Sanatın kalbi Kale’de attı

T.C. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TC. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Altındağ Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi, “Kale’de Sanat” etkinliğini hayata geçirdi. Sanatı halkla buluşturarak Kale’yi Başkentlilere tanıtmayı amaçlayan şenlik, aynı zamanda Kovid-19 boyunca maddi ve manevi zarara uğrayan esnafla da dayanışmaya vesile oldu. Ankaralı sanatseverler başta resim sergileri ve atölyeleri olmak üzere, pandonim, kukla gösterisi, müzik dinletisi ve halk oyunlarını izleme fırsatı buldu

SULTAN YAVUZ/ ANKARA – Etkinliğe, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ATO Başkanı Gürsel Baran, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı,

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz

Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülend Yahnici ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ile çok sayıda sanatçı ve Başkentli katıldı.
Ressamların Kale sokaklarında resim performanslarıyla başlayan etkinlik, Mehteran Takımı’nın Satranç Müzesi’nden hareket etmesiyle devam etti. Daha sonra Can Sokak’ta oluşturulan kortejle beraber protokol heyetinin Kale önünde toplanmasıyla süren şenlik, Mehteran takımı ve Altındağ Belediyesi Seğmenler ekibinin gösterilerinin ardından açılış konuşmalarına sahne oldu.

Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülend Yahnici

Yahnici, “Kale esnafı etkinlikten dolayı mutlu”
Etkinliğin açılış konuşmacılarından Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, hem esnafın hem de Kale Meclisi’nin, Ankara’nın yeniden kültür ve sanat başkenti olması için sorumluluk aldıklarını belirten Yılmaz, Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülent Yahnici’nin büyük katkı sunduğunun da altını çizdi. Yılmaz, Kent Konseyi olarak toplumun farklı katmanlarından insanlarla birlikte çalıştıklarını kaydederek, söz konusu etkinliğin doğru bir adım olduğunu vurguladı.
Yılmaz’ın ardından söz alan Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülent Yahnici ise pandeminin herkesi çok etkilediğini ifade ederek, “Bugün hoşluk yayalım istedik, çok bunaldık, sıkıldık pandemiden. Kale esnafı da sıkıntılı, iş yok, gelen giden yok, canları sıkkın, biraz yüzlere mutluluk gelsin istedik” dedi. Kale esnafının bu destekten çok mutlu olduklarını dile getiren Yahnici, Kale ve civarının önemine işaret ederek, “Anadolu Medeniyetleri Müzesi Türk müzeciliğinin amiral gemisidir” diye konuştu. Yahnici, Kale ve çevresinin gezilecek pek çok yere sahip olduğunu belirterek, “Gezerek bitmeyecek alanlar var. Bugün bizler eğlenmek için, estetik değerleri izlemek için, müzik, resim ve güzellik için buradayız” dedi.

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da, Ankara Kalesi’nin birleştirici gücü olduğunu söyleyerek, “Ankara Kalesi hem geçmişe sahip çıkmak hem de buraları geleceğe taşımak anlamında hepimizin sorumluluğunda olduğu bir yer. İnanılmaz güzellikler var ama Ankaralı hemşehrilerimiz olmadan kıymeti yok. Bu etkinlikle Ankaralıların dikkatini buraya çekmek istedik, daha yapacak çok şey var. Ele ele verip hareket edersek bu bölgeyi çok daha iyi yerlere getiririz” diye belirtti.

ATO Başkanı Gürsel Baran

Baran, “Ankara’yı kendimize anlatamamışız ki, insanları buraya davet edip kime ne anlatalım?
ATO Başkanı Gürsel Baran, Kale’yi bunca yıldır bilmediğine dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Ben habersizsem, birçok kişi de habersizdir. Ankara’yı kendimize anlatamamışız ki, insanları buraya davet edip kime ne anlatalım? Böyle bir sıkıntımız var. Tüm bileşenleri olarak Ankara için elimizden ne geliyorsa yapacağız… 1975 yılında Ankara’nın nefes aldığı Gençlik Parkı ve Hacı Bayram Veli’yi unuttuk. Ankara tarih, kültür ve turizmin merkezi olabilir. Ankara üzeri örtük bir hazine, önce kendimizi inandırıp hazırlayacağız, sonra hem ülkemizden hem de yurt dışından insanları ağırlayacağız. Bugün burada Ankara’yı sahiplenen bir grup var, gelin Ankara’yı ayağa kaldıralım, hazinenin üstündeki örtüyü kaldıralım.”

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Bakanlık olarak hem belediyeler hem ATO hem de Kent Konseyi ile birlikte çalıştıklarını ve Ankara’nın önemini ve potansiyelini Ankaralılara anlatmaya çalıştıklarını kaydetti. Yavuz, “Özellikle genç nesillere yeterince tanıtamıyoruz, Ankara’ya daha fazla sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.
Terzioğlu, “Amacımız hem sanatı yaşatmak hem meraklı olmayanları meraklı kılmak”
Can Sokak’ta yer alan Dış Kapı SSK doktorlarının resim atölyesine ev sahipliği yapan Pari Kafe sahibi Songül Ataklı ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu ifade ederken, Erdal Yılmaz ise Ankara’nın eski yıllardaki gibi sanatı başkenti olması gerektiğini söyledi. Yılmaz, Ankara denildiğinde siyaset ve bürokrasinin akla geldiğini, sanatınsa ihmal edildiğini kaydetti. “Hayatta estetik olmazsa giç bir şey olmuyor” diyen Yılmaz, bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti.

Emin Antik Sanat Merkezi’nin kurucularından İbrahim Terzioğlu

Emin Antik Sanat Merkezi’nin kurucularından İbrahim Terzioğlu, etkinliğin mimarının Şevket Bülent Yahnici olduğunu vurgulayarak, kendisinin de destek verdiğini ve bu etkinliğin pandemi nedeniyle çok daha anlamlı olduğunu ifade etti. “İnsanlarda şaşkınlık ve hayâl kırıklığı vardı, bu şenlik bunu kaldırmanın en güzel yolu oldu. Amacımız hem sanatı yaşatmak hem meraklı olmayanları meraklı kılmak. Ne yazık ki Ankara’nın yüzde 90’ı hâlâ Kale’yi bilmiyor. Şehrin kalbi olan bu merkezi tanıtmazsak bize yazıklar olsun, ne yazık ki çok ihmal edilmiş Kale bölgesi” diyen Terzioğlu, etkinlik yoluyla Kale’nin ve esnafın sorunlarını da dile getirdiklerini söyledi. Terzioğlu, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’e ve 24 Saat gazetesi çalışanlarına, Kale’ye sundukları katkı nedeniyle de teşekkür etti.
Etkinliğe öğrencileriyle birlikte katılan Ressam Özlem Kireçoğlu da pandemi nedeniyle süren uzun kapanmanın ardından bu etkinliğin çok iyi geldiğini ifade etti.