Bilkent Senfoni Oskestrası ile “Baroktan Stravinsky”e

Bilkent Senfoni Orkestrası 5 Mart konserinde (Bugün) barok dönemden 20. yüzyıl müziğine uzanan zengin bir programla müzik sevenleri buluşturacak. Işın Metin yönetimindeki konsere günümüzün en önemli fagot sanatçılarından Sergio Azzolini, BSO fagot grup şefi Ozan Evruk ve bol ödüllü genç viyolonselci István Várdai solist olacak.

Konserde Vivaldi’nin RV.495, Sol minör Fagot Konçertosu, Johnsen’in Fa majör İki Fagot için Konçertosu, Richard Strauss’un “Der Rosenkavalier”, Schumann’ın Op.129, La minör Viyolonsel Konçertosu ve Stravinsky’nin Ateş Kuşu Bale Süiti seslendirilecek.

Bilkent Konser Salonu’ndaki konser saat 20.00’de başlayacak.

Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane önünden hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracak.

Sahne alacak sanatçılar

Işın Metin müzik eğitimine İstanbul’da başladı, 1987 yılında Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edildi, seçkin sanatçılarla kompozisyon ve orkestra şefliği alanlarında çalıştı, 2001 yılında sanatta yeterlik derecesi ile mezun oldu. Sanatçı Türkiye’de ve yurtdışında seçkin konser salonlarında dinleyiciler ile buluştu.

Konser ve kayıtlarında dinleyiciye çeşitlilik sunmaya özen gösteren sanatçının yorumladığı geniş repertuarda Beethoven, Brahms, Schumann ve Tchaikovsky gibi bestecilerin tüm senfonileri, yirminci yüzyıl eserleri ile Mahler ve Shostakovich’in büyük eserleri dikkat çekiyor. Mahler’in 10. Senfonisi’nin Türkiye prömiyerini sunan Metin, bestecinin ihtişamlı yapıtı 8 numaralı Binler Senfonisi’ni yöneten ilk ve tek Türk orkestra şefi. Vokal repertuara da önem veren sanatçı, Donizetti ve Puccini’nin operaları ile Orff, Mozart ve Saygun’un oratoryolarını yönetti. Özellikle uluslararası ve yurtdışı etkinliklerde ilk kuşaktan günümüze Türk bestecilerinin eserlerini sergilemeye önem veren sanatçı birçok prömiyer gerçekleştirdi.

Metin’in yönettiği konserler hakkında basında yer alan kritiklerde “sağduyulu ve incelikli yorum”, “saydam müzikal doku”, “zengin renk yelpazesi”, “tını sihri, güçlü ve büyük ton”, “zarif, duygusal, içten” ve “dinç, yüksek tamperemanlı performans” gibi nitelemeler yer alıyor.

Metin ulusal ve uluslararası sanat ve eğitim kurumlarında idari görevlerde bulundu. Konser, kayıt ve yayın etkinliklerinde sanat yönetmenliği yaptı, radyo ve televizyonda sanat ve eğitim içerikli programlar yaptı. Başarıları, müzik eğitimine ve müzik beğenisinin geniş kitlelere yayılmasına katkılarından ötürü, Sevda Cenap And Müzik Vakfı “Gümüş Madalya”sı ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali “Hanri Atat” ödülleriyle takdir edildi, Bilkent Senfoni ile birlikte Türkiye Milli Komitesince UNICEF İyi Niyet Elçisi ilan edildi.

Sergio Azzolini, günümüzün en yenilikçi ve en zengin repertuvarlı fagot sanatçılarından biri. 1967’de İtalya’nın Bolzano kentinde doğan sanatçı, müzik çalışmalarına doğduğu kentteki Claudio Monteverdi Konservatuarı’nda Romano Santi ile başladı. Daha sonra, çalışmalarına Hanover’deki Müzik Üniversitesi’nde Klaus Thunemann ile devam eden sanatçı, bu dönemde Avrupa Topluluğu’nun Gençlik Orkestrası’nda baş fagotçu olarak görev yaptı. Barok fagotçusu olarak, Christophe Coin’in öncülüğünde çalışmalarını sürdüren Ensemble Baroque de Limoges’in bir üyesi. Ayrıca solist olarak da, Sonatori de la Gioiosa Marca, kendi orkestrası olan L’Onda Armonica ve La Stravaganza Köln ile düzenli olarak sahneye çıkıyor.

Çok sayıda albümü bulunan Sergio Azzolini’nin CD’leri olağanüstü bir biçemsel çeşitlilik gösteriyor. Pek çok saygın ödüle değer görülen sanatçı şu anda Naive’s Vivaldi Edition etiketi altında Antonio Vivaldi’nin otuz dokuz fagot konçertosunun kaydı üzerinde çalışıyor. Sergio Azzolini, 1998’den bu yana Basel’deki Müzik Yüksekokulu’nda fagot ve oda müziği dersleri veriyor.

Ozan Evruk, 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Fagot Bölümünde Orhan Nuri Göktürk’ün öğrencisi oldu. Daha sonra Günnur Kurt ve Tahsin Arslan ile çalışmalarına devam etti. Okul hayatı boyunca birçok oda müziği, orkestra ve solo konserler verdi. 2001 yılında başarılarından dolayı sınıf atladı. Orkestra@Modern’in üyeliğini yaptı. Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ve H.Ü. Akademik Senfoni Orkestrası’nda görev aldı. 2005 yılında Tahsin Arslan’ın sınıfından mezun oldu. Ardından, İngiltere’de Royal

Northern College of Music’e (Kuzey Kraliyet Müzik Okulu) tam burslu olarak kabul edildi. İki yıllık yüksek lisans ve bir yıllık asistanlık programında, Graham Salvage (Halle Orchestra), David Chatwin (BBC Filarmoni) ve Prof. Stefano Canuti ile çalışmalarını sürdürdü, okulda bir yıl fagot dersleri verdi. Hansjörg Schellenberger ve Maurice Bourge ile oda müziği çalıştı. Tolga Alpay (İZDSO), LyndonWatts (Münich Filarmoni), Prof. Pascal Gallois’nın ustalık sınıflarına katıldı. Akdeniz ve Gustav Mahler Gençlik Senfoni Orkestralarının üyeliğini yaptı, bu orkestralar ile Avrupa ve Güney Amerika turnelerine katıldı, çeşitli festivallerde konserler verdi. BBC Filarmoni ile çalıştı, İsveç’te düzenlenen Aurora Oda Müziği Festivaline burslu olarak katılma hakkı kazandı. Burada Ole Kristian Dahl (Köln WDR Senfoni) ile çalıştı, Aurora Festival Orkestrası ile konserler verdi. Şubat 2015’te Michael-Klosterstein’de (Almanya) Sergio Azzolini’nin Vivaldi Fagot Konçertoları üzerine verdiği ustalık sınıfına katıldı.

Ozan Evruk 2008 yılından bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası fagot grup şefi görevini sürdürüyor. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde fagot ve oda müziği dersleri veriyor.

Yirmi dokuz yaşındaki Macar çellocu István Várdai, uluslararası alanda pek çok saygın ödüle değer görüldü: 2008’de 63. Cenevre Uluslararası Müzik Yarışması’nı kazandı, ayrıca Dinleyici Özel Ödülü, “Pierre Fournier” Ödülü ve “Coup de Coeur Breguet” Ödülü gibi özel ödüller aldı. Várdai, 2007 yılında Moskova’da düzenlenen Uluslararası Tchaikovsky Müzik Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazandı. 2006’da Kronberg Akademisi’nin düzenlediği Emanuel Feuermann Çello Yarışması’nda özel ödüle ve Avusturya’da yapılan 13. Uluslararası Brahms Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü. 2000, 2003 ve 2004 yıllarında üç kez David Popper Uluslararası Müzik Yarışması’nı kazanan Várdai, 2014’te de Münih’te ARD Çello Yarışması’nın birincilik ödülüne layık görüldü. Várdai, 1997’de Lahey’deki ilk konserinin ardından, New York, Londra, Paris, Prag, Viyana, Frankfurt, Münih, Cenevre, Dublin, Moskova, St. Petersburg, Floransa, Tokyo, Kobe ve Pekin’de verdiği konserlerde büyük başarı elde etti. Sanatçı, Mikhail Pletnov, Ádám Fischer, Zoltán Kocsis, Howard Griffiths ve Gilbert Varga gibi dünyaca ünlü müzisyenler ve St. Petersburg Senfoni Orkestrası, Mariinsky Tiyatrosu Orkestrası, Cenevre Oda Orkestrası, Rus Ulusal Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, İrlanda Oda Orkestrası, Suisse Romande Orkestrası, Bavyera Radyosu Senfoni Orkestrası gibi dünya çapında üne sahip orkestralarla sahneye çıktı.

Várdai, Santander Festivali, St. Petersburg’daki Gergiev Festivali, Pablo Casals Festivali (İspanya), Fransız Radyosu Festivali (Montpellier), Bellerive Festivali (İsviçre), Schleswig-Holstein Müzik Festivali, Verbier Festivali, West Cork Oda Müziği Festivali, Schwetzingen Festivali ve Budapeşte Bahar Festivali’ne katıldı. István Várdai, 2010 yılında Carnegie Hall ve Wiener Konzerthaus’da ilk kez sahneye çıkarak Kronberg Akademisi’nin Dünya Oda Müziği Konserleri kapsamında, Gidon Kremer, András Schiff ve Yuri Bashmet ile konserler verdi.

István Várdai, 2004 yılında Budapeşte’deki Franz Liszt Akademisi’nin Özel Yetenekler sınıfında ve 2005’te de Viyana’daki Müzik Akademisi’nde müzik çalıştı. 2010-13 yılları arasında çalışmalarına Kronberg Akademisi’nde devam eden sanatçı, 2013 yılından sonra aynı akademide ders vermeye başladı. Várdai, Natalia Gutman, Natalia Shakhovskaya, András Schiff ve János Starker’in ustalık sınıflarına katıldı. 2009 yılında yılın genç sanatçısı ödülüne ve 2012’de umut vaat eden sanatçı olarak saygın Prix Montblanc ödülüne değer görüldü. Janáček, Prokofiev and Elgar’ın çello konçertosuna yer verdiği ilk CD’si 2009 yılının Ekim ayında Ysaye Records etiketiyle çıkan sanatçı, 2010’da Johann Baptist Vanhal’ın çello konçertosunun kaydını yaptı. 2013 yılında Hännsler etiketiyle çıkan CD’sinde, Mendelssohn, Martinu, Paganini, Beethoven ve Popper’in yapıtlarını seslendirdi. István Várdai, Kristóf Baráti ile birlikte Macaristan’ın en ünlü oda müziği festivali olan olan Kaposfest’in sanat yönetmenliğini yapıyor. Sanatçı, 1720 yılına ait bir Montagnana çellosu ile sahne alıyor.

KUBBEALTI TÜRK MÜZİĞİ İCRA TOPLULUĞU İLK KONSERİNİ VERİYOR

Geçtiğimiz yılın Ekim ayı başlarında öncülüğünü Tuncay Sevgen’in yaptığı Türk müziğine gönül vermiş kişilerce kurulan Kubbealtı Türk Müziği İcra Topluluğu ilk konserini veriyor. TRT Ankara Radyosu TSM Müdürü, şef Cemile Karabulut Uncu’un yönetiminde verilecek konserin sunuculuğunu TRT’nin başarılı spikerlerinden Derya Kaya yapacak. 06 Mart 2016 Pazar günü (Yarın) “Ömürlük Şarkılar” teması ile gerçekleşecek konser Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yıldız Kenter Sahnesi’nde saat 19.30’da başlayacak. Konsere TRT Ankara Radyosu, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi, Çankaya Belediyesi ve Türkiye Demirçelik Müstahsilleri Birliği katkı sağlıyor.