Kısada olsa tatil, tatildir

Birsen GÜRDİL

Kar, kış, huzur bozan kadın cinayetleri, tecavüz olayları, kayıp çocuklar, hayvanlara karşı işlenen korkunç vahşet olayları, doğanın yakıp yıktığı acılı günler ve olaylı bir şekilde sonuçlanan seçimlerden sonra tam nefes alacağımız bir zamanda bu kez de İstanbul’da tekrarlanacak olan seçimle iyice buhranlı günler yaşayanların hedefinde şimdi kafa dinleyecek bir yerde güzel bir tatil yapmak vardır.
9 günlük bayram tatili kısada olsa yine de tatil tatildir deyip, valizini kapan cennet yurdumun huzur dolu bir yöresinde dinlenecektir.
Sessiz ve huzur dolu bir yöre arayanlara bende birkaç gidilebilecek yer önereyim.
►Rize, Pokut Yaylası: 1800 metre yükseklikte bulutların arasında, çam ağaçları ile bezenmiş bu şehirden, stresten ve sıcaktan izle edilmiş yerde mıhlama, karalahana sarması gibi yöresel lezzetlerinde tadına bakarak kısada olsa bir tatil yapmış olursunuz.
►Muğla, Bördübet: Pek bilinmeyen bu yörenin özelliklerinin başında 200 metre eninde, 600 metre uzunluğunda bir kanalın sık çam ormanlarının içine girmiş olmasıdır. Akdeniz’in mavi suları ve kuş sesleri ile cennet bir köşe olan Bördübet huzur arayanlara tavsiye edilir.
►Muğla, Kabak Koyu: Ulaşılması biraz zor olan bu sahil bölgeye araçla gitmek pek mümkün değil. Belirli bir yerden sonra tepeleri aşarak yani yarım saatlik bir yürüyüşle inilen koyda hem deniz, hem kumsal ve muhteşem manzarası hasretini çektiğiniz sessizliği ve huzuru size verecektir.
►Artvin Macahel: Karçal dağlarının eteklerinde yer alan Macahel, yemyeşil ormanları, gölleri, şelaleleri ve sıcakkanlı insanları sizlere doğru yere geldiğinizi göstermektedir. Ayder Yaylası’nı ve uzungöle yakın bu yöre, aynı zamanda bölgenin en güzel yürüyüş parklarına da sahip bir yerdir. Buradan Gürcistan’a ulaşmakta çok kolaydır. Macahel, pek bilinen bir yer olmaması nedeniyle nispeten sessiz ve huzurlu bir tatil yöresidir. Köylerde bulunan pansiyonları, yöre yemekleri, sabah kahvaltıları ve Karagöl ve Maral Şelaleleri ile gidilip görülmesi gereken huzurlu bir beldedir.
►Çakraz Bartın: Amasra’ya 15 kilometre uzaklıkta bulunan Çakraz, Karadeniz’in huzurlu bir tatil bölgesidir. 600 metrelik altın sarısı kumları ile 1970’li yıllarda daha ziyade Alman turistlerin akın ettiği Çakraz arkası orman, önü masmavi suları ile Karadeniz’in huzurlu bir yeridir.
►Kırklareli Kıyıköy: İstanbul’a çok yakın bir tatil yöresi olan Kıyıköy, dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola gibi tarihi bir yapısı ve şahane plajları ile tanınan bir yerdir. Sahil boyu balıkçı lokantalarının yer aldığı Kıyıköy’ün bir güzelliği ise Kazan ve Pabuç Deresi buradan denize dökülmektedir.
►Çanakkale Gökçeada: Türkiye’nin en büyük adası olarak bilinen Gökçeada Türk ve Rum kültürünün geçmiş yıllardaki beraberliklerini bugünde görmek mümkün. Son yıllarda tekrar Rumların geri dönüp, evlerini onarıp yaşamaya başladığı adada yine ilk defa Rum çocukları için bir okul açılmıştır. Gizli Liman’ın berrak sularında yüzüp, Yıldız Koyu’nda gün batımını izlemek ayrı bir zevktir.
►Muğla Datça: 235 kilometrelik sahil şeridine sahip Datça, bozulmamış doğası, badem, zeytin, çam ve meyve ağaçları ile zengin bir tabiat örtüsüne sahip oldukça gelişmiş bir turistik beldedir. Tarihi zenginliği, doyumsuz tabiat örtüsü ile ülkemizin kaliteli bir tatil yöresidir. Knidos Antik Kenti sessiz ve huzur dolu sahilleri ile ideal bir tatil için kaçırılmayacak bir alternatiftir.
►Muğla Selimiye: Marmaris’e 45 km uzaklıkta bulunan Selimiye, sığ limanı ucuz ve huzur dolu butik otelleri ile kasa tatil için gidile bilinecek bir yerdir. Kısada olsa tatil, tatildir deyip önümüzdeki şu kısa günlerden yararlanıp sessiz ve huzur dolu bir yörede dinlenmenin tam zamanıdır.