Pati aşkına sanat

1 Pati 1 Aşk adlı sanat atölyesi bünyesinde gerçekleştirilen farkındalık hareketi, Armada’da hayvanseverlerle buluşuyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Sanat atölyesi bünyesindeki genç sanatçılar ile tasarımcılar, “1 Pati 1 Aşk” sosyal sorumluluk projesi kapsamında üniversite öğrencilerinin desteğiyle farkındalık temelinde etkinlikler ve tasarımlar meydana getiriyor. Üniversite öğrencilerinin yanı sıra sanatseverlerin de ellerinden çıkan broş, bardak altlıkları, kalemlik, çanta gibi ürünlerden kazanılan paralarla sokak hayvanlarının beslenme ve sağlık ihtiyaçları karşılanıyor. Elde edilen gelirlerden sokak hayvanlarının barınmaları için gönüllülerle beraber çeşitli atölye çalışmalarıyla kulübeler yapılıyor.
25 Kişilik ekip 12.00 ton mama dağıttı
Yaklaşık bir yıl önce başlayan sosyal sorumluluk projesi kapsamında ürünlerden elde edilen gelirler ve gönüllülerin desteğiyle şimdiye kadar 12.000 ton mama yardımında bulunulmuş. 25 kişilik bir ekip çalışmasıyla sürdürülen projenin kurucusu Yasinhan Özer, gazetemize yaptığı açıklamada, “İki yıl önce bizden hayvanlarla ilgili bir proje yapmamız istendi. Ben de yapılacak sosyal sorumluluk projesinin sürdürülebilir olmasını tercih ettiğimden uzun vadeli bir kampanya ortaya çıkarttım. Sosyal sorumluluk projesinin içine üniversite öğrencilerini de katarak yola çıktık ve sürekliliği sağlayacak bu sistemle yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.
“İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz”
Projenin en önemli özelliklerinden birinin ürün satışıyla sirkülasyon sağlanması olduğunu belirten Özer, 1 Pati 1 Aşk’ın sacayaklarından biri olarak çocuklara sokak hayvanları hakkına eğitim verilme sürecinden bahsetti. Özer, “İnsanlara sokak hayvanlarının zararsız olduğunu anlatmak istiyoruz. Sokak hayvanları tarafından gerçekleşen ısırma vakalarının yanlış yaklaşım sonucu olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden devlet okullarından başlayarak ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara hayvanlarla iletişim üzerine dersler vermeye başlayacağız” açıklamasında bulundu.
Satın alma sahiplen mottosuyla hareket eden sosyal sorumluk projesi, gerek stantlarda gerek sosyal medya üzerinden ilgililere “Köpekler 150’ye kadar kelimeyi öğrenebilir”, “Kediler yaklaşık 100 farklı ses çıkartabilir, bu sayı köpeklerde 10’dur” gibi çeşitli sıra dışı bilgiler de veriyorlar.
“1 Pati 1 Aşk” adlı sosyal sorumluluk projesine, patili yarınlar için Doğa Rutkay, Tan Sağtürk, Emre Kınay, Suzan Kardeşler, Erkan Can, Cemal Hünal ve Şevket Çoruh gibi isimler de destek oluyorlar. “Hermes Creative Awards” tarafından “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” seçilerek “Gold” ödülünü alan “1 Pati 1 Aşk”, Ankara’daki hayvan ve sanatseverler buluşmak için Ocak ayının sonuna kadar Armada alışveriş merkezinin yemek katında yer alacak.