Küçükkuyu ile Bar kardeş belediye oldular

Adriyatik denizi kıyısında Arnavutluğun komşusu olan Karadağ’ın denize açılan en büyük şehri “Bar”, hafta başında Küçükkuyu’da yapılan bir pak açılışının ardından bu iki belediye kardeşlik sertifikasına imza attılar.
Küçükkuyu’nun Mıhlı mahallesinde belediyenin kendi imkanları ile meydana getirdiği üzerinde çocuk parkı, Açık hava Sağlık Merkezi, basket sahası, dinlenme birimlerinin bulunduğu 1000 metrekarelik alanın açılışı için Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Karadağ’ın Bar şehrinin Belediye Başkanı Zoran Srzentic başta olmak üzere yine Bar Belediye’sinin Boşnak Partisi meclis Üyesi Munıb Licina, Uluslar arası İşbirliği ve Avrupa Entegrasyonu Departmanı danışmamanı Milica Rabojicic, Karadağ Büyük elçisi Rayif Uslu ile Körfez Belediye’lerin başkanlarını, Küçükkuyu’luları ve yine körfezin tanınmış basın mesuplarını bu açılışa davet etmiştir.
Küçükkuyu’ya ve yeni açılan parka hayran kalan konuk heyet daha sonra belediye binasında karşılıklı kardeşlik anlaşmasını imzalamışlardır.
Böylelikle Küçükkuyu Adriyatik denizi kıyısındaki nüfusu 45.000’i bulan Bar şehri ile kardeş olmuştur.
“Mahallemi seviyorum” projesi Küçükkuyu’da da uygulanacak:
Ege’nin başladığı yer, sloganı ile yola çıkan ve bu çalışmaları ile körfezin en başarılı Belediye Başkanı unvanını alan Cengiz Balkan, daha modern daha huzurlu ve güvenli bir belde yaratmak için yaptığı çalışmalarına yeni bir halka daha ekleyerek Şili’li Biyolog ve Çevre Danışmanı dünya çapında üne sahip Agustin Sepulveda Sariego’yu Küçükkuyu Kent Konseyi ve Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin konuğu olarak Küçükkuyu’ya davet etmiştir.
Çeşitli ülkelerde yürüttüğü projelerle dikkat çeken Şili’li çevre danışmanı Agustin “Mahallemi seviyorum” projesi kapsamında yerelde sosyal, ekonomik ve ekolojik bağları güçlendirerek toplum ruhunu birleştirmeyi ve aynı mahalleyi paylaşan insanların yaşam kalitesini fiziksel ve sosyal düzeyde arttırmayı amaçlayan bu etkinliğinin Küçükkuyu içinde uygulanabilir yer olduğunu işaret ederek.
2006 yılından beri İngiltere’nin Totnes şehrinde başlatılan, iklim, petrol ve bunlara bağlı ekonomik istikrarsızlığa çözüm arayan yerel projeler gerçekleştirmenin mümkün olduğu görülmüştür.
Dünyaca ünlü çevre danışmanı Agustin, “Küçükkuyu’yu gördükten sonra, mahalle kültürünü yaşatmak için böyle projeler sayesinde beton binalar arasında yaşayan birbirlerini tanımayan insanlar değil, birbirleriyle iletişim halinde olan kişilerin oluşturacağı beraberlik sayesinde herkes mahallesini daha çok sevecek, bireyler ve çocuklar mutlu, sağlıklı ve huzurlu ortamlarda refah içinde yaşayacaklar” demiştir.
Küçükkuyu Belediye Başkan Vekili Ali Cenk, tarafından ağırlanan Agustin, gezip yakından izleme fırsatı bulduğu, Küçükkuyu’ya lezzetli Türk yemeklerine ve Türk misafirperverliğine hayran kaldığını da belirtmiştir.
Hazır körfezden haberlere yer verdiğim bu köşemde sizlere birkaç sanat olayından da bahsedeyim.
Gurur veren bir kuruluş: Ayvalık Müzik Akademisi:
19 yıldan bu yana çok sayıda yetenekli kabiliyetleri uluslar arası müzik dünyasına kazandırmış olan Ayvalık (AİMA) bu yılda yine pek çok gencimizi dünya müzik âlemine göndermek için yeni bir yarışma düzenlemiştir.
20 Temmuz 2016 gecesi Cunda Ali Bey Kültür Merkezi’nde yapılan masterclasslar, keman ve viyola eğitimi almış 39 öğrenci ve eğitmenin katılımı ile gerçekleşen resital tek kelime ile davetlileri büyülemiştir.
Keman ve viyola eğitimleri ülkemizin muhtelif konservatuarlarında öğretim gören Ukrayna’dan altı, Avusturya’dan bir öğrenci olmak üzere 39 genç yetenek katılmıştır.
AİMA’da da eğitimlerini dünyaca ünlü keman virtüözü Andrej Bielow’un yanı sıra Marco Misciagwa, Çiğdem İyici, Pelin Halkacı Akın gibi hocalardan keman ve viyola eğitimi alan yetenekler ilk sınavlarını 20 Temmuz gecesi vermişlerdir.
19 yıldır müzik âlemine dünyaca ünlü sanatçılar kazandıran kuruluşun Akademi Başkanı Prof. Filiz Ali müziksever Ayvalık halkının gösterdiği yakın ilgiye teşekkür ederken genç müzisyenler konser sonrası davetliler tarafından ayakta alkışlanmıştır.
“Benim dünyam keçe”:
Altınoluk’ta tarihi Antandros Antik Kenti’nin kazı çalışmalarını yürüten Antandros Derneği her yıl olduğu gibi bu yılda tarihi Abdullah Efendi konağında sanatçı Sabime Çetintaş’ın keçelerden oluşturduğu el işi objelerin yer aldığı sergiyi düzenlemiştir.
“Geri dönüşüm gelişim” sergisi:
Güre mahallesinde Atatürkçü Düşünce Derneği salonlarında izledik.
El sanatları eğitmeni Emine Birol’un oluşturduğu ve tamamen atık maddelerden meydana getirdiği objeler davetliler tarafından zevkle izlendi.