50 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyaç var

İSTANBUL, (DHA) – Gelişen teknoloji güvenlik anlayışını da değiştirdi. Artık konvansiyonel güvenliğin yanında siber güvenlik de ön planda çıkıyor. Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı zorlu süreç nedeniyle siber güvenlik uzmanlarının sayısı azalınca bu işi yapan kişilere ciddi bir ihtiyaç oluştu. 50 bine yaklaşan siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanması için İstanbul Aydın Üniversitesi ve SODER Bilgi Teknolojileri iş garantili bir eğitim programı başlattı.
Türkiye’nin en az 50 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacının olduğunu söyleyen SODER Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Doğan Güneş, “Bu açığı gidermek için İstanbul Aydın Üniversitesi ile ortak olarak toplamda 60 saatlik bir siber güvenlik eğitimi başlatıyoruz” dedi.
“KHK’LAR SİBER GÜVENLİĞİ DE VURDU”
Konuyla ilgili açıklama yapan SODER Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Doğan Güneş, “Geçtiğimiz dönemde çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) sonrasında, özellikle devletin bilişim altyapısında çalışan çok sayıda uzman görevden alındı. Bunun yanında bankalar, finans kurumları, üniversiteler ve e-ticaretle uğraşan kuruluşlarda da benzer bir süreç yaşandı. Dolayısıyla şu an siber güvenlik alanında ciddi bir boşluk var. Devlet kurumlarının, bu boşluğun bir bölümünü özel sektörden hizmet alımı yaparak gidermesi gerekir” şeklinde konuştu.