Pandemi sürecinde online ortamda çizdiği karikatürlerden sergi açtı

“Karantina Karikatürleri”
Karikatür Atölyesi’nde!

Ankara Karikatür Atölyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID 19 günlerinde de yaratıcılıktan taviz vermedi. Instagram hesabı üzerinden haftanın her günü canlı yayında çizdiği karikatürlerden sergi açan atölye sahibi Emre Yılmaz, meraklıların Perşembe ve Cuma günleri sergiyi gezebileceklerini belirtti. Yılmaz, “Karikatürlerin eskizlerini çizdikten sonra, katılımcılardan espri bulmalarını istedim ve birlikte tamamladık” dedi. “Karantina Karikatürleri” sergisi, Perşembe ve Cuma günleri 14.00 ile 21.00 saatleri arasında gezilebilecek

SULTAN YAVUZ –  Pandemi süreci nedeniyle online yapılan etkinliklerden biri de Ankara Karikatür Atölyesi’nin canlı yayın çizimleri oldu. Instagram hesabı üzerinden canlı yayında 40 gün boyunca atölye çalışmaları yürüten Karikatür Atölyesi’nin sahibi Emre Yılmaz, bu sayede Türkiye’nin pek çok ilinden meraklıyla iletişime geçebildiklerini belirtti. Süre boyunca, eskizlerini online ortamdaki konuklarına bir gün öncesinden göstererek, onlardan boş baloncuklara espri üretmelerini isteyen Yılmaz, çok iyi geri dönüşler aldığını ve katılımcılarla birlikte tamamladığı karikatürleri sergileştirmekten mutlu olduğunu belirtti.
Pandemi dönemindeki karantina ortaya çıktıktan sonra, ilk bir ay ne yapacaklarını bilemnediklerini belirten Yılmaz, öğrencilerin de isteğiyle online atölye çalışmalarına başlamış. Üç aydır devam eden atölyelerde çoğu çocuk olmak üzere iki yetişkin ile birlikte çalıştıklarını kaydeden Yılmaz, “Atölye başlamadan önce ücretsiz olarak bir workshop yaptık ve Türkiye’nin her yerinden katılım oldu. Yaş sınırı olmadığı için geniş bir paletti. Mesela 8 yaşındaki bir çocuk ile doktor olduğu için görüşemediği annesi birlikte katıldılar. Canlı yayında birbirlerine çizimlerini gösterdiler, bu çok etkileyiciydi” dedi.
Her gün yaptıkları karikatürler arasından sergi için seçim yapmanın zor olduğunu ifade eden Yılmaz, “İzleyicilerimiz her akşam heyecanla beklediler ve yarım saatlik atölyeler, bir saate uzadı. Eğlenerek, sohbet ederek ve müzik dinleyerek harika 40 gün geçirdik. Şimdi de haftanın beş günü aynı şekilde devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
“Karantina Karikatürleri” sergisinin yanı sıra, Obur Mizah dergisinde de karikatürlerin yayınladığını belirten Yılmaz, bu süreçte gerçekleştirdikleri online eğitimlerin kendileri içi bir fırsat olduğunu söyleyerek, süreci avantaja çevirdiklerini de kaydetti. “Karantina Karikatürleri” sergisi, Perşembe ve Cuma günleri 14.00 ile 21.00 saatleri arasında, Karikatür Atölyesi’nde gezilebilecek. Canlı yayın atölye çalışmaları ise Karikatür Atölyesi’nin Instagram sayfasından takip edilebilecek.
Yılmaz, “Bu süreç çok fazla sorgulama yapmamı sağladı”
Karantina sürecinde derin bir sorgulama içine girdiğini ifade eden Yılmaz, “Pandemiden önce inanılmaz bir hız varmış ve hiç doymuyormuşuz. Aslında elimizdekilerin ne kadar kıymetli olduğunu ve yaşamı sindirerek sürdürmeyi öğrendim diyebilirim. Atölyeyi ise çok özledim. Sürecin en büyük sonucu hayatı sorgulatmasıydı. Ne derdimiz varmış? Bir türlü doymuyormuşuz. Mesela mesleki anlamda, sürekli yeni kalem alırken, bu süreçte bitmek üzere olanları kullandım. Gayet de yeterliymiş, aslında her şeyimiz varmış” dedi.
Karantina sürecinin başlarında, COVID 19’un ardından “Bir şeylerin değişebileceğini düşünen” Yılmaz, şimdi ise “Bir süre daha fiziksel mesafeye uyum sağlanacağını ancak sonra her şeyin aynı devam edeceğini” ifade ediyor. Bu süreçte yaşlılara karşı da ayrımcılık yapıldığını belirten Emre Yılmaz şunları söyledi:
“Mesela bir amca vardı, sürecin başında ağlatmışlardı. Her şey düzeldiğinde onun yanına gitmek sitiyorum. Bir kaç olay ne yazık ki kötü örnekler olarak aklımıza kazındı. Yaşlıları daha fazla etkilediği için önlemleri destekliyorum ama onlara yaklaşımda sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Asıl abartması geren karikatüristler bile kendimize sınır koyuyorken, insanların bunu yapmaması ilginç geliyor. İnsanları rencide etmek, ayrımcılığa varan tavırlar hoş değil…”