Burdur'da diyalize giren hastalar rahatsızlandı: Kriz masası oluşturuldu Burdur'da diyalize giren hastalar rahatsızlandı: Kriz masası oluşturuldu

Haber Merkezi - Van'da mazbata krizi protestoları sırasında tutuklanan ve gözaltına alındığı sırada gülümsemesiyle dikkat çeken 18 yaşındaki Muhammed Orhan, avukatlarının itirazı üzerine tahliye edildi.

Van'da, seçimi kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan yerine AKP adayı Abdulahat Arvas'a mazbata verilmesi nedeniyle çıkan protestolar sırasında gözaltına alınıp tutuklanan Muhammed Orhan, tahliye edildi. Van Sulh Ceza Hâkimliği tarafından verilen tahliye kararıyla serbest bırakılan Orhan, Van T Tipi Cezaevi çıkışında ailesi, avukatları ve DEM Partililerce karşılandı.

"Mazbata bizim için irade sembolü"

SerhatNews'in haberine göre Muhammed Orhan yaptığı açıklamada moralinin yüksek olduğunu kaydederek. "Gözaltına alındığımda ve tutuklandığımda bile moralim yüksekti çünkü haklı olduğumu biliyordum. Bu, haklı bir direnişti ve sonunda haklarımıza ulaştık. Mazbata, bizim için bir irade sembolüydü ve biz de irademiz için direndik. Buradan, bize ve direnişimize destek olan herkese teşekkürlerimi iletiyorum," dedi.

Van Belediyesi eşbaşkanları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal, tahliye edilen Muhammed Orhan ve ailesini ziyaret etti. Zeydan, Orhan ile çekilen fotoğrafları sosyal medya hesabından "Tu bi xêr hatî - Hoş geldin" notuyla paylaşarak, "Hukuksuz bir şekilde tutuklanan tüm kardeşlerimiz ailelerine kavuşmalı, bu adaletsizlik derhal son bulmalıdır" sözlerini kullandı.

Muhabir: Haber Merkezi