BSO Grieg ve Shostakovich’in eserlerini seslendirecek

DOĞAN BULGUN

BİLKENT Senfoni Orkestrası (BSO) 7 Aralık tarihli konserinde Grieg ve Shostakovich’in eserlerini seslendirecek. Konseri Fransız şef Pierre Bleuse yönetecek. Konserin solisti ise Rus piyanist Yulianna Avdeeva, Grieg’in La minör Piyano Konçertosunu yorumlacak. Yulianna Avdeeva, 2010’da Chopin Yarışmasında birincilik ödülünü kazanmasıyla adını uluslararası alanda duyurdu. Bu ödülün ardından dünya çapında bir kariyere adım atan piyanist, kuşağının seçkin sanatçıları arasında kendine önemli bir yer ediniyor.
Bilkent Senfoni konserin ikinci yarısında Shostakovich’in Op.141, La majör 15. Senfonisini sunacak.
7 Aralık Cumartesi günü Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonuna ulaştıracak.
Fransız şef Pierre Bleuse, son iki yılda, Royal Stockholm Filarmoni, Orchestre de la Suisse Romande, Rus Ulusal Filarmoni Orkestrası ve Çin Ulusal Senfoni Orkestrası gibi çeşitli orkestraları yönetti. Geçtiğimiz sezon Opéra National de Lyon ile birlikte Ruhrtriennale’de Purcell’in yapıtından parçalar içeren Dido and Aeneas Remembered’ı yönetti. Bleuse, bu operayla 2017’de Rimsky-Korsakov’un Mozart and Salieri yapıtını yönetmişti. 2018’de, televizyonda yayımlanan Victoires de la Musique Classique ödül töreninde Angela Gheorghiu, Gautier Capuçon, Sabine Devieilhe, Jakub Jósef Orliński ve Orchestre Nationalde Lyon ile sahneye çıktı.
Pierre Bleuse Fransa’da, Orchestre National d’Île de France, Orchestre d’Auvergne, Orchestre Philharmonique de Strasbourg, Orchestre Symphonique et Lyrique de Nancy,
Orchestre Symphonique Région Centre-Val de Loire/Tours, Orchestre Symphonique Saint-
Étienne Loire, Orchestre National Bordeaux Aquitaine gibi orkestralarla çalıştı.
Sanatçı 2019-20 sezonunda Paris’teki Festival Présences’da Benjamin’in Into the Little Hill ile Théâtre des Champs-Elysées’de Lully’nin Psyché parçalarını yönetecek ve Toulouse’daki Théâtre du Capitole’da Marc Bleuse’ün L’Annonce faite à Marie yapıtının dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Paris Orkestrası, Opéra National de Lyon, Belçika Ulusal Orkestrası, Symfonieorkest Vlaanderen, Odense Symfoniorkester, Orquesta Sinfónica de las Islas Baleares ve Orchestre du Québec ile konserler verecek.
Yeni müziği de destekleyen Pierre Bleuse, 20. ve 21. yüzyıl repertuvarına odaklanan ve Cenevre’deki Victoria Hall’de faaliyetlerini sürdüren Lemanic Modern Ensemble’ın Ortak Müzik Direktörlüğünü yürütüyor. Şef, 2018’de besteci Michael Jarrell’in 60. yaş günü kutlamasında Emmanuel Pahud ve Orchestre de la Suisse Romande ile konser verdi. Bleuse’ün Jarrell ile yakın dostluğu, 2016-17’de Aix-en-Provence’daki Grand Théâtre’da bestecinin Cassandre operasını yönetmesiyle başlamıştı.
Pierre Bleuse, 2008’de Toulouse’da kurduğu Musika Orkestra Akademisinde dünyanın dört bir yanından yetenekli genç müzisyenleri bir araya getirerek onlara profesyonel orkestra deneyimi ve kariyer desteği sunuyor.
Bleuse, Finlandiya’da Jorma Panula ve Haute École de Genève’de Laurent Gay ile şeflik çalıştı. Eğitimine kemancı olarak başlayan Bleuse, 2000-10 yıllarında Toulouse Oda Orkestrasında birinci keman ve yardımcı şef olarak görev yaptı, Aynı zamanda Satie Quartet’in üyesiydi.
Yulianna Avdeeva, 2018’de Sidney Operasında verdiği resitalin ardından, sonraki sezon Sidney ve Melbourne Senfoni Orkestralarıyla konser vermek üzere davet edildi. Geçtiğimiz sezon Elbphilharmonie Hamburg, Berlin’de Boulez Saal, St. Petersburg Filarmoni, City of Birmingham ve Trondheim Senfoni Orkestralarıyla konserler verdi.
Asya Pasifik bölgesinde düzenli olarak sahneye çıkan Avdeeva, geçtiğimiz sezonda Hong Kong Filarmoni Orkestrasıyla ilk kez sahneye çıktı ve Bamberg Senfoniyle bir Japonya turnesi gerçekleştirdi. Yakın zamanda, New Japan Filarmoni, NHK Senfoni Orkestrası ve Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ile çaldı ve Macao Orkestrasının sezon açılış konserini gerçekleştirdi. Avdeeva ayrıca Alte Oper Frankfurt, Salzburg Festivali ve Lucerne Festivalinde yer aldı; Academy of St. Martin in the Fields ile Almanya turnesine çıktı; Berlin Rundfunk Senfoni, Royal Stockholm Filarmoni, Finlandiya Radyo Senfoni, Stavanger Senfoni, Londra Filarmoni, Moskova RadyoSenfoni, Orchestra dell Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchestre Symphonique de Montréal ve Orchestre National de Lyon gibi orkestralarla birlikte çalıştı.
Aktif bir oda müzisyeni olan Avdeeva, Philharmonia Quartet ile çalışmalarının yanı sıra kemancı Julia Fischer ile Avrupa turnesine çıktı; Baden-Baden Festspielhaus, Zürih Tonhalle, Münih
Prinzregententheater, Prag Smetana Hall, Teatro Principal de Alicante ve Sociedad Filarmonica de Bilbao’da konserler verdi. 2018’de piyanist, Letonya, Danimarka ve Macaristan’da Kremerata Baltica ve Lucerne’de Schumann Quartet ile sahneye çıktı. Londra’daki Uluslararası Piyano
Dizisinde ve Wigmore Hall’de, Moskova’da Tchaikovsky Salonunda ve Uluslararası Müzik Evinde,
Rheingau Müzik Festivalinde, Barcelona’da Palau de la Música Catalana, Stuttgart’ta Liederhalle ve
Essen Filarmonide resitaller verdi.
Özellikle Chopin yorumlarıyla övgü toplayan Yulianna Avdeeva, bestecinin müziğinin gücünü ve inceliğini ortaya çıkarabilen en önemli yorumcularından biri olarak tanınıyor. Fryderyk Chopin
Enstitüsüyle uzun süredir süren ilişkisi, sanatçıya Polonya’da büyük bir hayran kitlesi kazandırdı.
Avdeeva’nın düzenli olarak birlikte çalıştığı Varşova Filarmoni ve Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrasıyla da güçlü bağları bulunuyor. 2018-19 sezonunda piyanist, Poznań Filarmoni Orkestrasıyla bir Prag ve Milano turnesi gerçekleştirdi. Avdeeva’nın Bach’ın yapıtlarını yorumladığı üçüncü solo albümü Mirare etiketiyle çıktı. Sanatçı ayrıca On Sekizinci Yüzyıl Orkestrası ve Frans Brüggen ile Chopin konçertolarının kaydını yaptı. 2015’te Deutsche Grammophon, 1927-2010 yılları arasında Chopin Yarışmasını kazananlar arasından en parlak sanatçılara adadığı önemli derlemede Yulianna Avdeeva’nın solo kaydına yer verdi.
Piyano çalmaya beş yaşında Moskova’daki Gnessin Özel Müzik Okulunda Elena Ivanova’yla başlayan Avdeeva, çalışmalarını Konstantin Scherbakov ve Vladimir Tropp ile sürdürdü. Lake Como, Uluslararası Piyano Akademisinde William Grant Naboré, Dmitri Bashkirov ve Fou Ts’ong ile çalıştı. Sanatçı, Chopin ödülünün yanı sıra, 2003’te Bremen Piyano Yarışmasında, 2006’da Concours de Genève’de ve Polonya’da düzenlenen Arthur Rubinstein Yarışmasında ödül kazandı.

Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası Bilkent’e çalacak

İDİL Arıcan (keman), Gökçe Duru Tatar (keman), Arda Aykut (viyola), İdil Bursa’dan (viyolonsel) oluşan Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası (AGSO) şef Barış Demirezer yönetiminde bir konser verecek.
Tarih:16 Aralık 2019 Pazartesi, Saat: 20.00, Yer: Bilkent Konser Salonu.
AGSO’nun konserinde şu eserler seslendirilecek:
L. Spohr | Yaylı Sazlar Dörtlüsü için Konçerto, Op.131
A. Dvorak | Senfoni No.7, Re minör, Op.70

Gedik Filarmoni Orkestrası & Önder Baloğlu

GEDİK Sanat bünyesinde 2019 yılında kurulan Gedik Filarmoni Orkestrası, ALH Klasik Müzik Konserleri’ne Viyana’da yaşamış bestecilerin yaylı orkestra için yazdığı eserlerden oluşan bir seçkiyle konuk oluyor. Oda müziği alanındaki idealist ve yenilikçi projeleriyle dikkat çeken başkemancı Önder Baloğlu liderliğinde gerçekleşecek konser, yapı ve sunum olarak farklı bir deneyim vaat ediyor. Gedik Filarmoni Orkestrası, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bir yelpazede Mozart ve Schubert gibi Viyana’yla özdeşleşmiş bestecilerin eserleri kadar Oğul Strauss’un 1001 Gece Opereti’nin Intermezzo’sunda olduğu gibi Viyana’daki Doğu algısını yansıtan, Webern’in Langsamer Satz’ı gibi Türkiye’de ilk kez icra edilecek olan eserlerle müzikseverlerin karşısına çıkıyor.
Konser Programı:
F. Schubert: Keman ve Yaylılar İçin La Majör Rondo, D 438
W.A. Mozart: Re Majör Serenad, “Serenata Notturna”, KV 239
J. Strauss (oğul): 1001 Gece Opereti’nden Intermezzo
A. Webern: Langsamer Satz, Op. Posth
M. Karlowicz: Yaylılar İçin Serenad, Op. 2