“Sözüm söz bayramlar görkemli şekilde kutlanacaktır.”

-“7 Haziran çok önemli. Sandığa gideceğiz, çocuklarımız, ülkemiz, bayrağımız, tarihimiz, ulusal duygularımız, emeğimiz, alın terimiz için çok önemli. Yeni bir tarihi yazacağız, yeni bir hamleyi, yeni bir sıçramayı inşallah 7 Haziran’da el birliğiyle gönül gönüle, omuz omuza gerçekleştireceğiz” diyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu Ankara Yenimahalle’de Bülent Ecevit Spor tesisinin açılışında şunları söyledi;
“Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı. Az önce Belediye Başkanımız gerçekten de çok güzel bir konuşma yaptı. Milli bayramlar çok önemlidir. Bütün ulusların milli günleri vardır. Milli günlerde tarihimizi konuşuruz. Ulusal kahramanlarımızı konuşuruz. Onların çabalarını, mücadelelerini dile getiririz. Tarihimizi bileceğiz ki geleceğimizi iyi çizelim. Eğer tarihe sırtınızı dönerseniz geleceği iyi şekillendiremezsiniz.
O nedenle sözüm söz eskiden olduğu gibi CHP iktidarında 19 Mayıslar, 23 Nisanlar, 29 Ekimler eski görkemli şekilde kutlanacaktır. Hiç kimse bundan endişe etmesin.
Bu ülkeyi kuranlar ağır bedeller ödediler. Kimisi şehit oldu, kimisi gazi oldu çocuklarımız, torunlarımız, daha güzel bir ülkede yaşasınlar diye. Ama onların çabalarını birileri görmüyor, görmek istemiyor, gizlemek istiyor. Ne yaparlarsa yapsınlar asla başarılı olamayacaklar. Biz şehitlerimizi de, gazilerimizi de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de, İnönü’yü de, Ecevit’i de, Bayar’ı da, Menderes’i de hiç unutmayacağız. Bu ülkeye kim hizmet ettiyse herkesi kucaklayacağız.
Onlar ayrıştırdılar, onlar böldüler. Ayrışmayacağız, bölmeyeceğiz. Bu ülkede huzur içinde, barış içinde kardeşçe yaşayacağız. Tek hedefim bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getirmek. Birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz.
Bülent Ecevit sadece CHP’nin tarihinde değil, sadece Türkiye Cumhuriyetinin tarihinde değil dünya emek tarihinde de, siyasal tarihinde de önemli bir simgedir. Sosyal devletin oluşmasında, emeğin haklarının verilmesinde, milliyetçiliğin ne olduğunu millete anlatmasında çok önemli bir liderdir. Onu rahmetle ve şükranla anıyoruz. İsminin bir spor kompleksine verilmesi çok önemlidir. Onu anmak, çocuklarımıza anlatmak için çok önemlidir.
Belediye başkanımız bu konuda önemli bir adım attı. Cumhuriyetin değerlerine de vurgu yapıldı. Cumhuriyet saltanatın yıkılmasından sonra, padişahın gitmesinden sonra Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının birinin kulu değil, bağımsız yurttaş olmalarının kazanılmasında cumhuriyetin değerleri çok önemlidir. Cumhuriyet olduğu içindir ki biz tarihimizi biliyoruz. Cumhuriyet olduğu içindir ki evrensel değerlerle buluşuyoruz. Cumhuriyet olduğu içindir ki biz hakkımızı arayabiliyoruz. Cumhuriyet olduğu içindir ki biz birilerinin kulu kölesi değiliz. Biz özgür, bağımsız Türkiye’nin özgür yurttaşlarıyız.
Cumhuriyeti kuranlardan elbette onları şükranla anacağız. Onlar cumhuriyeti kurdular ama Yenimahalle’yi de kurdular. Adına Yenimahalle dediler. Bir kenti tanıttılar bütün Türkiye’ye. Yeni olması onu hiç eskitmedi. Tam tersine belediye başkanımız bu konuda Yenimahalle’nin bütün çehresini değiştirdi. Yenimahalle Yenimahalle’yse sosyal demokratların imzası vardır altında. Karayalçın’a da şükran borçluyuz, yeni Başkanımıza da şükran borçluyuz.
Hepinizi sevgiyle, saygıyla kucaklıyorum. Bir şeyi sakın unutmayın. 7 Haziran çok önemli. Sandığa gideceğiz, çocuklarımız için önemli, ülkemiz için önemli, bayrağımız için önemli, tarihimiz için önemli, ulusal duygularımız için önemli, emeğimiz için, alın terimiz için önemli. Yeni bir tarihi yazacağız, yeni bir hamleyi, yeni bir sıçramayı inşallah 7 Haziran’da el birliğiyle gönül gönüle, omuz omuza gerçekleştireceğiz.
Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bu kompleksin bütün Yenimahalle’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Gerçekleştiren Fethi Başkana da teşekkür ediyorum. Hepinize tekrar selamlar, saygılar sunuyorum.