Sanal gerçeklikle anları unutulmaz kılıyor

Annelerin doğum heyecanı ölümsüzleştiriliyor

Fotoğraf sanatçısı Şule Erdem, sanal gerçeklik ile ailelerin doğum heyecanını unutulmaz kılıyor. Fotoğraf çekimleriyle özel anları 360 derece kameralarla yaptığı çekimlerle sanal gerçeklik teknolojiyle birleştiren Erdem, bu teknoloji sayesinde doğum heyecanını ölümsüzleştiriyor.

NAZ AKMAN – Son yıllarda sıkça duyduğumuz sanal gerçeklik günümüzde hemen hemen her alanda kullanılıyor. Sanal gerçeklik uygulamaları oldukça uzun süredir kullanılan bir teknoloji fakat son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ve kullanıcıların alım gücüne yakın bir seyir izlemesi sebebiyle bireylerden kurumlara kadar satın alınabilen bir teknoloji haline geldi. Sanal gerçeklik uygulamalarından faydalanabilmek için ise uygun ekipmanların olması gerekiyor. Bu donanımların başında bilgisayar, akıllı telefon, konsol, kulaklık ve izlemeyi sağlayan girdiler geliyor.
2007 yılından bu yana doğum, belgesel ve profil fotoğrafçılığı yapan fotoğraf sanatçısı Şule Erdem, son yıllarda ailelerin en çok tercih ettiği doğum fotoğrafçılığı konusunda unutulmaz bir deneyime imza atıyor. Sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin 360 dereceli kameralarla yapılan sanatsal çekimler sonucunda doğumun unutulmaz anlarını geleceğe taşımada son derece uygun olduğunu söyleyen Erdem, sanal gerçeklik teknolojisinin doğumlarda kullanılmasına ilişkin patent başvuru hazırlığı yaptığını belirtti.
Kişilerin gerçeklikle ilgisinin kesilerek teknolojiyle beraber tamamen sanal ortama uyum sağladığı sanal gerçeklik, eğitim, sağlık, mimarlık, satış pazarlama, endüstri, oyun, inşaat, kültür, turizm ve eğlence gibi pek çok alanda etkili olmaya başladı. Sanal gerçekliğin önemli yer haline gelmesini sağlayan ise bireylerin ilk kez ve belki de hayatında bir kez yaşama fırsatı bulduğu olayları beş duyu organıyla hissederek, tekrar hatırlayabilmesini sağlayan teknolojik alt yapıya sahip olması. Bireylere o anda olma hissi veren sanal gerçekliğin, söz konusu alanlar dışında doğum esnasında uygulanması ise aileler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanıyor.
Günümüzde sanal gerçeklik teknolojisi, doğum heyecanındaki anlarını tekrar yaşamak isteyen anneler için doğum fotoğrafçılığının yerini almaya başladı. Fotoğraf sanatçısı Şule Erdem de 360 derece kameralarla yaptığı çekimleri, sanal gerçeklik teknolojisiyle birleştirerek annelerin doğum heyecanını ölümsüzleştiren ilk örnekleri hayata geçirdi. “Annelerin anestezinin etkisi ve heyecandan hatırlayamadıkları doğum mucizesi, sanal gerçeklikle tüm detaylarıyla yeniden yaşanabiliyor” diyen Erdem, söz konusu uygulama ile zamanda yolculuk yapıldığını belirterek, son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte beklentilerin her geçen gün arttığını, bu nedenle doğum fotoğrafçılığına farklı bir boyut katmak istediğini söyledi.
Erdem, “kişiye özel şifreleme yöntemiyle ailelere iletiliyor”
Erdem, son 1,5 yıldır süren çalışmalar sonunda, teknik bir ekiple birlikte sanal gerçekliği doğum süreçlerinde kullanmaya başladıklarını ifade etti. Sanal gerçeklik (Virtual Reality), artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin 360 dereceli kameralarla yapılan sanatsal çekimler sonucunda doğumun unutulmaz anlarını geleceğe taşımada son derece uygun olduğunu söyleyen Erdem, bugüne kadar sadece iki boyutlu düzlemde izlenen video ve fotoğrafların, sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde üç boyuta taşındığını aktardı. Erdem, “Doğum sırasında 360 dereceli kameralarla alınan görüntüleri özel bir programda montajlıyoruz. Daha sonra hazırlanan sanal görüntüler, kişiye özel şifreleme yöntemiyle link aracılığıyla ailelere iletiliyor” dedi.
“Anneler, sanal gerçeklik gözlüklerini taktığında gerçek dünya ile bağlantısı kopuyor”
Söz konusu teknoloji sayesinde ailelerin istediği zaman doğum anını tekrar yaşayabildiğini ifade eden Erdem, “Sanal gerçeklikle, annelere ve ailelerine geçmişteki anlara dönerek tekrar yaşama hissini veriyoruz. Anneler, sanal gerçeklik gözlüklerini taktığında gerçek dünya ile bağlantısı kopuyor ve tamamen sanal gerçekliğin yaratıldığı doğum anına giderek orada olma hissini tekrar yaşıyor. Görüntüleri izlediklerinde ise sevinçten ağlama noktasına geliyorlar. Annelerin anestezinin etkisi ve heyecandan hatırlayamadıkları doğum mucizesi, sanal gerçeklikle tüm detaylarıyla yeniden yaşanabiliyor” diye konuştu.
Sanal gerçekliğin, uygun ortamlarda gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak söz konusu uygulamaya yönelik patent başvurusunda bulunacaklarını kaydeden Erdem, “Fotoğraf ve videodan çok daha farklı bir teknolojiyle doğumun sanal gerçekliğe aktarılmasını başardık. Biz buna zamanda yolculuk diyoruz. Araştırmalarımda gördüm ki henüz bu teknolojinin doğumlarda denenmiş bir örneği yok. Sanal gerçeklik teknolojisini, kendi alanımda kullanan ilk kişi olarak öncülük etmekten mutluluk duyuyorum” dedi.