Magdalena Kožená bugün İş Sanat’ta

Doğan BULGUN

İŞ Sanat’ın Kasım 2018’de başlayan sezon etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor. Mezzo soprano Magdalena Kožená, The Orchestra of the Age of Enlightenment eşliğinde bugün sanatseverlere buluşuyor. Orkestrayı şef Giovianni Antonini yönetecek.
W. A. Mozart Senfoni No. 40 1.Bölüm
C. W. Gluck Di questa cetra in seno from Il
Parnaso Confuso
C. W. Gluck Orfeo, Dance of the Furies
W. A. Mozart Giunse alfin il momento /
Al desio di chi t’adora from Figaro
W. A. Mozart Senfoni No. 40 2.Bölüm
C. W. Gluck Scena di Berenice from Antigono
W. A. Mozart Senfoni No. 40 3.Bölüm
C. W. Gluck – Se mai senti from
Clemenza di Tito Parto
W. A. Mozart Senfoni No. 40 4.Bölüm
W. A. Mozart Parto, parto from
Clemenza di Tito Parto
09 Şubat 2019 Cumatesi, Saat: 20.30,
Yer: İş Sanat Konser Salonu, İstanbul
2001 yılında kaydettiği arya albümleri ile Gramophone Solo Vokal Ödülü’nü kazanan Magdalena Kožená, arya kayıtları ile dolu albüm diskografisi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Kožená’ya sahnede, 30 yıl önce, bilinen orkestra kurallarını yıkıp, yerine yepyeni müzikal anlayışa sahip bir topluluk oluşturan Londralı The Orchestra of the Age of Enlightenment eşlik edecek. Orkestrada bulunan tüm müzisyenlerin hem eşsiz yetenekleri hem de birbirinden farklı fikirleri var. Konserde şeflik rolünü ise kariyeri boyunca birçok prestijli orkestralara şeflik yapmış Giovianni Antonini üstleniyor.

Vakıfbank Türk Halk Müziği Korosu

ŞEFLİĞİNİ Serbülent Yasun’un yaptığı Ankara Vakıfbank Türk Halk Müziği Korosu güzel bir konserle çalışmalarını taçlandırdı. Konseri Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Fârâbi Salonu’nda gerçekleştirildi. Türk Halk Müziği repertuarımızın seçkin örneklerinden oluşan bir repertuar sunan koro izleyicilerin beğenisini kazandı.

Müzikaller, napolitenler, popüler melodiler

TENOR Veysel Barış Yanç, bariton Arda Aktar, bariton Cem Beran Sertkaya ve piyanist Hande Uçar müzikaller, napolitenler ve popüler melodilerin özgün düzenlemelerinden oluşan keyifli bir program ile Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacak.
09 Şubat2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara)

Caz ve romantizm: ‘Sevgililer günü konseri’

MOZARTHAUS’TA sevgililer gününe özel aşkın caz şarkıları ve Saint Valentine’nin yaşamına dair kesitlerden bahsedilecek, Caz ile iç içe geçen büyülü bir etkinlik olacak konserde, sürpriz kadın erkek düetleri de yer alacak. Genç caz vokalin parlak isimlerinden Şenay Ocak’ın özel yorumu ve muhteşem sahne performansına büyük başarılara imza atmış eğitimci ve sanatçı Janusz Sprozt ve tecrübeli başarılı, cazın en eski temsilcilerinden usta kontrbasci Murat Ulus eslik edecek.
Tarih: 10 Şubat 2019 Pazar, Saat: 18.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara)

Gitar ve sazın muhteşem birlikteliği

BAĞLAMA sanatçısı Erdal Akkaya ve İspanyol flamenko gitar sanatçısı Jeronimo Maya, “Endülüs ve Anadolu Buluşmaları” isimli konseriyle Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahne aldı. Konserde özgün ritimleri ve melodik yapılarıyla Endülüs’ten Anadolu’ya uzanan iki farklı kültürün müziği, iki ustanın parmaklarında buluştu. Akkaya ve Maya, “Endülüs ve Anadolu Buluşmaları” ismini taşıyan, 2014 yılında yayınladıkları albümden eserlere yer verdi.
Geleneksel müzik mirasını geleceğe taşıma konusunda çalışmalar yapan, geleneksel çalım tarzı şelpeyi günümüz çağdaş müziğiyle buluşturan denemeler yapan Akkaya’ya gitarıyla eşlik eden Maya, dinleyicilere unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı.
Müziklerini Akkaya’nın yazdığı “İki Yaka” dinleyicilerin alkışlarını topladı. İkili, Abdal müziğinin en önemli isimlerinden Hacı Taşan’ı “Bugün Ayın Işığı” isimli eseriyle andı. İkili, “Kula Sevdiğim Kula” isimli anonim Kırşehir türküsü ve halk müziği sanatçısı Özay Gönlüm’ün derlediği Denizli yöresine ait “Denizli’nin Horozları” isimli türküler ile dinleyicileri Anadolu’da müzik yolculuğuna çıkardı. Müziklerini Maya’nın üstlendiği Tangos (Antepasados ), Fandangos De Huelva, Zapateado isimli eserler müzikseverlerin beğenisini kazandı.