Destekler ile çocuklar arasında köprüler kuruyorlar

Umuda el uzat sosyal sorumluluk projesi, ulaşımın zor olduğu yerleşim bölgelerinde yaşayan çocuklara destekçilerimizden gelen hediyeleri ulaştırarak bir tebessüm oluşturmak, bir umut yaratmak düşüncesiyle çalışmalarını sürdürüyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ –  Kemal Parin, Şehriban Kaplan Kaya ve Adem Yurdagül tarafından 2017 yılında hayata geçirilen Umuda El Uzat sosyal sorumluluk projesi, köyde yaşayan insanlarla kentteki insanlar arasında bir gönül bağı oluşturmayı amaçlıyor.
Proje kapsamında, birçok köy okuluna destekçilerden gelen kırtasiye malzemesi ulaştırılırken, yine destekçilerden gelen kitaplarla okullarda kütüphaneleri kuruluyor. Bütün bunlar çok sayıda gönüllü katılımlarla gerçekleşiyor. Yaptıkları faaliyetleri yardım olarak değerlendirmeye Umuda El Uzat projesi, ulaşımı zor olan yerlerde yaşayan çocuklara ulaşarak onları mutlu etmek, sevinçlerine ve gülümsemelerine ortak olmanın temel kaygılarını oluşturduğunu belirtiyorlar.
4.000 kitap, 4 kütüphane
Söz konusu proje kapsamında bugüne kadar dört bin kitapla toplamda dört köy okulunda kütüphane kurulurken, gönüllülerle birlikte destekçilerden gelen hediyeler ile 10 okulda yaklaşık 850 çocuğa mont ve bot dağıtıldı. Ayrıca, Ramazan ve Kurban bayramlarında gelen hediyelerle, 120 çocuğa ulaştırılarak destekçilerin yönlendirilmesi ile 20’nin üzerindeki okulda yer alan ihtiyaçlar karşılandı.
Çoğunlukla sosyal ağlar üzerinden paylaşımlar yaparak destekçilerin kendilerine ulaşmasını sağlayan proje yetkilileri, ihtiyaç duyulan okulların ihtiyaç listesini de sosyal paylaşım hesaplarında paylaşıyorlar. Proje yetkilileri gazetemize yaptıkları açıklamada, “Bunu gören destekçilerimiz gönüllülük temelinde hediyelerini bize ulaştırırken, gelen kitap, giyim ve kırtasiye gibi malzemeler paketlenerek gönüllüler aracılığıyla çocuklara ulaştırılıyor. Umuda El Uzat Sosyal Sorumluluk Projesi herhangi bir dernek, vakıf veya siyasi kuruluşa bağlı olmadan faaliyetlerine devam ediyor” diye konuşuyorlar.
Kendilerini bir yardım kuruluşu olarak tanımlamayan Umuda El Uzat yetkilileri, “Destekçiler ile çocuklar arasında köprüler inşa eden bir sosyal sorumluluk projesi olarak tanımlamayı daha doğru buluyoruz. Amacımız çocukların bilgi ve zihin dünyasını güçlendirerek hayatta başarılı ve mutlu olmalarını sağlayacak küçük dokunuşlar yapmaktır” açıklamasında bulunuyorlar.