İddialı yeni sahne oyunları

Birsen GÜRDİL

İstanbul Büyükşehir Tiyatroları 1995 yılında Emir Kusturica tarafından beyazperdeye aktarılan orijinal adı “Yeraltı” bir süredir İstanbul sahnelerinde seyirci ile buluşmuştur.
Duşan Kovaçeviç’in bu eseri, 2. Dünya Savaşı yıllarında Yugoslavya’daki açlık, yoksulluk, umutsuzluk ve sevgiden yoksun insanların yaşamını konu almış. Bu arada herşeye rağmen umut ve sevgiyle hayata bağlı olanlarında hikayesini işleyen Duşan Kovaçaviç’in ilgiyle izlenen sahne oyunununun ötesinde Emir Kusturica’nın sinema filmi 48’nci Cannes Festivalinde Altın Palmiye ödülünü de kazanmıştı.
Ünlü müzisyen Goran Bregoviç’in sesi ve müziği ile katkıda bulunulan film, uzun yıllar dünya sinemalarında vizyonda kalmıştı. İşte böyle başarılı bir eser İstanbul’da sahnelenmeye başlanmıştır.
Gamze Kuş’un şahane sahne kostümleri ile özellik taşıyan oyunun yönetmeni Nurullah Tuncer, aynı zamanda sahne tasarımına da imza atmış. Koreografisini Olga Pango’nun üstlendiği oyunda sahnelenen danslar oyunun ritmini değiştiriyor.
Bir banka soygunu komedisi
Şehir Bankasına emanet edilen değerli elmasın peşine düşen soyguncuların, akıl almaz oyunlarını ele alan “Bir banka soygunu komedisi” adlı sahne oyunu İstanbul Zorlu Platinum sahnesinde seyirci ile buluştu.
Yer çekimine meydan okuyan dekorları, dansları ve de kostümleri ile seyirciyi büyüleyen oyunda, Serhat Tutumluer, Seren Şirince ve Bora Aktaş başrolleri paylaşmışlardır.
“İsimsiz” adlı oyun perdelerini açtı
Başrollerini Burak Altay ve Eylem Yıldız’ın paylaştıkları “İsimsiz” adlı sahne oyununu dilimize Yücel Erten çevirmiş. Tillalin Genberk’in kaleme aldığı oyunda ikili ilişkiler, içinde yaşadığımız toplumdan beklenirimiz, kaybettiğimiz cesaretimiz gibi duygularımız işlenmiştir.
Yapımcılığını Kavim Tiyatro’nun üstlendiği oyunun başrolünü paylaşan Burak Altay ve Eylem Yıldız, Asmalı Konak dizisinde Salih ve Zeynep karakterlerini canlandırmış iki ünlü oyuncudur.
Bir nefes Dede Korkut oyunu
İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenen, “Bir nefes Dede Korkut” oyunu bir perdelik, 70 dakika süreli bir sahne düzenlemesidir.
Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde seyirci ile buluşan oyunun yönetmen koltuğunda Gökçe Kurt Elitez oturuyor. Dekor ve kostüm tasarımı Dilek Kaptan tarafından hazırlanan oyunun, sanat danışmanlığını Kubilay Karslıoğlu yapmaktadır.
Oyunda emeği geçenlerden ışık tasarımı Önder Ay, müzikler Fuat Yıldız ve Bahri Çakır, koreografi Alpaslan Karaduman tarafından hazırlanmıştır.
Haluk Bilginer’in yeni oyunu: Pencere
Ünlü sanatçı Haluk Bilginer, “Pencere” adlı yeni bir sahne oyunu ile sevenlerinin karşısına çıktı.
Yeni bir hayat kurmaya çalışan bir çiftin hikayesini ele alan oyunda Haluk Bilginer Tom’u, Esra Bezen Bilgin Kyra’ya, Kürşat Demir’in Edward’ı canlandırdığı sahne oyununun yönetmeni ise Birkan Liz’dir.
Arıza seyirci ile buluştu
Ezgi Coşkun’un Koffi Kwahule’nin yazdığı oyunu Türkçeye çevirmiş. Kemal Aydoğan yönetmiş. Ezgi Coşkun ve Caner Cindoruk rolleri paylaşmış.
Nazan Kesal seyirci ile buluştu
Genç ve güçlü oyuncu Nazan Kesal İranlı kadın şair Furug Ferruhzad’ın yaşamına ait sahne oyunu olarak yazılmış, “Yaralarım aşktandır” adlı tek kişilik eseriyle seyircisi ile buluştu. Sezon boyunca Dasdas adlı mekanda sahnelenecek oyun ilgiyle izleniyor. Bu arada Cenk Tunalı, “Çok doluyum” adlı tek kişilik oyunu ile Tiyatro Kılçık sahnesinde seyirci ile buluştu. Haldun Dormen öğrencisini oyunun ilk gecesinde izledi.