İntihar eden bazı ünlüler

Birsen GÜRDİL

Bazı film yapımcıları zaman zaman geçmişte hayatlarına elleriyle son vermiş olan ünlü sanatçıların dramatik yaşamlarını beyazperdeye aktarmaktadır.
Ocak ayı başında İstanbul’da gösterime giren Judy adlı filmin ardından pek çok tanınmış oyuncunun ölümleri aklıma geldi.
Judy Garland, bir dönem Amerikan sinemasının kilometre taşlarından birisi idi. Beyazperdeye aktarılan her yapıtı ile şöhretin parıltılı zirvesinde yer alıyordu.
Hollywood’un en parlak yıllarında Judy Garland, paylaşılmayan bir yıldızdı. Müzikal filmlerin başrol oyuncusu olarak gösterdiği performans hem kendisini, hem de film yapımcısını servete boğuyordu. Şöhreti taşımak zordur derler, gönül ilişkileri ünlü yıldızı yavaş yavaş zirveden indirmeye başlamıştı.
Judy, sıkıntılı günlerinde dünyaca ünlü yapımcı Vincente Minelli ile tanıştı ve evlendiler. Minelli, ABD’de Broadway’de başladığı sanat hayatını, Hollywood’da sürdürdüğü yıllarda daha ziyade müzikal filmler çekerek büyük başarılara imza attı. “Müzikalin Altın Çağı, Kara Şeytan, Madame Bovary, Paris’te bir Amerikalı, Örümcek ağı, Çay ve sempati, Gigi, Aşk uğruna, Tatlım ve tepedeki ev” adlı her filmi yıllarca dünya sinemalarında gösterimde kalmış, çok başarılı yapıtlardı.
Aradan yıllar geçmesine rağmen yukarda sıraladığımız filmlerin pek çoğu hala beyazperde de görülmektedir. Bazı yapıtları ise sahneye aktarılıp, tiyatro oyunu olarak seyirci ile buluşmuştu. Bir zamanlar Zeki Müren’inde rol aldığı, Çay ve sempati adlı tiyatro oyunu günümüzde de ilgiyle izlenmektedir.
Judy’nin, Vincente Minelli’den bir kızı dünyaya geldi. Daha sonraki yıllarda Liza Minelli, ünlü bir oyuncu ve şarkıcı olarak kendisini dünyaya tanıtacaktı.
Judy’nin , Vincente ile evliliği bitince, Amerika’daki şöhretini İngiltere’de sürdürmek için bu ülkeye göç etmek zorunda kalmıştı. Bu arada Judy, sigara, içki, uyuşturucu alışkanlığı ile zirveden inmeye başlamıştı. Ruhsal yapısı da bozulan ünlü yıldız her geçen gün şöhretinden, servetinden ve sevenlerinden süratle kopmaya başlamıştı ve nihayet beklenen son gelmiş, Judy kaldığı otelde elleriyle hayatına son vermişti.
Erken ölümü tercih eden ünlü yıldızlardan biriside ünlü yıldızlardan birisi de ünlü Amerikalı seks sembolü Marlin Moroe’dur. 1925 yılında dünyaya gelen Marlin’in çocukluğu sefalet içinde geçmiş bir fotoğrafçının çektiği resmi ile ün sahibi olan sinemanın efsane sanatçısı ne yazık ki 1962 yılında aldığı aşırı uyuşturucu sonunda evinde hayata gözlerini yummuştur.
Avusturya asıllı ünlü Alman film yıldızı Romy Schneider yerleştiği Fransa’da çevirdiği birbirinden kaliteli yapıtlarla dünya çapında üne kavuşmuştu. Bu arada dünya şöhreti Fransız aktör Alain Delonh ile olan beraberlikleri yıllarca dünya basınına haber olmuştu. Sisi dizisi ile başladığı sanat yaşamı boyunca, “Zaferin bedeli, Dava Kardinal, Hayat bağları, Troçki’nin ölümü, Şeref yolu ve Mayerling” adlı filmlerle şöhretini sürdürdüğü yıllarda 14 yaşındaki oğlunun feci ölümü üzerine ruhsal yapısı bozulan ünlü oyuncuda, elleri ile hayatına 1982 yılında son vermiştir.
Dünyanın en güzel kadınlarından biri olarak gösterilen Amerikalı sinema oyuncusu Ava Gardner’de çalkantılı yaşantısı ve yaptığı yanlış evlilikler sonucu yerleştiği İspanya’da kaldığı otel odasında ölmüştür. Frank Sınatra ile evliliğinin hüsranla sonuçlanması üzerine ünlü güzel yıldızın, 1990 yılında intihar ettiği anlaşılmıştır.
Dalida, Fransa’nın dün çapındaki bu ünlü sesi, geçirdiği ruhsal rahatsızlıklardan kurtulamayınca intihar ederek hayatına son vermiştir.
Edith Pıaf, 1915’te doğan, 1963 yılında aldığı aşırı derecede uyuşturucu ve içki sonucu hayata veda eden dünya çapında şöhrete sahip Fransız şarkıcı, ne yazık ki yaşamı boyunca hiç mutlu olamamıştı. Elvis Presley’de aşırı uyuşturucu sonucu evinde ölü bulunmuştu.
Ülkemizde de Cahide Sonku, Afife Jale gibi ünlü oyuncular aldıkları içki ve uyuşturucu maddeler sonunda hayatlarına son veren sanatçılarımızdan bazılarıdır. Tabi intihar eden dünya çapında pek çok şarkıcı ve sinema oyuncusu da bulunmaktadır.