Çin gözünü uzayın derinliklerine dikti

BURAK COŞKUN (ANKARA) -Çin, yıldızlararası insanlı uzay programları için geliştirdiği dev roket motorunun yapımını bu yıl içinde tamamlamayı planlıyor.
500 ton sıvı yakıt kapasiteli motor, 2030’da uzaya gönderilmesi planlanan ağır yük taşıyıcısı ”Uzun Yürüyüş-9” roketi için geliştiriliyor.
Çin’deki en üst düzey yasama organı olan Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) ve istişare organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı toplantılarında yapılan görüşmelerin ardından resmi medyada yer alan haberlere göre, Çinli bilim adamları şu anda ağır yük taşıyıcısı roketleri için 3 ayrı tipteki motor üzerinde çalışıyorlar. 500 tonluk  motor sıvı oksijen ve kerozen, 200 tonluk ve 25 tonluk motorlar da sıvı oksijen ve sıvı hidrojeni yakıt olarak kullanıyor.
3 ayrı tipteki motor Çin’in uzak uzay yolculuklarında kullanacağı dev ağır yük taşıyıcısı roketin değişik aşamalarında kullanılmak üzere geliştiriliyor.
500 ton sıvı yakıtlı dev motorun prototipinin bu yıl içinde tamamlanmasını ve 5 yıl içinde de kullanıma hazır hale getirilmesinin beklendiğini belirten Çinli uzmanlar,
roket motorlarında kapasite arttırmanın teknolojik açıdan zorluğuna işaret ediyorlar.
Askeri uzman ve tv yorumcusu Song Zhongping, roket motorunun ateşleme gücü arttıkça, fiziki tasarım, ısıya dayanma ve iletkenlik teknolojisi gibi sorunların ortaya çıktığını belirtiyor.
100 ton yük taşıma kapasitesine sahip Uzun Yürüyüş-9 roketininin yıldızlararası seyahat ve uzayın derinliklerinin keşfinin yanı sıra insanlı ay programları ve dev uzay istasyonlarının inşası için kullanılacağını belirten Song, Çin’in bu yıl içinde de Uzun Yürüyüş serisinden 36 roketi uzaya fırlatmayı öngördüğünü kaydetti.
Çin’in tek katı yakıtlı roketi Uzun Yürüyüş-11’in de bu yıl içinde denizden fırlatılması planlanıyor.
UZAY İSTASYONU 2022’DE TAMAMLANACAK
Bu arada, Çin, bir ana modül ve iki laboratuvardan oluşacak uzay istasyonunu 2022’de tamamlamayı öngörüyor.
Konferansta, milletvekillerine verilen bilgiye göre, herbiri 20 ton ağırlığındaki modüller ”T” şeklini oluşturacak. Modüllerin içinde uzayda yaşam, materyaller, yerçekimsiz ortam ile fizik ve astronomi araştırmaları yapacak cihazlar bulunacak.
2020’de ilk olarak uzaya gönderilmesi planlanan ana modüle daha sonra diğer modüller eklenecek, uzay istasyonuna ayrıca bir kargo gemisi, iki insanlı uzay aracı kenetlenebilecek.
Şu anda Dünya’nın yörüngesindeki tek uzay istasyonu olan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) 2024’te emekliye ayrılacak.
Çin, kendi uzay istasyonunu kurmayı başarırsa 2024’ten sonra kullanımdaki tek istasyona sahip olacak.