Dev gezegenin kutupları koca kasırgalarla çevrili

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay aracı Juno’nun Jüpiter’den gönderdiği fotoğraflar bilim adamlarını şaşkına çevirdi.
Bilim dünyasının saygın dergisi Nature’de yayınlanan makaleye göre, Juno’nun gönderdiği fotoğraflardan sonra bilim adamlarının Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’in atmosferi üzerinde daha fazla yormaları gerekiyor.
Hidrojen ve helyumdan oluşan gaz devi, en az 67 uydunun ev sahibi, Dünya’dan daha büyük fırtınaları, ölümcül radyasyon alanları ve güçlü manyetosferi ile gökyüzündeki en parlak cisimlerden biri olan Jüpiter’in yörüngesine 4 Temmuz 2016’da giren ve şimdiye dek 10 kez yakın geçiş yapan Juno’nun en önemli bulgusu,
dev gezegenin kuzey ve güney kutuplarında devasa garip kümeler ve daimi kasırgaların varlığını keşfetmek oldu.
DEVASA KASIRGALAR
Fotoğraflarda, Jüpiter’in kuzey kutbunda bir büyük kasırganın etrafında sekiz adet kalıcı, çokgen şekilli dev boyutlarda kasırga dikkat çekiyor. Güney kutbunda da benzer şekilde bir siklonun çevresinde beş adet kasırga gözleniyor. Bilim adamları, kuzeydeki fırtınaların her birinin 4 bin ila 4 bin 600 km, daha büyük olan güneydekilerin de 5 bin 600 ila 7 bin km çapında olduğunu belirtiyorlar.
Devasa kasırgaların her birinin Atlas Okyanusu’nu içine sığdırabilecek kadar büyük olduğuna işaret edilirken, normalde ‘’Coriolis beta etkisiyle’’ kutuplara girdap biçiminde ilerlemesi ve burada birbirleriyle karışmaları beklenirken, bu dev fırtınaların kutuplarda kalıcı bir şekilde dönmeye devam etmesi bilim adamlarını şaşırtıyor.
Bu dev kasırgaların çok yoğun olmaları ve herbirinin spiral kollarının komşularıyla temas etmesine rağmen birbirleriyle karışmamaları sorusuna yanıt aranıyor.
’’NEDEN BİRBİRLERİNE KARIŞMIYORLAR?’’
Nature dergisindeki makalenin baş yazarı Roma’daki Uzay Astrofizik ve Gezegenbilim Enstitüsü’nden Alberto Adriani, ‘’Normalde birbirlerini itmeleri, çekmeleri ve sonunda karışmaları gerekir. Soru: neden birbirlerine karışmıyorlar?’’ Cassini uzay aracından gelen veriler ışığında bir diğer gaz devi Satürn’ün her kutbunda birer kasırga girdabı olduğunu biliyoruz. Demek ki her gaz devi gezegenin atmosferinin aynı olmadığını kabul etmeye başlamalıyız’’ ifadesini kullanıyor.
Bilim adamları makalede, Jüpiter’deki kasırgaların oluşumunun diğer gezegenlerdekinden çok farklı olduğuna işaret ediyorlar.
NASA uzmanları da, gaz devi gezegenlerin atmosfer (Jovian atmosferi) yapısında hangi etkenlerin buna neden olduğunu anlamaya yarayacak bir atmosfer modeli oluşturmaya çalışıyorlar.
Juno’nun 1 Nisan’da yapacağı 11. yakın geçişin ardından göndereceği verilerin bu sorulara yanıt bulmada yardımcı olması bekleniyor.