Sosyal medya platformu X, sunacağı yeni özellikle TikTok ve Instagram Reels'a rakip olmaya hazırlanıyor. Kullanıcıların paylaştığı ve oluşturduğu video içeriklerini tek bir sekme altında toplayarak öne çıkartmayı planlayan X, 
özelliğin beta sürümünü ise bu yaz sonunda belirli bir kullanıcı grubuna sunmayı hedefliyor.

Bu girişim, Musk'ın Ekim 2022'de platformu satın almasından bu yana şekillendirdiği vizyonun bir parçası olarak planlanıyordu. Böylecek aynı zamanda bir zamanlar Twitter'a entegre edilmiş olan kısa biçimli video uygulaması Vine'ın yeniden canlandırılmasını da hedefleniyor. X'in sahibi Elon Musk geçtiğimiz nisan ayında X hesabı üzerinden Vine'ın geri getirilip getirilmemesi üzerine bir anket yaptı. 186 milyon  takipçisinden yüzde 70'i olumlu oy kullandı.  Vine, zirve döneminde 200 milyon kullanıcıya sahipti ve Ice Bucket Challenge gibi viral trendlerle tanınıyordu. Popülerliğine rağmen, Twitter Vine'dan yeterince gelir elde edemedi ve uygulama 2017 yılında  kapandı. 

Kate Middleton "Trooping the Colour" töreninde görüntülendi Kate Middleton "Trooping the Colour" töreninde görüntülendi

Yeni özellik ayrıca, Twitter'ın 2021'de Periscope'u kapatmasından bu yana eksik olan bir hizmeti yeniden sunarak canlı yayın öğesini de içine aldı. X içindeki kaynaklar, Vine'dan ilham alınarak geliştirilen bu konseptin, kullanıcıların abonelik ve doğrulama hizmetleri satın alması yoluyla gelir yaratma potansiyeli taşıdığı konusunda umutlu. X, eski adıyla twitter her geçen gün yeni güncellemerini tanıtmaya devam ediyor. 

Editör: Deniz Ali Tatar