“Bozok savunma sektöründe devrim yaratacak”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü’nce (SAGE), milli insansız hava araçlarına (İHA) taarruz yeteneği kazandırmak amacıyla minyatür lazer güdümlü füze Bozok’u geliştirdiğini belirterek, “Yerli lazer güdümlü füze Bozok, savunma sektöründe devrim yaratacak” dedi.
Işık, savunma sanayisinin stratejik önemi bulunduğunu ifade ederek, bu konudaki projeleri desteklemek için destek mekanizmaları oluşturduklarını anlattı.
Savunma sistemleri konusunda çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Işık, “Ulusal savunma için ulusal Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği önemli projelerle Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmeye devam ettiğini söyledi. Bakan Işık, bu kapsamda son olarak TÜBİTAK SAGE’nin, İHA’lara taarruz yeteneği kazandırmak amacıyla minyatür lazer güdümlü füze Bozok’u geliştirdiğini bildirdi.
Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde, savunma sanayisini lokomotif sektörler arasında gördüklerini dile getiren Işık, bu alanda dışa bağımlılıktan tamamen kurtulmayı amaçladıklarını vurguladı. Işık, Türkiye’nin bundan sonraki süreçte savunma sanayisinde özgün tasarımlar ortaya koyması gerektiğine işaret ederek, “Bu kapsamda süren uzun çalışmalar sonunda yerli İHA’ya, yerli füze de tasarlandı ve Bozok doğdu. Yerli lazer güdümlü Bozok, savunma sanayisinde devrim yaratacak çok önemli bir proje” ifadelerini kullandı.
“Lazer başlıkla hassas güdüm yapabiliyor”
Bozok’un kabiliyetleri hakkında bilgi veren Işık, şunları kaydetti:
“Yerli lazer güdümlü Bozok, insansız hava araçlarına taarruz yeteneği kazandırarak, asimetrik savaş ortamında dost unsurları tehlikeye atmadan etkin savunma sağlıyor. Hafif ve minyatür boyutlu tasarımıyla ağırlığın kritik olduğu insansız hava araçlarına operasyonel esneklik sunuyor. Bozok, güdüm sistemiyle hedefe yöneliyor ve son safhada yarı aktif lazer arayıcı başlıkla hassas güdüm yapabiliyor.”
Toplam ağırlığı 16 kilogram olan Bozok’un boyu 790 milimetre, çapı 120 milimetre, menzili ise 6 kilometre. Bozok, 12’nci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 15’te de sergilendi.