Haber Merkezi - 2024 yerel seçimleri kapsamında Van İl Seçim Kurulu, Van'daki seçimlerde bir değişime gitti. Seçimi 130 bin oy farkıyla DEM Parti Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın elinden galibiyetini alan kurul, Zeydan'ın yerine AK Parti adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirledi. DEM Parti Van'da 14 ilçenin tamamını kazanarak, bir ilkei başarmıştı.

DEM Parti tarafından yapılan açıklamaya göre, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından mesai bitimine 5 dakika kala yapılan itiraz üzerine geri alındı. Van İl Seçim Kurulu, AKP Van Belediye Başkan Adayı Abdullah Arvas'ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas'a verilmesine karar verdi.

Tanju Özcan protestoya katılan eşine cevap verdi: Eve geç geleceğim Tanju Özcan protestoya katılan eşine cevap verdi: Eve geç geleceğim

Vf Krdd

Zeydan'ın avukatı Mahsuni Karaman, böylesi bir durumun Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu belirtti. Karaman, "Son verilen karar yok hükmündedir. Zeydan’ın bugün mazbatasını alması gerekiyor, vermemeleri halinde gerekli hukuki süreci başlatacağız. Şimdiden hazırlıklarımızı yaptık. Fakat bütün bunlar önceden kurguladığını gösteriyor. Diğer tüm DEM Belediye eş başkan ve meclis üyeleri içinde önümüzdeki süreçte kurgulanmış bulanların devreye girmesi ihtimali var" açıklamasını yaptı.

Diyarbakır eski Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ise, "Abdullah Zeydan ile ilgili olarak Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 04.04.2023 tarihinde verilen ek karar ile memnu (yasaklanmış) hakların iadesine karar verildiği, karara karşı temyiz yoluna başvurulmadığından kesinleştiği; yasanın öngördüğü kanun yolunun temyiz kanun yolu olduğu ve bu husus kararda açıkça gösterilmesine karşın 29.03.2024 tarihinde Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün yazısı gerekçe gösterilerek yasal olarak öngörülmeyen biçimde önceki kararın ortadan kaldırılmasına karar verilmiştir. Temyiz yolu açık olduğundan bu keyfi karar kesinleşmemiştir. Bu nedenle uygulanamazdır. Bu keyfi ve hukuksuz uygulamaya karşı durmak öncelikle tüm hukukçuların görevidir" dedi.