Müzik dünyası Türk sanatçılarını ayakta alkışlıyor

Her biri birbirinden ünlü Türk müzisyenler konser verdikleri ülkelerde büyük başarılar gösterip ayakta alkışlanmaktadır. İşte dünyaca tanınan ünlü piyanistimiz Fazıl Say HK City Hall’da verdiği konser büyük ilgi görmüş. Sanatçımız program sonunda salonu dolduran müzikseverler tarafından ayakta alkışlanmıştır.
Hong Kong medyasının da yakından izlediği konserini yine dünyaca tanınan süper model Kate Moss ile yine dünyanın yakından tanıdığı ünlü roman yazarı Wilbur Smith’de izlemiştir.
Fazıl Say’ın performansına hayran kalan ikili konser sonrası ünlü müzisyenimizle bir araya gelerek baş başa yemek yemişlerdir. Dünya TV kanallarında da yer alan Fazıl Say konserine müthiş bestekar Wolfgang Amadeus Mozart’ın Türk Marşı ile başlamış, Frederic Chopin’in eserleri ile devam etmiştir.
Salondan daima alkış sesleri alan Fazıl Say, bu arada kendi eserlerine de yer vermiştir. Defalarca sahneye davet edilen ünlü piyanistimiz salonu dolduran konuklar tarafından büyük sevgi gösterilerine hedef olmuştur.
İki şöhretli Türk müzisyen Bülent Evcil ve Çağatay Akyol Seul’u ayağa kaldırdı:
Ünlü piyanist Fazıl Say Hong Kong’da verdiği yılın konserinin yankıları sürerken bu kezde dünya çapında üne sahip flütçümüz Bülent Evcil ve arp sanatçımız Çağatay Akyol sahne aldıkları Seul’de çılgınca alkışlanarak defalarca sahneye davet edilmişlerdir.
Türk sanatçısı olaürak dünyanın dört bir tarafında program yapan ikili daha önce Almanya, İrlanda, Arjantin, Japonya ve Fransa’da o ülkelerin müziklerinden aldıkları örnekleri de icra ederek büyük beğeni kazınmışlardır.
Raveller, Bachlar, Tangolar, Fransız sansonları, İrlanda halk türküleri, Japon ezgilerinin yanı sıra Adnan Saygun’un da eserlerini seslendiren ikili 2017 yılı için Güney Kore’li organizatörlerden turne daveti almışlardır.
Verona Opera Festivali’nde bir Türk: Murat Kahraman
Türkiye’den çok, dünya müzik aleminin paylaşılmayan operamızın büyük sesi Tenor Murat Karahan, İtalya’nın her yıl düzenlenen ve dünya genelinde ilgi gören Verona Opera Festivali’nin açılış galasında yer alacaktır.
Amerika, hatta Avustralya’lı klasik müzik severlerin aylar öncesi biletlerini alıp yer ayırttıkları Verona Festivali’ni bu yıl şampiyon filminin başarılı yönetmeni dünyaca ünlü Franco Zefirelli’nin sahneye koyduğu Verdi’nin İl Trovatore ile açılacaktır.
Dünyanın en ünlü festivali olarak dünya müzik aleminde büyük saygınlığı olan böylesi bir sanat etkinliğinde yer alacak olan Murat Karahan, ve de ülkemiz için çok önemli bir sanat olayıdır. BOLŞOY dâhil çıkmadığı ünlü sahne, konuk olmadığı nice büyük operalarda başarıdan başarıya koşan Karahan, 26 Ağustos gecesi İl Trovatore’de başrolde sahne alacaktır. Tenor Karahan’a başarılar dilemek gerekir.
Selda Bağcan, İngilizleri türküleri ile büyüledi:
Dünyanın en önemli festivalleri arasında yer alan World Of Müsic, Arts And Dance etkinliğinde yer alan musikimizin ünlü ismi Selda Bağcan, Avrupa turnesi kapsamında bu festivalde yer almış ve ince ince, yaylalar, Mehmet Emmi, ve Sivas’ın yolları adlı sevilen eserlerinin yanı sıra dünya da hit olmuş çeşitli dillere çevrilmiş şarkılarına da yer veren Bağcan’a bu sahne çalışmasında İsrailli rock grubu Boom Pam eşlik etmiştir.
Peter Gabriel’in önderliğinde organize edilen bu festivalden önce Selda Bağcan, Polonya’nın Krakow şehrinde ve İspanya’nın Primavera Sound 2016’da da sahne almıştır.