Sahil Güvenlik Komutanlığı ‘Mavi Vatan’ın güvenliği için 39 yıldır görev başında

ANKARA – Arama kurtarmadan düzensiz göçe, kaçakçılıktan yasa dışı su ürünleri avcılığına kadar “Mavi Vatan”ı korumak için gece gündüz görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yılbaşından itibaren Türk kara sularında zor durumdaki 5 bin 345 kişiyi kurtardı, 6 bin 107 düzensiz göçmeni yakaladı.
Türkiye’nin jeostratejik konumu, kıyılarının uzunluğu ve denizci bir millet ve denizci bir devlet olması sonucu ortaya çıkan ihtiyaç doğrultusunda kurulan Sahil Güvenlik Komutanlığı, “Mavi Vatan”ın emniyeti için 39 yıldan bu yana görev yapıyor. Görev sahasındaki arama kurtarmadan düzensiz göçe, kaçakçılıktan yasa dışı su ürünleri avcılığına kadar birçok olaya müdahale eden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yılbaşından beri 301 arama kurtarma ve tahliye görevi gerçekleştirdi.
Ekipler, bu süreçte zor durumdaki 45 tekne ile 5 bin 345 kişiyi kurtardı. Hayatını kaybeden 41 kişinin cansız bedenlerini denizden alan ekipler, yaralı ya da sağlık durumu bozulan 81 kişinin de tıbbi tahliyesini gerçekleştirdi. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de düzensiz göçle mücadelede de ön saflarda görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yılbaşından bu yana 219 olaya müdahale etti. 6 bin 107 düzensiz göçmenin yakalandığı olaylarda 4 düzensiz göçmen hayatını kaybetti. Ekiplerce 34 organizatör gözaltına alınarak adli makamlara sevk edildi.
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ile emniyet ve jandarma birimlerinin ortaklaşa düzenlediği düzensiz göç ile mücadele çalışmalarında ise 26 olayda 1321 düzensiz göçmen ve 25 organizatör yakalandı.
Hayat kurtarmanın yanı sıra suç ve suçlular ile mücadelesini aralıksız sürdüren Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yılbaşından itibaren gerçekleştirdikleri 3 operasyonda 145 ton 121 litre kaçak fuel-oil, 5 ton 50 litre kaçak karışık ve 1 ton 600 litre kaçak motorin ele geçirdi. Ekipler, ÖTV’siz 162 bin 440 litre motorinin usulsüz kullanıldığını tespit ederek sorumlular hakkında işlem yaptı. Ekiplerin denetim ve operasyonlarında 99 gram sentetik kannabinoid, 2 gram metamfetamin ve 2 uyuşturucu hap ele geçirildi. Türk kara sularındaki su ürünlerinin de koruyucusu Sahil Güvenlik Komutanlığı, yasa dışı avcıların korkulu rüyası oldu. Ekipler, yasa dışı avlanan 1775 kişiye 10 milyon 579 bin 17 lira idari para cezası kesti.
Denizlerin temiz tutulması için yoğun çaba sarf eden ekipler, denizlerin kirletildiğinin belirlendiği 60 olayda sorumlular hakkında 13 milyon 68 bin 780 lira ceza uyguladı.
389 gemiye refakat etti