Haber Merkezi - RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımında RTÜK’ün çok sayıda yapıma ve kanala ceza verdiğini duyurdu. 

NOW TV

RTÜK, tarafından Sinan Ateş cinayetinin şüphelisi olan ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın şikayeti üzerine “doğruluk ilkesine” aykırı yayın savıyla FOX/NOW TV’ye yüzde 2 idari para cezası verdi.

Kızılcık Şerbeti'nde deterjan reklamına ceza kesildi

Show TV’de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisinde temizlik deterjanı ve yumuşatıcıya “ürünler için aşırı vurgu” yapıldığı iddiasıyla kanala %2 para cezası kesildi.

TELE 1

İstanbul Gaziosmanpaşa'da toprak kayması oldu İstanbul Gaziosmanpaşa'da toprak kayması oldu

RTÜK, yazar Rıza Zelyut’un AKP’nin ülkeyi etnik ve dinsel kimliklerden yararlanarak kamplara böldüğü eleştirisi nedeniyle TELE 1’e “doğruluğa aykırı” yayından %2 para cezası verildi. TELE 1’e ayrıca “milli duyguları incitecek” sözler nedeniyle de % 2para cezasına hükmetti.

Flash Haber

Flash Haber’de DEM Milletvekili Ali Bozan’ın AKP-MHP ittifakına yönelik eleştirisi nedeniyle kanala “devletin ülkesi ve milletiyle bölünmezliğine” aykırı yayından %3 para, 3 kez de program durdurma cezasına karar verildi.

TGRT

Cem Küçük’ün İstanbul Adalet Sarayına yapılan silahlı saldırıya ilişkin yayın yasağına karşın saldırganı etkisiz hale getiren polisin ismini ve görev yerini açıkça yayında dile getirmesi nedeniyle tarafsızlığa aykırı yayından TGRT’ye %2 para cezasına oybirliğiyle karar verildi