Haber Merkezi - 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin İzmir adayı belli oldu. arti Meclisi'ne (PM) sunulan listede İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Karşıyaka Belediye Başkanı görevini sürdüren Cemil Tugay seçildi. Mevcut başkan Tunç Soyer ile yola devam etmeme kararı alan partide, Soyer'in adaylığa seçilmesi için belediye binası önünde destek gösterisi de düzenlendi. 

Nöbette konuşan Muhtarlar Derneği Başkanı Sedat Şahin, CHP Genel Merkezi'ne seslenerek şunları söyledi:

Kervan Pastanesi'nin firari sanıkları için kırmızı bülten istendi Kervan Pastanesi'nin firari sanıkları için kırmızı bülten istendi

“Biz bugün, İzmir'de ne kadar güçlü olduğumuzu, ne kadar cefakar, fedakar olduğumuzu bir kere daha göstermiş oluyoruz. Tunç Başkan'ın muhtarlara, STK'lara ne kadar değer verdiğini gördük, şahit olduk. Bizim bu saatte burada bulunmamızın sebebi... Biz tek bir yere bağıracağız, Ankara'ya söylüyoruz; Tunç Başkan'ın hakkının verilmesini talep ediyoruz.

Bakın, muhtarlar normalde bağımsızdır, muhtarlar hiçbir siyasi partiye üye değildir ama muhtarlar ne için burada biliyor musunuz? Bir belediye başkanı var, İzmir'de destan yazıyor, o da Tunç Başkan. Biz hiçkimseden yılmadan, usanmadan, çekinmeden buradayız. Çünkü Tunç Başkan halkın adamı, halkın yanında, milletin yanında, muhtarların yanında. Gece 12 de olsa telefonu açan bir başkanımızdır. Evet, biz buradan gitmeyeceğiz, gerekirse sabahlayacağız ama Tunç Başkan'ın hakkı verilecek. Biz talep ediyoruz, rica ediyoruz. Bir gün hak hukuk herkese lazım olacak ama bu akşam inşallah hak, hukuk, adalet yerini bulacak. Tunç Başkan'ımızı havaalanında hep beraber karşılayacağız. İzmir Tunç'tur, Tunç kalacak.”

CHP Genel Başkanı Özel'den ise açıklanan adaylara ilişkin ilk değerlendirme geldi. Gazeteci Saliha Çolak, Özel'in "Değişim nerede diyenler İzmir'e baksınlar" dediğini ifade etti.