Haber Merkezi -Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, dezenflasyona yönelik adımların, finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngördüklerini bildirdi. Karahan, "Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

TBB'den, görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yapıldı. 

2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun tesis edileceğini vurgulayan Karahan, piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinerek, şöyle konuştu:

Gaziantep'te 10 bin dönümde bezelye hasadı başladı Gaziantep'te 10 bin dönümde bezelye hasadı başladı

“Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır."