Elif Ece Cansever & İlayda Deniz Oğuz Bilkent’te

Doğan BULGUN

ELİF Ece Cansever (keman) ve İlayda Deniz Oğuz (piyano) 4 Ekim’de Bilkent Konser Salonu’nda bir resital verecek. Resital Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencileri yararına DMEDD-Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği himayesinde düzenleniyor.
Elif Ece Cansever ve İlayda Deniz Oğuz resitalde Beethoven’ın Op.12, Keman Sonatı No.1; Webern’in Op.7, Keman ve Piyano için Dört Parçası; Ysaye’nin Op.12, Poeme Elegiaque başlıklı yapıtı ile Ravel’in M77, Sol majör 2. Keman Sonatını seslendirecek. Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi mezunu olan iki genç sanatçı eğitimlerini Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde sürdürüyor.
4 Ekim Cuma günü Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak resitalin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabiliyor. Resitalden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonuna ulaştıracak.

İKİ GENÇ SANATÇIYI TANIYALIM

ELİF ECE CANSEVER, 2000 yılında doğdu. 5 yaşında annesi ile başladığı keman eğitimine, 6 yaşından itibaren Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulunda devam etti. Bilkent Üniversitesinde hocası Rasim Bağırov ile sürdürdüğü 12 yıllık eğitimi süresince Mincho Minchev, Alexander Markov, Gay Braunstein, Alexander Vinnitski, Tayfun Bozok, Andrej Bielow gibi ünlü kemancılarla çalıştı. 2008 yılında Mersin’de düzenlenen 3. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışmasında ikincilik ödülü kazandı ve NTV televizyonunda yayınlanan “Küçük Eller, Büyük Yetenekler” konser programında yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Senfoni Orkestrası salonlarında birçok konser verdi. Bilkent Senfoni Orkestrası, Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Olten Filarmoni Orkestrası, Çağlar Oda Orkestrası ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile çalışmaları oldu. Şefler; Bujor Hoinic, Rengim Gökmen, Orhun Orhon, İbrahim Yazıcı, Dağhan Doğu, Işın Metin, Naci Özgüç ve Burak Tüzün ile birlikte konserler verdi. 2009 yılında Işın Metin şefliğinde Franz Drdla Carmen Fantasy, 2017 yılında Rengim Gökmen şefliğinde Jean Sibelius Keman Konçertosu, 2018 yılında Orhun Orhon şefliğinde Ludwig van Beethoven Keman Konçertosu ve Astor Piazzola Mevsimler, 2019 yılında Natalia Ponomarchuk şefliğinde Eduard Lalo İspanyol Senfonisi Elif Ece Cansever’in seslendirdiği eserlerden bazıları. Keman çalışmalarının yanında, Tolga Yayalar ile kompozisyon çalıştı ve 2015 yılında Bilkent Üniversitesinde “Genç Besteciler, Genç Yorumcular” konserinde kendi eserini seslendirdi. Aktif bir oda müziği sanatçısı olarak Bilkent Quintet ile Bilkent Müzik Günlerine katıldı. Elif Ece Cansever keman eğitiminin yanı sıra Prof. Kathron Sturrock’un öğrencisi olarak piyano yan dal eğitimi de alıyor Elif Ece Cansever halen Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde, keman ana sanat dalında Prof. Lutsia Ibragimov’nun öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor. Aslı ve Batuhan Özdemir’in destekleri eğitimini sürdürmesinde önemli rol oynuyor. Konserlerini Londra Kraliyet Müzik Koleji tarafından kendisine verilen Benjamin Banks yapımı kemanla icra ediyor.

İLAYDA DENİZ OĞUZ, 2000 yılında Ankara’da doğdu. Eğitimi boyunca hem piyanist hem besteci olarak sık sık konserlerde yer aldı. Henüz on dört yaşındayken şef Dağhan Doğu yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası ile Beethoven’ın 2. Piyano Konçertosunun birinci bölümünü kendi yazdığı kadansla seslendirdi. 2014 yılında 15. Antalya Uluslararası Piyano Festivalinin Kamuran Gündemir Anısına Genç Yıldızlar konserinde yer aldı. 2017 yılında 23 Nisan konserinde Orhun Orhon yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solisti oldu ve yine kendi yazdığı kadansı seslendirdi. Ağustos 2018’de 8. Uluslararası Kapadokya Klasik Müzik Festivalinde yer aldı, Mart 2019’da Londra’da gerçekleştirilen London Austrian Cultural Forum’da konser verdi, bu yıl teması Clara Schumann olan Royal College of Music Keyboard Festival’da yer aldı. Haziran 2019’da 2. Bilkent Kompozisyon Akademisinde Christian Eggen yönetiminde ünlü yeni müzik topluluğu Ensemble Cikada ile Berkant Gençkal’ın “Liquid Spaces” isimli eserinin ilk seslendirilmesinde yer aldı. Oğuz halen resital, oda müziği, orkestra konserleri, bestecilik konserleri başta olmak üzere birçok konserde sıklıkla yer alıyor.
Müzik eğitimine altı yaşında Aynur Özgür ile özel piyano dersleriyle başlayan Oğuz, 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’na kabul edildikten sonra Deren Eryılmaz ile piyano, Turgut Pöğün ile kompozisyon çalışmaları yapmaya başladı. 2014 yılında başladığı lise eğitimi boyunca Zerin Rasul ile piyano, Yiğit Aydın, Maria Nowotna ve Orhun Orhon ile kompozisyon, armoni, kulak eğitimi, solfej ve orkestrasyon çalışmalarını sürdürdü. Oğuz, lisans eğitimini Aralık 2017’deki giriş sınavında gösterdiği başarı sayesinde “Kenneth and Violett Scott Scholar” olarak Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde sürdürüyor ve Gordon Fergus-Thompson’la piyano eğitimine devam ediyor.

Prizen’de Nevzat Şundo ile “Yaza Veda Konseri”

70’inci sanat yılına doğru ilerleyen “Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği”, yaza veda konseri düzenledi. ‘Nevzat Şundo’yla Demli Şarkılar Konseri’ Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği salonunda gerçekleştirildi. Hüseyni, uşşak, rast ve hicaz makamlarının nadide şarkılarından oluşan konser, salonu tıklım tıklım dolduran seyirci tarafından büyük beğeni buldu ve ayakta alkışlandı. Akordiyon’da Fikret Menekşe, klarnette Nahit Vragol, elektronik bağlamada Mikuş Jılta, ritimde Şaban Namleci, defte Şemsedin Namleci, kanunda Efe Sırbica, kemanda Şeref Tango ve Sumeya Latifi, orgda Salaydin Kaçamak, basgitarda Hilmi Salya, elektronik gitarda Ehad Edreneli’nin yer aldığı konser, hafızalarda unutlamayacak bir gece bıraktı.
Gecede aynı zamanda dernekte 40’ıncı sanat yılını kutlamakta olan Şaban Namleci’ye “Uluslararası Süleyman Brina Balkanlar Türk Kültürüne Özel Hizmet Ödülü” verildi.
Bir yandan yılların sanatçısı büyük usta Nevzat Şundo ile muhteşem koroyu, bir yandan konserin unutulmaz olmasına büyük katkısı olan orkestranın tüm üyelerini, öte yandan da 40. sanat yılını kutlayan derneğin vefakâr sanatçısı Şaban Namleci’yi kutlamak gerekir. Dileriz bu köklü dernek nice yılları daha geride bırakır.

Şebnem Ferah ve ‘Kadın Cinayetleri’

UMUT Kuzey öncülüğünde Milyon Yapım Organizasyon tarafından 6’ncısı düzenlenen Zeytinli Rock Festivali’nde finali Şebnem Ferah yaptı. 50 bin müzikseverin eşlik ettiği konserde sanatçı “Sözde Namus” şarkısını seslendirmeden önce; “madem ki bu konser bizi biraraya getirdi, sizden tüm kalbimle, samimiyetimle bir ricam olabilir. Lütfen hiçbir şeyinizi ahlak bekçiliğine soyunmuş herhangi bir insanın yönlendirmesine müsaade etmeyiniz. Kendi vicdanınıza, içinizdeki güzelliklere, temiz kalbinize, yakınlarınıza, ailenize, dostlarınıza, en en önemlisi kendinize güveniniz’ dedi.
FESTİVALDE GELİN & DAMAT SÜRPRİZİ
Zeytinli Rock Festivali mutlu bir sona da ev sahipliği yaptı. Festivalde tanışıp evlenen iki genç balayı için yine Zeytinli’yi tercih etti. Şebnem Ferah konserini en önden izleyen genç çiftin mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Umut Kuzey’e teşekkür eden çift; her şey rock müzik için, biletlerimizi bir sene önce aldık; festival gelinlik ve damatlığımızı giyip gelmek en büyük hayalimizdi, dedi