“Avrupa Birliği Diplomatlarının Gözünden Türkiye” Fotoğraf Sergisi

Romanya’nın 2019 AB Dönem
Başkanlığı Resepsiyonu yapıldı

Romanya’nın Avrupa Birliği Konseyi’nin 1 Ocak- 30 Haziran 2019 tarihleri arasındaki dönem başkanlığı resepsiyonu yapıldı. Resepsiyon kapsamında “Avrupa Birliği Diplomatlarının Gözünden Türkiye” isimli fotoğraf sergisinde büyükelçiler ve diplomatların objektifinden Türkiye’ye ilişkin 70 eser de gösterildi

Filiz Çarkoğlu

NAZ AKMAN – Romanya Büyükelçiliği ev sahipliğinde Sheraton Otel’de Romanya’nın 2019 Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı dolayısıyla resepsiyon verildi. Resepsiyona AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, misyon şefleri, ticari, kültürel, akademik ve Romen topluluğu temsilcileri katıldı.
Romanya Büyükelçisi Gabriel Şopanda’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyonda, AB’nin ortak değerlerinin daha ileriye taşınması için çaba sarf edileceğine ilişkin mesajlar verildi.
Büyükelçi Şopanda, Büyük Birliğin 100.yılını kutlarken Romanya’nın 11 yılı aşkın bir süredir Avrupa projesinde üyelik, Romen halkının paylaşıldığı ilkelere ve değerlere dayalı bir toplum olarak, Romenler için bir gurur kaynağı olduğunu ve istikrar duygusunu oluşturduğunu hatırlattı. Büyükelçi, AB Konsey dönem başkanlığının 2019 yılının ilk yarısında ilk kez Romanya tarafından devralınması ile birlikte AB’nin kurulum değerine olan inancın bir kez daha teyit edilerek çeşitliliğin korunabilmesi için bir fırsat olduğunu söyledi.
Berger, “Türkiye tarihinin, mimarisinin ve halkının gerçek güzelliği açık bir şekilde ortaya konuldu”
AB Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger de dönem başkanlığında Romanya’yı yoğun bir programın beklediğini söyleyerek, başarılar diledi. Berger “Avrupa Birliği Diplomatlarının Gözünden Türkiye” fotoğraf sergisine ilişkin “Bu vesileyle fotoğraf kareleriyle AB diplomatlarının Türkiye’ye ilişkin ilk izlenimlerinin aktarıldığı bu fotoğraf çalışmasına destek vermekten memnuniyet duyuyoruz. AB diplomatları ya da aile bireyleri tarafından çekilen bu fotoğraflar, ev sahipleri olan bu ülkede kendilerini etkileyen, hislendiren, şaşırtan ya da büyüleyen ilk şeyi tasvir ediyor. Fotoğraflar yalan söylemez denilir, ancak yaşadığımız dijital çağda elektronik olarak üzerinde değişiklik yapılan görüntülere ilişkin de yoğun tartışmalar sürmektedir. Bu fotoğraflar, Türkiye’nin farklı zaman ve mekanlardaki doğasının, tarihinin, mimarisinin ve halkının gerçek güzelliğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır” diye konuştu.
Diplomatlarla kültürel geziler
Resepsiyonda gösterilen fotoğraf sergisinde, Türkiye’de akredite olan 18 AB üye ülkesinden büyükelçiler ve diplomatların Türkiye de çektiği 70 fotoğrafı sergilendi. “Avrupa Birliği Diplomatlarının Gözünden Türkiye” sergisinin küratörü sanatçı Filiz Çarkoğlu sergiye ilişkin bilgiler verdi. Çarkoğlu şöyle konuştu:
“Türkiye’yi gezen 18 AB büyükelçisi, eşleri ve elçilik çalışanlarının objektifinden ortaya çıkan bu çalışmaların küratörlüğünü üstlendim. Katalog çalışmasını da sanatçı dostum Kadir Erten yaptı. 70 fotoğraf, Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı zamanlarda çekilmiş, ben bu çalışmaların daha profesyonel hale getirilmesi için destek verdim. Buradaki diplomatlar ve misyon şeflerimize gerek Türkiye’yi tanıtmak için gerekse ülkemizin önemli tarihi, turistik alanlarını gösterebilmek için gezi yapmayı düşünüyorum. Bu geziler sırasında yabancı konuklarımıza da fotoğraf sanatı konusunda bilgiler vermeyi de amaçlıyorum. Böyle bir talep var bu nedenle en kısa zamanda hayata geçirmeyi planlıyorum. Kültürel etkinlikler kapsamında yabancı konuklarımız bizi ülkelerine davet ediyor bizler de onları ülkemizin önemli yerlerini tanıtmaktan memnuniyet duyarız. 2018 yılında kadınlar günü kapsamında 5 kıtadan 32 büyükelçi ile üç misyon şefinden oluşan bir sergi açtım. Ankara’daki büyükelçi ve yabancı misyon temsilcileri eşlerini fotoğraflayarak dünyadan kadın portrelerinin sanatsal boyutunu gözler önüne sermeye çalıştım. İlk kez Ankara’daki elçilerimizin eşleriyle tanışmıştım. Hepsinin sanatsal fotoğraflarını çektim. Çalışmanın amacı dünyanın Doğusunu ve Batısını Türkiye’de birleştirmek istedim. Bir Türk kadın fotoğrafçı olarak dünyayı kıtaları ülkemizde birleştirmeye çalıştım. Nisan ayında üçüncü sergimi açmaya hazırlanıyorum. Bu sergim His adını taşıyan önceki çalışmalarımın devamı olacak. Sergim de yine siyah beyaz portrelere yer vereceğim.”