Haber Merkezi - Türkiye'nin önemli buğday üretim merkezlerinden Edirne ve Tekirdağ'da sıcak hava ve nem sonucu bazı buğday tarlalarında pas hastalığı görüldü. Uzmanlar, üreticileri hastalıkla mücadele konusunda uyardı.

Küçükçekmece'de iş yerinde meydana gelen patlamada 1 kişi yaralandı Küçükçekmece'de iş yerinde meydana gelen patlamada 1 kişi yaralandı

AA'ya açıklamalarda bulunan Trakya Üniversitesi (TÜ) Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, üreticilere, verim kaybına neden olan pas hastalığına karşı önleyici ilaç kullanmalarını tavsiye etti. Öte yandan, üreticilerin tarlalarını sık sık kontrol etmesi gerektiğini söyleyen Kaya, ziraat odalarıyla Tarım ve Orman Müdürlüklerinin uyarılarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı. 

Prof. Dr. Kaya, hastalığın sıcak ve nemli ortamda ortaya çıktığını şu sözlerle anlattı: 

"Buğdayda tam başaklanma dönemine girmek üzereyiz. Bölgemizde yağışlı bir dönemdeyiz ve yağışların devam etmesi bekleniyor. Bu anlamda pas hastalığına karşı koruyucu bir ilaçlama yapılması gerekiyor. Pas hastalığı bulaşmadan tarlalar ilaçlanmalı. Bu ilaçlamayla bitki 20-25 gün korumaya alınmalı. Verimi en önemli şekilde etkileyen bayrak yaprağının çıktığı dönemdeyiz. Bu yaprakları dane doldurma dönemine kadar ne kadar sağlıklı muhafaza edersek o kadar yüksek verim alacağız."

Editör: Haber Merkezi