Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Adana Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Özel’i Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar makamında ağırladı. Özel, “Değerli Başkanım, bugün sizi üç kez üst üste belediye başkanı seçilmiş, iki kez üst üste Adana Büyükşehir Belediye başkanı seçilmiş olmanızdan dolayı, 31 Mart’taki büyük başarınızdan dolayı tebrik etmek üzere buradayız. Gerçekten Adana gibi bir şehir. Antalya ve Adana bu dönem bir ilki başardılar. Belediye başkanlarımız beş yıl çalıştılar. Bu beş yılın sonuna tarihimizde ilk kez ve o şehirlerin tarihinde ilk kez, iki kez üst üste bir belediye başkanının CHP’den seçilmesi mümkün oldu. Bu beş yıl boyunca ben burada masanın, koltuğun haczedildiği fotoğrafınızı hatırlıyorum" dedi. 

"Tam iki katına çıktı"

Özel, Adana’da belediye sayısını iki katına çıkardıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

Yanımda Türkiye’deki rekortmenlerden bir tanesi oturuyor. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız, sevgili Mansur Yavaş ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte en yüksek oyu alan üç belediye başkanından bir tanesi. Ben seçim akşamı otobüsün üstünden bu büyük zaferin sahibi hiçbirimiz tek başımıza değiliz dedim. Ne Genel Başkandır, ne adaylardır, ne örgüttür. Ne konjonktürdür. Ne çok çalışmaktır. Hepsini birden doğru yapmak ve değerlendirmektir. Ama isim isim teşekkür ettiğim beş kişiden ikisi yanımda. Sayın Zeydan Karalar ve Vahap Seçer’in illerindeki bütün zorluklara rağmen, belediyeyi bu kadar iyi, hakkaniyetli yönetmeleri sadece bize illerinde rekorlar kırdırtmadı. Türkiye’nin diğer coğrafyalarında da bu markalaşan isimlerle elbette ki Sayın Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Muhittin Böcek ile birlikte bu markalaşan isimler CHP’de olmayan belediyeleri de CHP’ye kazandırdılar. İnsanlar dedi ki burası Adana, Mersin gibi olsun dedi. Bu son derece önemli başarının mimarlarından iki tanesi de şu an yanımızda. Ayrıca Adana’da dört belediyemiz ve büyükşehrimiz vardı. Dört artı bir, beş diyorduk. Bu dönem dokuz belediyemiz ve büyükşehrimiz var. Dokuz artı bir, 10. Tam iki katına çıktı. Yumurtalık ilk kez kazanılan bir belediyedir. Kazanılması yakın yere konulmayan belediyeler kazanılmıştır. Önceki dönem hiçbir belediyeyi kaybetmememiz ve bunları iki katına çıkarmamız hep sizlerin başarılarının diğer ilçe ve illere sirayet etmesi sonucunu doğurdu. Bu son derece önemlidir. 

"Hangi partiden olursa olsun adil dağıtım"

Geçtiğimiz günlerde de Türkiye Belediyeler Birliğinin seçimlerini yaptık. Geleneksel olduğu üzere Türkiye’de en büyükşehrimiz, İstanbul’un belediye başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı oldu. Bu rahmetli Kadir Topbaş’ın görev yaptığı güne kadar bu gelenekti. Daha sonraki istifalardan sonra o gelenek aksamıştı. Türkiye Belediyeler Birliğini alarak, Sayın Ekrem İmamoğlu’nu başkan yaptık. Birinci başkanvekili Sayın Zeydan Karalar oldu. Yönetiminde görev alan Sayın Vahap Seçer Akdeniz Bölgesindeki hangi partiden olursa olsun bütün belediyelere Türkiye Belediyeler Birliği hizmetlerinin güçleri nispetinde adil dağıtılması noktasında gayret gösterecekler. Ben ikisine de bu üstelendikleri önemli görevlerden dolayı teşekkür ediyorum.

"Uyumun süreceğine inancımız tam"

Burada çok sayıda yöneticimiz, milletvekilimiz, grup başkanvekilimiz, genel başkan yardımcılarımız var. Bizim için CHP’nin milletvekilleriyle, belediye başkanlarının uyumu gerçekten çok önemli. Adana’da beş milletvekili beşi de göreve devam ettiler. Bu Türkiye’de bundan başka belki bir ya da iki ilde oldu ama bu kadar çok milletvekilinin korunması, oyun bu düzeyde artması, belediye sayılarının bu düzeyde artması tesadüfi bir şey değil. Ben hep milletvekillerimize söyledim. Bu uyumunuzu sürdürürseniz, Engin Altay hep söyledi. Siz uyum içinde olursanız örgüt de sizi ister, genel merkez de sizi ister. Bugün hem beş milletvekilimiz devam ediyor. Hem ittifaka gitti ama oyumuzu ve vekilimizi artırdık. Belediyelerin sayısını ikiye katladık. Bu uyum çok önemli. İl başkanımızın, ilçe başkanlarımızın belediye başkanlarımızla uyumuna çok kıymet veriyoruz. Adana’daki önceki üç il başkanının milletvekili olması çok kıymetlidir. Bir il başkanının Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığının koltuğunda oturması çok kıymetlidir. O yüzden bu uyumun. Genç öğrenciliğinden beri tanıdığım il başkanımızın daha da bu başarıları artıracağına, uyumu sürdüreceğine inancımız tam.

"Adana'nın başarısı Türkiye'nin başarısına dönüşecek"

Adana’nın başarısı, Türkiye’nin başarısına dönüşecek. Buna inanıyoruz. Belediyeler Birliği toplantısında başkanlarıma söylediğimi burada bir kez daha basın önünde söyleyerek, sözlerimi tamamlayım. Başkanlarımızın elinde birer anahtar var. Zaman zaman buna şehrin altın anahtarı derler. Belediyenin anahtarını aldık derler. Bu anahtar ne belediye kapısının anahtarıdır, ne belediyenin kasasının, bütçesinin anahtarıdır. Bu anahtar Atatürk’ün partisinin Cumhuriyetin ikinci yüzyılında yapılacak ilk seçimlerde yeniden iktidar olmasının anahtarıdır. Onlar iyi yönettikçe bu anahtar ceplerindedir. Biz Türkiye’yi yönetmeye talibiz. Millet bu vazifeyi partimize bir kez daha vermek için sabırsızlanıyor. Biz gününde yapılırsa da erken yapılırsa da başımızla beraber. Gününde yapılırsa gününde kazanacağız. Ama bu ekonomik kriz ve bu kadar sorunu görmeden de inadına inadına hataları tekrar eden yönetim anlayışının da milletimizin gündemine çok yakında erken seçimi de sokabileceğini gösteriyor. Biz gelecek pazar yapılsa hazırız. Birinci partiyiz. İktidarı almak isteriz. 

"İlk seçimde iktidara talibiz" 

Milletimiz ne zaman talep ederse, Meclis’imiz 360’ı bulup Meclis’ten, Cumhurbaşkanı bu krizi sürdüremiyor, bundan sonra bir erken seçim çaredir derse, onun kararı ile yapılacak ilk seçimde iktidara talibiz. İktidara talip olduğumuz noktada hem ülkeyi yönetmenin, hem de Türkiye’ye yeniden demokrasiyi getirmenin, insanlarımızı zenginleştirmenin, aç karınları doyurmanın müjdesini CHP belediyelerde olduğu gibi Türkiye halkına da verecektir. Hepinize çok teşekkür ediyorum, başarılarınızın devamını diliyorum. 

Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Yıldırım istifa etti: Bu bir istifa değil, görevden feragattır Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Yıldırım istifa etti: Bu bir istifa değil, görevden feragattır

"Bu kadar likayatli gencin işsiz olduğu yerde yürek yaralar"

Şunu söylemek isterim. Sorunun çözüldüğünü ifade etmek isterim. Biz belediyelerimize akraba atamalarının hiçbir şekilde yapılmamasıyla ilgili genelgemizi gönderdik. Belediye başkanımız bir pozisyon için o yetkinlikte kimseyi bulamadığı için kayınbiraderini atamak durumunda kaldığını söyledi. Duyar duymaz kendisini uyardık. Bugün öğle saatlerinde atama geri alındı. O atama resmileşmedi. Öyle bir atama yapılmamış kabul ediyoruz. Genelgemizin bütün belediye başkanlarımız açısından bağlayıcı olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Özgür Özel’in Genel Başkan olduğu partide belediyede her ne haklı gerekçe olursa olsun, bu tip atamalar, bu kadar yoksulluğun olduğu, bu kadar liyakatli gencin işsiz olduğu yerde yürekleri yaralar. O gençlerin yüreklerinin yaralanmasına biz izin vermeyiz. Belediye başkanımız da bu kadar durumun ciddi olduğunu fark etmediğini, kendisinin o yetkinlikte birine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Hatasını telefi etti. Ben de kendisine göstermiş olduğu bu olgun ve parti disiplinine saygılı davranış için teşekkür ederim.

Editör: Erva Gün