İLEF “Kariyer Gemisi” seferleri devam ediyor

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) bünyesindeki İletişim Birimi tarafından düzenlenen “Kariyer Gemisi” başlığı altında etkinliklerin Mayıs ayı ayağında, TRT Dış Haberler Müdürü Ahmet Görmez ağırlandı

TRT Dış Haberler Müdürü
Ahmet Görmez

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) ev sahipliğindeki “Kariyer Gemisi” etkinliklerine Mayıs ayında TRT Dış Haberler Müdürü Ahmet Görmez konuk oldu.
İLEF 2005 yılı Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezun olan Ahmet Görmez, Ahmet Taner Kışlalı dersliğinde ve moderatörlüğünü İLEF İletişim Birimi Koordinatörü öğretim görevlisi Hatice Kurt üstlendiği etkinliğe katıldı. İLEF Dekan Prof. Dr. Abdülrezak Altun etkinliğin açılış konuşmasında, düzenlenen mezun ve öğrenci buluşmalarının, deneyimlerin aktarılması ve kuşaklar arası iletişimin kurulması gibi sebeplerle çok değerli olduğunu söyleyerek emeği geçen öğretim görevlileri ve üyelerine, katılan öğrencilere ve konuklara teşekkür etti.
Mezunlarla İLEF öğrencilerini buluşturan Kariyer Gemisi’nin Mayıs ayı konuğu Görmez, meslekteki deneyimlerini ve önerilerini öğrencilerle paylaştı. İlk olarak İLEF’te yaşadığı öğrencilik yıllarını öğrencilere aktaran Görmez, haber yazmayı İLEF’in gazetesi olan Görünüm’de öğrendiğini ve kariyeri için hedef koymaya daha ikinci sınıftayken başladığını belirtti.
Görmez, “Hedefleriniz size motivasyon sağlar”
Hedef belirlemenin zorluklar karşısında en büyük motivasyon kaynağı olduğunu söyleyen Görmez, öğrencilere meslek hayatları boyunca birçok duvarla karşılaşacaklarını söyleyerek, “Defalarca duvar çıkacak karşınıza. Bazılarını çok kolay yıkacaksınız, bazılarını yıkamayacaksınız, uğraşacaksınız. Bazılarının altından tünel kazmanız gerekecek, bazılarının üzerinden atlamanız gerekecek, bazılarının etrafında dolaşacaksınız, bazısının önünde günlerce, aylarca, yıllarca bekleyeceksiniz. O yüzden hedefleriniz olursa bu size çok ciddi motivasyon sağlar” açıklamasında bulundu.
“Televizyon muhabirliği egonuzu zorlayabilir”
Konuşmasının devamında medya mensubu olmanın özelliklerinden ve mesleğin zorluklarından bahseden Görmez, gazetecilikte başarılı oldukça kişinin egosuyla mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Görmez, “Gazetecilik, özellikle televizyon muhabirliği egonuzu çok zorlayacak bir iş. Yakınınızdaki insanlar ‘sizi ekranlardan görüyorum’ dediği zaman insan kabarmaya başlıyor. Sonra sokakta tanımadığınız insanlardan sizi tanıdıklarını duyduğunuz zaman diyorsunuz ki ‘ben galiba biraz güçlü bir insan oldum’. Ardından sizi bir yerde müdür yaptıklarında sizin elinizde bir güç oluyor. İşte o, Yüzüklerin Efendisi’ndeki yüzük gibi. O yüzüğü taktığınız zaman çok dikkat etmeniz gerekiyor. Tam bu noktada önerim, mümkün olduğunca insan kalmaya çalışmanız olur” dedi. Özellikle çatışma bölgelerinde çalıştıktan sonra insanlığın önemini daha iyi anladığını ekleyen Görmez, genç iletişimcilere, “Bu meslekte insan olmayı unutmayın ama insani özelliklerini yitirmiş bir sürü kişiyle çalışmak zorunda kalacağınızı da unutmayın. Tabii ki ne olursa olsun pes etmeyin” diye konuştu.
Görmez’in konuk olduğu 9. Kariyer Gemisi seferi, İLEF Dekan Yardımcısı Fatih Keskin tarafından Görmez’e teşekkür belgesinin verilmesi ve hatıra fotoğrafının çektirilmesinin ardından sona erdi.