Haber Merkezi - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Gönül, son bir yıldır hızla artan Borsa yatırımcı sayısı ve bu sayıya paralel olarak artan halka arzların nedenlerini anlattı. 

Bloomberg HT’ye konuşan  Gönül, artan talebin borsa açısından önemli olduğunu vurgularken, “Ama biz, bu 8,5 milyon kişinin heves, oyun gibi girdi-çıktı mantığı ile değil, yatırımcı mantığıyla bakmasını istiyoruz” uyarısında bulundu.

"Her şeye hazırlıklıyız"

OECD'den Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminleri değişti OECD'den Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminleri değişti

Gönül borsaya ilginin insanların paralarını değerlendirmek için içinde bulundukları arayıştan kaynaklandığını söyleyerek, “Kuşkusuz bunun birçok nedeni var. Ancak artan mevduat faizleriyle birlikte borsadan çıkış olursa halka arzlara olan ilgide de bir yavaşlama görülebilir. Böyle bir beklentimiz yok ama piyasayı düzenlerken her şeye hazır olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Şartlara bakılıyor
Mevcutta 100’e yakın halka arz başvurusunun olduğunu söyleyen Gönül, “Firmalar, bu halka arz taleplerinin bir an önce yapılması için acele ediyorlar. Ama biz de halka arz yaparken, sadece dosyanın tamamlanmasına bakmıyoruz. Firmanın gereken şartları karşılayıp karşılayamadığı, piyasanın bu talebi karşılayıp karşılayamayacağı gibi etkenlere de bakıyoruz. Bazen halka arzları yavaşlatmak gerekiyor. Diyelim ki şimdi ortalama 50 halka arz yapsanız, gelecek sene ne kadar yapabileceğinizi öngörmeniz gerekir” şeklinde konuştu.