Özel sektörün uzay yarışı hızla devam ediyor

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Özel sektörün uzay yarışının önemli aktörlerinden Virgin Galactic şirketi, 2014’teki vahim kazanın ardından ilk kez uzay aracının roketini başarıyla test etti.
Milyarder işadamı Richard Branson’ın uzay şirketi Virgin Galactic’in uzay aracı SpaceShipTwo VSS Unity,  Mojave Çölü’nün üzerinde kendisini taşıyan dev uçak White Knight Two›dan (Beyaz Şövalye İki) 14 bin metre yükseklikte ayrılarak uzaya doğru motorlarını başarıyla ateşledi.
Tecrübeli kaptan pilot Dave Mackay ve Mark Stucky, uzay aracı VSS Unity›nin motorunu 30 saniye süreyle ateşleyerek sesin yaklaşık iki katı hızına ulaştılar. 2 test pilotu yaklaşık 30 bin metre irtifada motoru kapatarak yere süzülmeye başladılar ve 30 dakika sonra Mojave’deki uzay limanına güvenli bir şekilde iniş yaptılar.
-“BAMBAŞKA BİR ARAÇ”
Bugüne kadar 140 farklı uçağı kullanan Dave Mackay, VSS Unity›nin ‹›bambaşka bir araç›› olduğunu söyleyerek, “Bu başarılı deneme, uzay uçuş test programımız için bir kilometre taşı. Araç, roket motoru ateşlendiğinde adeta canlanıyor. Bu araçla havada süzülme testlerini de başarıyla yaptık, gerçek anlamda uzaya gitmek için tasarlanmış bir araç” diye konuştu.
-2014’TEKİ KAZA VE YENİLENEN ARAÇ-
2014›teki talihsiz kazada, parabolik uçuşunun tepe noktasına ulaştığında uzay aracının yavaşlamasına yardımcı olan ayarlanabilir kuyruk kanadının kilidi, yardımcı pilot Michael Alsbury tarafından zamanından önce açılmıştı.
Bunun sonucunda 9G’nin üzerine çıkan “G Force” uzay aracının gövdesini parçalamış, kazada Alsbury hayatını kaybetmiş, diğer pilot Peter Siebold ağır yaralanmıştı.
Test uçuşunun kazayla sonuçlanmasının ardından Virgin Galactic iki yıl süreyle deneme uçuşlarını durdurmuştu.
Uzay firması, SpaceShipTwo uzay aracının yeni versiyonunu kuyruk kanadı kilit sistemi için daha güvenli bir mekanizma da dahil olmak üzere baştan sona yeniden gözden geçirerek üretti.
Uzay aracının ilk modeli Scaled Composites adlı bir şirket tarafından üretilmişti. Şirket uzay aracını havada taşıyıcı uçaktan fırlatma sistemiyle 2004 Ansari X ödülü kazanmıştı.
SpaceShipOne adlı uzay aracının uçuşu, özel sektöre ait ilk mürettebatlı uzay uçuşu olarak tarihe geçmişti.
Virgin Galactic firması, kazanın ardından uzay yarışındaki gecikmesini kapatmak amacıyla harekete geçmiş ve 2016’nın sonundan itibaren yeni uzay aracının havada süzülme testlerini ardı arkasına yapmıştı. Suudi Arabistan’dan 1 milyar dolar yatırım alan firma geçen yıl uzaya uydu fırlatacak yeni bir yan şirket kurmuştu. Uzay aracı VSS Unity’nin son başarılı test uçuşu Virgin Galactic şirketini yeniden uzay yarışının içine dahil ederken, şirketin kurucusu ve sahibi Branson da nihai hedefi olan uzaya ticari uçuşlarla turist gönderme hedefine iyice yaklaşmışmış oldu.
Ancak şirketin bu hedefini ne zaman gerçekleştirebileceği hala merak konusu. Branson’ın bu yılın ortalarında ilk uzay turistlerinin gönderilebileceğini söylemesine karşılık bu takvime uyulup uyulmayacağı belli değil.