Krişna Sanat Galerisi’nden karma resim heykel sergisi

Krişna Sanat Galerisi, altı sanatçının eserlerinden oluşan karma resim heykel sergisini Başkent’in sanatseverleriyle buluşturdu. 66 heykel ve resimden oluşan sergi, 13 Şubat’a kadar görülebilecek. Harun Antakyalı, Hüseyin Şahbudak, Mehmet Ali Doğan, Sibel Ünalan, Azimet Karaman ve Cem Sağbil’in çalışmaları Krişna’da meraklılarını bekliyor

SULTAN YAVUZ – Harun Antakyalı, Hüseyin Şahbudak, Mehmet Ali Doğan ve Sibel Ünalan’ın resimleri, Azimet Karaman’ın seramik çalışmaları ve Cem Sağbil’in heykellerinden oluşan karma sergi, Krişna Sanat Galerisi’nde 13 Şubat tarihine kadar görülebilecek.
Özellikle büyük yüzeylerin ressamı olarak tanınan Ressam Harun Antakyalı’nın, dünyada ilk kez denenen tuval üzerine beton tekniği ile yaptığı çalışmaların dikkat çektiği sergide Antakyalı, kaleme aldığı manifestosunda eserlerinde beton kullanmasının nedenini kent insanı olmasına ve sokağı çok iyi bilmesine bağlıyor. Metropollerdeki yapıları oluşturan ana materyallerden biri olan betonun, özellikle kamusal alanda birçok sanatsal performansın zeminin oluşturduğunu belirten Antakyalı, betonun tüm yaşamımıza tanıklık ettiğini vurguluyor.
Antakyalı, koruyucu olduğu kadar ürkütücü de olabilen beton için, “Sanatsal bir objeye dönüştüğünde veya sanata malzeme olarak kullanıldığında kışkırtıcıdır. Sıradanlığı ve sıradışılığı çok ince bir çizgide kendisine yaşam alanı ve söz söyleme platformu oluşturabilir. Söylemi güncelliği, eylemi tarihsel bir süreci barındıran, insanın olduğu yerde var olabilmesini sağlayan bir materyaldir. Postmoderndir” ifadelerini kullanıyor. “Ben insanlara kentsel imgeler yüklemek için varım” diyen Antakyalı’nın Krişna’daki eserleri, tekniği kadar kullandığı renklerle de ilgi çekiyor.

Harun Antakyalı: 1965 yılında İskenderun’da doğan Antakyalı, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdi. Büyük yüzeylere yaptığı figür çalışmaları ile tanınan sanatçı, tematik resimler yapıyor. Çalışmalarını Ankara’da sürdüren sanatçı, bugüne kadar pek çok yurt içi ve yurt dışı sergide yer aldı.
Azimet Karaman: Erzincan-Kemah’ta 1963 yılında doğan Karaman, 1988’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik-Cam Anasanat Dalı Bölümü’nü bitirdi. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok karma ve grup sergisine katılan Karaman’ın, çeşitli şehirlerde kolektif çalıştığı dört açık alan heykel uygulaması bulunuyor. Karaman Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapıyor.
Cem Sağbil: 1958 yılında Zonguldak Kandilli’de doğan Sağbil, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde İç Mimarlık ve Endüstri Tasarımı okudu. 1979’da Almanya’nın Stuttgart şehrine yerleşti. 1981’de Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. U.Gunther’in yönettiği seramik ve heykel bölümüne girdi. 1982 yılında ilk atölyesini Stuttgart’ta kurdu. 1991’de çini ve yağlı boya resim, ağaç, seramik, metal vb. malzemelerin yanı sıra ağırlıklı olarak bronz heykel çalışmalarına başlayan Sağbil, çalışmalarını Stuttgart ve İzmir’de sürdürüyor.
Hüseyin Şahbudak: 1964 yılında Divriği’de doğan Şahbudak, 1985’de Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Kişisel etkinliklerinin yanında çeşitli karma ve grup sergilerine de katıldı. Çalışmalarını Ankara’da kendi atölyesinde sürdüren Şahbudak’ın son dönem işlerine yön veren diğer unsurlar, halk hikâyeleri ve söylenceleri, halk şiiri, çeşitli yerel motifler ve Anadolu kültürü…
Mehmet Ali Doğan: 1970 yılında Elazığ’da dünyaya gelen Doğan, 1995 yılında atölye birincisi olarak Prof. M. Zahit Büyükişleyen atölyesinden mezun oldu. Bu güne kadar yurt içi ve yurt dışında pek çok kişisel sergi açan Doğan, yarışmalarda jüri üyeliği ve çalıştaylara katıldı. Tüm yaşamını sanatla kurgulayan Doğan, çalışmalarını Ankara’daki özel atölyesinde sürdürüyor.
Sibel Ünalan: İstanbul’da doğan Ünalan, 1987 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Zahit Büyükişliyen atölyesinden, 1990 yılında fakülte ve bölüm birinciliği ile mezun oldu. 1992 yılında aynı fakültede yüksek lisans programını tamamladı. İnsanı ana tema olarak ele aldığı mezuniyet çalışmalarında, belirli bir kurgu doğrultusunda seçtiği portre fotoğraflarını, kolaj tekniği kullanarak tuval yüzeyine aktarırken, ifadeyi malzeme çeşitliliği ve doku ağırlığı ile oluşturduğu soyut mekanlarla destekledi. Halen sanatsal çalışmalarının yanı sıra mekân resimleri üzerine çalışmalarını sürdürüyor.