Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcı Zeliha Aksaz Şahbaz, hastanelerdeki randevu sorununa işaret ederek, "Hastanelerimizde randevu almak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Sağlık hizmetine erişim, milyonlarca vatandaş için ciddi bir engele dönüşmüştür. Bu durum, hastaların sağlığını tehdit etmekte ve hatta hayatlarını riske atmaktadır" dedi.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığının önerdiği 'randevuma geleceğim' onayı ile sorunun çözülemeyeceğine dikkat çeken Şahbaz, "Bu, digital okuryazarlığı düşük bir toplumda vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimini daha da zorlaştıracaktır" ifadelerini kullandı. 

"Randevu almak ciddi bir engele dönüştü"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı ''onaylı randevu'' sisteminin yaşanan sorunları çözmeyeceğini vurgulayan Şahbaz, şunları kaydetti: 

"Sağlık, Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımına göre sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Sağlık hakkı, devletlerin en temel görevlerinden biridir. Ancak Türkiye'de sağlık hizmetleri, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile ticarileştirilmiş ve ticari bir meta haline getirilmiştir. Bu dönüşüm süreci, ülkemizde sağlık sisteminin çöküşüne neden olmuş, randevu krizi başta olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirmiştir.

Isparta'da idrar yapamama şikayetiyle hastaneye başvuran bir hastadan 300 gram prostat çıkarıldı Isparta'da idrar yapamama şikayetiyle hastaneye başvuran bir hastadan 300 gram prostat çıkarıldı

Hastanelerimizde randevu almak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Sağlık hizmetine erişim, milyonlarca vatandaş için ciddi bir engele dönüşmüştür. Hastalar, muayene ve tetkikler için haftalarca hatta aylarca beklemek zorunda kalmakta, tıbbi müdahaleyi gecikmeli almaktadır. Bu durum, hastaların sağlığını tehdit etmekte ve hatta hayatlarını riske atmaktadır. Randevu krizinin görmezden gelinen gerçekleri, sağlık sistemimizin ne denli kötü bir durumda olduğunu gözler önüne sermektedir."

Editör: Esin Özdemir