Haber Merkezi - Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, gündemle ilgili bir radyoda değerlendirmeler yaptı. Miçotakis, Yunanistan'ın Amerika'dan F-35 satın alma talebine Washington'ın sıcak baktığını hatırlattı. Miçotakis, ABD'nin İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi Programı kapsamında Yunanistan'a bazı askeri malzemeleri de ücretsiz verebileceğini de söyledi. Miçotakis, "40 adede kadar F-35 alma imkanımız var. Çok pahalı bir alım olduğu için, 40 F-35'i tek seferde almayacağız. İlk etapta bir F-35 filosu alacak kadar mali kaynak sağladık, ki bunların öngörülen teslim tarihi de 2020'lerin sonuna kadar." dedi.

İsrail'in askerlerinin kuşatması altındaki Nasır Hastanesi'nde 118 hasta mahsur durumda İsrail'in askerlerinin kuşatması altındaki Nasır Hastanesi'nde 118 hasta mahsur durumda

F 35

Miçotakis, "Türkiye çok önemli bir savunma sanayi ihracatına sahip. Öte yandan biz ise hala geçmişin eksiklerini tamamlamaya çalışıyoruz." dedi. Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan arasında Aralık 2023'te imzalanan "Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesinin" ikili ilişkileri normalleşme sürecine soktuğunu belirterek, niyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2023'teki Atina ziyaretine karşılık, Mayıs'ta Ankara'yı ziyaret etmek olduğunu söyledi. Amerika Dışişleri Antony Blinken, Miçotakis'e geçen hafta gönderdiği mektupta, Kongre onayı dahil olmak üzere resmi onay sürecinin gerekliliğine işaret ederek, Yunanistan'a 40 kadar yeni F-35 satışına ilaveten İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi Programı kapsamında 3 Protector sınıfı sahil güvenlik botu ve muhtelif askeri kamyon ve çekici temin edileceğini söylemişti. 40 tane F-35 savaş uçağının tahmini fiyatının, 8,6 milyar doları bulacağı düşünülüyor.