Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM Başkanlık Makamı’nı sembolik olarak Aysima Arslan'a devretti. 6. sınıf öğrencisi Arslan, "Genel Kurul’da yaptığım konuşmamda da belirtiğim gibi bugün TBMM’nin açılış tarihiyle birlikte egemenliğin millete verildiği mutlu bir gün. Bugün milli egemenliğin bayramıdır. Kutlu olsun. Dün ve bugün vatan için canını feda etmiş, başta cumhuriyetimizin kurucusu olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükranla ve saygıyla anıyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, TBMM Kurtulmuş ise “Sevgili çocuklar sizleri burada TBMM’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Aysima Hanım’a dün başkanlığı devrettik. Meclis’i fevkalade bir oturum başkanlığı ile yönetti. Aynı şekilde katip üyelere de siz söz alan değerli evlatlarımız da geleceğin milletvekilleri de fevkalade bir oturum gerçekleştirdiniz” dedi.

“Türkiye'nin ve dünyanın geleceğisiniz"

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada örneği olmayan büyük bayramlardan biri olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: 

“Bu bayramının çocuk bayramı olarak genişletilmesinin önemli gerekçelerinden birisi de sadece bugünü ve geçmişi hatırlayıp konuşmak değil, aynı zamanda geleceğe de güçlü bir şekilde hazırlanmaktır. Sizler Türkiye’nin ve dünyanın geleceğisiniz. Hepinizin büyük özgüvenle, eğitimle çevrenize, ailenize sevdiklerinize faydalı insanlar olarak, vatana ve millete faydalı olarak insanlık ailesinin çok saygın birer ferdi olarak yetişmenizi ve gelişmenizi temenni ediyorum.

Bugün de bu temennilerimizin ve güvenin bir göstergesi olarak TBMM Makamı’nı sembolik olarak dün sizlerin oylarıyla seçtiğiniz Aysima Hanım’a devredeceğiz. Tekrar hoşgeldiniz, sizlere üstün başarılar diliyorum. Her alanda üstün gençler olarak yetişeceğinize inanıyorum. Bu vesileyle anne ve babalarınıza selamlarımızı iletmenizi istirham ediyorum.”

''Ülkemin tüm çocukları adına minnettarım"

Meclis Başkanlığı makamına oturan Arslan da yaptığı konuşmasında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: 

“Genel Kurul’da yaptığım konuşmamda da belirtiğim gibi bugün TBMM’nin açılış tarihiyle birlikte egemenliğin millete verildiği mutlu bir gün. Bugün milli egemenliğin bayramıdır. Kutlu olsun. Dün ve bugün vatan için canını feda etmiş, başta cumhuriyetimizin kurucusu olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükranla ve saygıyla anıyoruz. Onlar Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar ve onun aziz Meclis’inin gök kubbe altında açılışına şahit olanlardır. Bugün onların mirasına sahip olmak ve gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırakmak için çalışmak, her Türk evladının görevidir. Böylesine anlamlı bir günde Türkiye yüzyılında ilk defa gerçekleşen bir olaydan da bahsetmek istiyorum. Türkiye yüzyılına yakışan gurur dolu bir adım atıldı. Devletimizin aldığı sağlam kararlar ve milletimizin güçlü desteği sayesinde ilk insanlı uzay yolculuğumuzu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu fırsatı bize sunan herkese, ülkemin tüm çocukları adına minnettarım. Türkiye’nin geleceği için umut dolu adımlarla ilerlemeye devam edelim. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor ve bu anlamlı günü bir kez daha kutluyorum."

Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçiliğince "Milli Gün ve Silahlı Kuvvetler Günü" resepsiyonu düzenlendi Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçiliğince "Milli Gün ve Silahlı Kuvvetler Günü" resepsiyonu düzenlendi

Editör: Esin Özdemir