İsrail Eurovision Şarkı Yarışması tehlikede

Birsen GÜRDİL 

14-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında İsrail’de yapılması gereken Eurovision Şarkı Yarışmasını pek çok ülke ve sanatçı boykot kararını çoktan almıştır. 62 yıllık geçmişi olan uluslararası üne sahip bu yarışmanın geçen yıl Lizbon’da gerçekleşen yarışmayı İsrailli Netta Barzilai, “Toy” adlı şarkısı ile kazanmıştı.
Bu yıl ev sahipliğini İsrail’in yapacağı bu düzenlemeyi Kudüs’te tertip edeceğini açıklaması çok büyük tepkiler çekmişti. Dünya genelinden gelen bu tepkilerden sonra Tel Aviv’de yapılacağı duyurusuna rağmen 14 Mayıs’ta İsrail askerlerinin Gazze’de altısı çocuk, 62 sivili öldürmesi olayı aralarında Roger Waters, Ken Loach’unda olduğu 140 sanatçı, yayınladıkları ortak bildiri ile Eurovision’a katılmayacaklarını bildirmişlerdir. Bakalım Mayıs 2019 tarihinde Eurovision yarışmasına katılımlar nasıl olacak.
İsrail’in Filistinlilere yaptığı zulmü kınayan pek çok uluslararası toplum örgütlerinin yanı sıra bu yıl, Dünya Kupası öncesi Arjantin Milli Takımı, İsrail ile oyanaycağıhazılık maçını iptal etmişti.
Pop star ünlü sanatçı Shakira ve Kudüs doğumlu Oscar’lı oyuncu Natalle Portman’da ödülünü almak için davet edildiği halde İsrail’e gitmemiştir. Sanatçı Lana’da İsrail konserini iptal etmişti.
Türkiye, Monako, Bosna Hersek, Slovakya, Lüksemburg ve Andorra yarışmaya katılmayacaklarını bildirmişlerdir.
Dünya genelinde 200 milyon meraklının izlediği Eurovision Şarkı Yarışması’nı İsrail, 1978-1979-1998 ve 2018 yıllarında dört kez kazanmış. 1979 ve 1999 yıllılarında ise iki kez bu etkinliğe ev sahipliği yapmıştır.
Kudüs’ün başkent olarak tanınmasını isteyen İsrail’in, bu oyununa Avrupa Yayın Birliği, “Yarışmaya siyaset karışıyor endişesi ve uluslararası tepkileri nedeniyle, “Kudüs’te yapmayı düşündüğü yarışmayı Tel Aviv’e almıştır.”
İsrail’de yapılacak yarışmanın, bir önceki Eurovision’a oranla daha az katılım, daha çok tepki olarak gerçekleşeceği de az çok belli olmaktadır.
Bu yarışmaya katılmayacak ülkeler, Filistin halkı özgürlük ve eşit haklara kavuşuncaya kadar, güzel ve anlamlı yarışmanın saygılı bir ülkede yapılması konusunda elbette hemfikirlerdir. Çünkü müzik yarışmasının siyasete alet edilmesi dünyada büyük tepkiler uyandırmakla kalmayıp, yarışmanın heyecanını etkileyeceği de çok açıktır.
Umarız hiçbir zaman müzik, spor, tiyatro vb. toplumları ve kültürleri birbirlerine tanıtan, birbiriyle kucaklaşmalarını sağlayan evrensel dil dediğimiz bu güzel sanatsal olaylar hiçbir zaman siyasete, nefrete ve insanlığı ayrıştırıp, birbirine düşürecek korkunç görüntülere bulanmaz.
İstiyoruz ki bu dünyada hiç değilse, insanların ruhuna dokunan böyle güzel etkinlikler her zaman içerikleriyle anılır ve yaşanılır olur.