Çello eğitimi için Ankara’da buluştular

Prof. Dr. Ozan Evrim Tunca

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Bölümü’nden Prof. Dr. Ozan Evrim Tunca, yaklaşık beş yıldır “Yoğunlaştırılmış Çello Haftası” çalışması kapsamında güzel sanatlar liseleri, konservatuvar, güzel sanatlar fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler ve çello alanında profesyonelleşen kişilere eğitim veriyor

NAZ AKMAN / ANKARA – Haziran ayı döneminde Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nda, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Bölümü’nden Prof. Dr. Ozan Evrim Tunca, tarafından gerçekleştirilen “Yoğunlaştırılmış Çello Haftası” çalışması sona erdi. Beş yıldan bu yana yılda iki kez Şubat ve Haziran dönemlerinde düzenlenen çello haftasında, Türkiye’nin farklı illerinden gelen 15 müzisyen ve genç yetenek birebir ve toplu eğitimlerle hem çello konusunda hem de kişisel eğitimler kapsamında Tunca ile birlikte çalıştı. Master-classların maliyetli olması nedeniyle böyle bir çalışma başlattığını ifade eden Tunca, “Özellikle güzel sanatlar lisesi, konservatuvara girmek isteyen yetenekli öğrenciler, eğitim takviyesi almak isteyenler, güzel sanatlar fakültesi müzik bölümü öğrencileri, mezunlar ile profesyonel çello eğitimi almış kişilere bu çalışma ile takviye eğitimler veriyorum. Daha fazla insanın bu eğitimlerden faydalanması için ekonomik giderleri kısıp, programı öğrencilere uygun bir hale getirdim” dedi.
“Yoğunlaştırılmış Çello Haftası” çalışmasını ilk olarak İstanbul Klasik Keyifler Derneği’nde başlattığını söyleyen Tunca, iki yıl sonra Eskişehir Tepebaşı Belediyesi verdiği destek üzerine çalışmayı Eskişehir’e taşıdığını ifade etti. Tunca, son bir yıldır Sevda Cenap and Müzik Vakfı ev sahipliğinde eğitimlere Ankara’dan devam ettiklerini belirtti. 4-5 gün süren programda müzikal eğitimin yanı sıra katılımcılara konser ve sınav hazırlığı, heyecanla mücadele, bireysel çalışma teknikleri, profesyonel müzisyen olma konularında kişisel eğitimlerin de verildiğini söyleyen Tunca, amatör çalgı eğitiminin gelişmesi konusunda da uzaktan eğitim verdiklerini belirtti.
Uzaktan çalgı eğitimi
Tunca, “Amatör çellistler için sınıf açtık. Amatör çalgı eğitiminin gelişmesine de katkı sağlıyorum. Anadolu Üniversitesi bünyesinde uzaktan eğitim sistemiyle yedi gün 24 saat çalgı eğitimi veriyoruz. Bu sistem oldukça başarılı bir şekilde devam ediyor. Çalgı eğitmenliği programı, Türkiye’nin herhangi bir yerinde eğitim vermek isteyen kişilerin eğitmen olarak nitelik kazanmasını sağlayan bir çalışma sistemimiz. Yine uzaktan yönlendirmeye çalışıyoruz. Örneğin bir eğitmen keman dersi verirken dersin videosunu kaydederek bizlere gönderiyor. Bizler de bunun üzerine değerlendirmelerde bulunuyoruz. Danışmanla beraber ders yapmış oluyorlar. Ulusal anlamda bu sistemin çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
Müzik Algı Testi çocukların müzik yeteneği keşfedilebilecek
Amatör çalgı eğitimi alan çoğu kişinin çaldığı enstrümanı bırakmasının nedeninin eğitmenin niteliğinden kaynaklandığını söyleyen Tunca, bu konuda yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığı “Müzik Algı Testi” hakkında bilgi verdi. Tunca, “Herkes amatör bir şekilde çalgı çalabilir. Klasik müziğin yayılmasıyla ve daha fazla insanın bu zenginlikten faydalanabilmesi ile ilgili çalışmalar yapıyorum. ‘60 Dakikada Klasik Müzik’ isimli interaktif bir kitap yazdım. Kitapta tanınan sanatçıların videoları, şeflerin ne işe yaradığı hakkında bilgiler yer alıyor. Bu çalışmaları yaparken amatör çalgı eğitiminin gelişmesi konusunda pek çok insanın bunu denemiş olduğunu aynı zamanda müzisyenlerin de değerinin anlaşıldığı hakkında etkili bir yöntem olduğunu gözlemledim. Amacımız çocukların müzik yeteneğinin keşfedilmesi ve desteklenmesi. Bu kapsamda 10 yıldır müzik yetenek testi üzerine çalışıyorum. Anadolu Üniversitesi Müzik Algı Testi adında yakında internet üzerinden sunulacak kişilerin müzik kulağının olup olmamasını test eden bilimsel bir çalışmaya yoğunlaşmış durumdayız. Kasım ayı itibariyle halka açılacak. Şu an Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma halindeyiz. Genellikle müzik kulağının anlaşılması piyano başında ses verme ile test edilir. Amerika İngiltere’de bu testler yapılıyor. Çocukların müzik kulağı konusunda bilinçlenmesini istiyorum” sözlerine yer verdi.