Haber Merkezi - Netflix platformunda yayınlanan ve 6 sezon boyunca İngiltere'de Kraliçe 2. Elizabeth'in saltanatı boyunca yaşananları anlatan "The Crown" dizisinde kıyafetler, aksesuarlar ve arabalar, açık arttırmada satılacak. Dizide 6 sezon boyunca kullanılanbir sahne kostümü ya da eşya olmanın yanında siyasi tarih, dönem modası ve popüler kültür açısından da önem taşıyor. İngiltere'nin son 70 yılına damga vurmuş çok sayıda olayda kullanılan kıyafet ve eşyaları orijinaline benzer şekilde yeniden üreten The Crown yapımcıları, dizinin sona ermesiyle bu ürünlerden 161'ini ünlü müzayede evi Bonhams tarafından satışa çıkarıldı.

İsrail'in Gazze saldırılarında 29 bin 313 Filistinli öldürüldü İsrail'in Gazze saldırılarında 29 bin 313 Filistinli öldürüldü

The Crown

Kraliçenin oturduğu 728 yıllık taht, kefen tunik, imparatorluk kaftanı ve pelerin, The Crown dizisi için birebir yeniden yapıldı ve bugün 1762'den beri kullanılan altın faytonun kopyasıyla Bonhams'ta satışa çıkarılan arasında bulunuyor. Kraliçeyi 3 farklı dönemde 3 farklı aktristin canlandırdığı dizi için sadece kıyafetler değil, adeta İngiltere'nin 70 yılı yeniden yaratılmıştı. Elizabeth'in babası Kral 6. George'u canlandıran oyuncu Jared Harris'in yer aldığı kral portreleri, Kraliçeyi canlandıran Claire Foy ve Olivia Colman'ın yer aldığı pullar, Prens Charles ve Prenses Diana'yı canlandıran Josh O'Connor ve Emma Corrin'in taktığı nişan yüzüklerinin birebir kopyaları da açık artırmayla satılacak ürünlerden oldu.

Kraliçenin yatak odası, eşi Prens Philip'in çalışma odası, Başbakan Margaret Thatcher'ın çantaları, Winston Churchill'in portre eskizlerinin yanında Buckingham Sarayı kapısı ile Başbakanlık Ofisi 10 Numara'nın ikonik kapısı da alıcısını bekliyor. Toplamda 6 sezon, 60 bölüm süren dizi boyunca aktör ve aktrislerin giydiği gerçek olaylara konu olmuş kıyafetler arasında, Kraliçenin elbiseleri yanında annesi Kraliçe Elizabeth'i canlandıran oyuncuların giydiği ikonik şapkalar, Muhafazakar Partili Başbakan Thatcher'ı canlandıran oyuncunun giydiği "muhafazakar mavisi" tayyör ve bugün Kraliçe olan Camila Parker-Bowles'u canlandıran oyuncunun giydiği gelinlik de yer alıyor.

The Crown 3

Kraliçenin bir hükümdar olarak giydiği sembolik tören kıyafetlerinin kopyaları dışında müzayedenin en ilgi çeken kıyafetlerini ise Prenses Diana ile ABD Başkanı John F. Kennedy'nin eşi Jackie Kennedy'yi canlandıran oyuncuların giysileri oluşturuyor. The Crown'da kullanılan intikam elbisesi de müzayedenin en ilgi çekici eserlerinden ve 8 bin sterlinlik  açılış fiyatı bulunuyor. Kennedy'nin kraliyet ailesiyle alakası olmasa da The Crown'da birkaç sahnesi bulunuyor. Bu sahnelerden biri Başkan Kennedy'nin suikaste uğradığı anları anlatıyor. Jackie Kennedy'yi canlandıran oyuncunun suikast anında giydiği pembe tayyör, 1000 sterlinden (yaklaşık 38 bin lira) satışa çıktı.

Kefen tunik, kaftan ve pelerinin açılış fiyatı 20 bin sterlin (yaklaşık 770 bin lira), altın faytonun 30 bin sterlin (yaklaşık 1,1 milyon lira), taç giyme tahtının 10 bin sterlin (yaklaşık 380 bin lira), Winston Churchill'in gözlükleri ve şapkasını fiyatı da 400 sterlin (yaklaşık 15 bin lira) olarak belirlendi. Bonhams İngiltere ve Avrupa Moda Direktörü Meg Randell, dizide kullanılan elbise ve eşyaların dönem modası ve siyaset tarihine ilişkin verdiği mesajları anlattı. Yaklaşık 1 yıldır açık artırma çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Randell, her detayın el yapımı ve özel üretim olduğunu, satışa çıkarılanların, kullanılan ürünlerin yalnızca yüzde 1'i olduğunu söyledi.

The Crown 2

Tüm ürünlerin tarihte bir anı hatırlatan eserler olduğuna dikkati çeken Randell, "Elizabeth Debicki'nin Prenses Diana rolünde giydiği intikam elbisesi, insanların gördüğünde tanıdığı ikonik bir elbise olmasıyla çok kilit bir ürün. Diana'nın giydiği gerçek elbiseden ilham alınarak yapıldı. Gördüğünüz anda sizi Diana'nın 1990'larda onu giydiği, tüm basın ilgisinin Charles ve Camilla yerine ona döndüğü ana götürüyor. Sadece bir elbise olarak değil, moda tarihinde, kraliyet tarihinde ve pop kültürünün tarihinde bir an olarak harika bir elbise. Çok heyecan verici ve çok ilgi görüyor" dedi.

Editör: Haber Merkezi