Şefika Kutluer ‘Doğu ile Batıyı 10. Kez’ buluşturuyor

Doğan BULGUN

 

 

 

 

“SİHİRLİ Flüt” ünvanlı uluslararası sanatçımız Şefika Kutluer adına düzenlenen festivalin onuncusu bu sene 3-25 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşiyor.
2010 yılında başlayan, Doğu batı ile buluşuyor temalı “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”nde, bugüne kadar Çin’den Meksika’ya, Kore’den Yunanistan’a, Almanya’dan Rusya’ya, Avusturya’dan ABD’ne, Portekiz’den Lüksemburg’a, Hakasya’dan Slovenya’ya, Sırbistan’dan Çek Cumhuriyeti’ne, Kosova’dan Kazakistan’a İsviçre’den Karadağ’a, Polonya’dan Litvanya’ya, İngiltere’den Fransa’ya, birçok ülkeden çok renkli performanslar, sergiler ve sunumlar yer aldı.
Geçtiğimiz sene Festival’e ABD, Çin, Rusya, Portekiz, Slovakya, Polonya, Avusturya ve Filistin’den sanatçılar performanslar sundu.
Bu yılki program şöyle
>3 Aralık 2019 Salı (19.30) Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu
VIRTUOSI DI PRAGA
Şef: Oldrich Vlcek
Solist: Şefika Kutluer, Flüt
>11 Aralık 2019 Çarşamba (19.30) Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu
Flüt & Arp Resitali
Şefika Kutluer, Flüt
Zeynep Öykü, Arp
>20 Aralık 2019 Cuma (19.30) Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu
EUROPEAN UNION CHAMBER ORKESTRA
(Avrupa Birliği Oda Orkestrası)
>21 Aralık 2019 Cumartesi St. Paul Anıt Müzesi – Tarsus
EUROPEAN UNION CHAMBER ORKESTRA
(Avrupa Birliği Oda Orkestrası)Solist: Şefika Kutluer,
>25 Aralık 2019 (19.30) Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu
Şefika Kutluer’den Yeni Yıl Konseri
ANKARA ENSEMBLE
Solist: Şefika Kutluer, Flüt

Şefika Kutluer kimdir?

SANATÇI 5 Mayıs 1961 Ankara’da dünyaya geldi. Babasının arkadaşı olan Ulvi Cemal Erkin’in teşviki ile müzik eğitimine başladı.
Üstün başarı ile mezun olduğu Ankara Devlet Konservatuarı’ndan sonra kariyer çalışmalarına Viyana’da ve Roma’da S.Cecilia Akademisi’nde devam etti. Ankara Devlet Konservatuarı’nda flüt öğretmenliği yaptı.
Birçok uluslar arası ödül alan sanatçı, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi oldu. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü ilk alan sanatçı olan Kutluer’e, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.
“Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 “Inter-Lyra” ödülünü kazandı.
İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”) “İtalyan Devlet Nişanı”nı, Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan “Avusturya Altın Liyakat Nişanı”nı, “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı”nı ve 2017 Eylül ayında Slovak Devlet Altın Madalya’sını aldı.
2012 yılında Unicef’in “İyi Niyet Elçisi” seçildi.
Sony Classical tarafından çıkarılan “Carmen Fantasy” adlı albümü “Altın CD” ödülüne layık görüldü. Kutluer’in “Bach Sonatas” CD’si “American Record Guide” kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi. Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu” ödülü aldı, Gallo Kutluer’in bütün CD’lerini “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlıyor.
2013 yılında Uluslar arası Turizm Yöneticileri Derneği “Skal International”, Ankara’ya kattığı değer dolayısı ile, Kutluer’i “SKALİTE” madalyası ile ödüllendirdi. Kutluer 2014 yılında; Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından verilen “Stratejik Vizyon Sahibi Sanatçı Ödülü”nü aldı.
Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı, radyo-televizyon programları yaptı, çok başarılı eleştiriler aldı. Uzmanlık sınıfı ve atölye çalışmaları yaptı.
Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sarayında, İspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi.
New York Times eleştirmeninin taktığı unvan “Sihirli Flüt” diye tanınan Kutluer, dünyanın pek çok yerinde televizyon ve radyo programında çaldı.
Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası, Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası, City of London Sinfonia, St.Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri, Festival Strings Lucerne gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, CD kayıtları yaptı.
Ian Anderson Kutluer için “Şefika’s Tango” adlı bir eser besteledi. Kutluer Jethro Tull ile “Şefika’s Tango” eserini de seslendirdiği konserler yaptı.
Jose Elizondo, Ilyas Mirzayev ve Rene Giessen Kutluer için özel besteler yaptılar.
Claude Bolling ile Jean Pierre Rampal’in anısına konserler verdi.
Dünyada sağladığı popülarite ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in dünya piyasasında bulunan 17 CD’si Pan Classical, Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmaktadır. Kutluer Berlin Filarmoni Orkestrası ile 2, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası ile bir CD kaydı gerçekleştirildi.
Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler alıyor.
Kutluer doğduğu kent Ankara’da, 2010 yılından itibaren her yıl, “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”ni (www.sefikakutluerfest.com ) düzenliyor.
Bu sene birlikte konserler verecek olduğu Avrupa Birliği Oda Orkestrası Kutluer’i sürekli solisti olarak ilan etti. Şefika Kutluer T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist sanatçısı.

En güzel eserler öğretmenler için söylendi

Maltepe Belediyesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü, öğretmenler için hazırlanan özel bir konserle kutladı. Maltepe Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde verdiği konserde Anadolu’nun yedi bölgesinden eserler öğretmenler için söylendi. Şef Turgay Demir yönetiminde sahne alan dev koronun sanat yönetmenliğini Bülent Yılmaz üstlendi.
Konser, Millet Mektepleri’nin ve Türk ulusunun Başöğretmeni, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Geçtiğimiz ağustos ayında yaşamını yitiren, koronun başlangıcından bu yana sunuculuğunu yapan Türk halk müziği sanatçısı Ali Gürlü, rahmet ve minnetle anıldı.