Tatlı ve şekersiz bir hayat için

Birsen GÜRDİL

Uluslararası Diyanet Federasyonu’nun 2017 yılı verilerine göre, 425 milyon diyabet hastası bulunan dünyamızda, 2045 yılında yüzde 48 artarak, 629 milyonu bulacağı ileri sürülmektedir.
Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan İlkova ile Türk Diyabet Cemiyeti Genel Sekreteri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fırat Bayraktar, dünyada sıklığı en hızlı artan kronik hastalık olan diyabet konusunda yaptıkları açıklamalarla, diyabet konusunda önemli uyarılarda bulunmuşlardır.
Türkiye’nin Diyabet ve Obezite Hastanesi’nde geride bıraktığımız 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle, 1955 kurulmuş olan Türk Diyabet Cemiyeti ile Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, Kadıköy Hastanesi ortak bir kutlama töreni düzenlemiştir. 63 yıldan bu yana “Tatlı ve şekersiz bir hayat için” sloganı ile diyabetin ne olduğunu, tedavi şekilleri ve yapılması gerekenlerin neler olduğu konusundaki bilgiler toplumlar için bir uyarı olmuştur.
Bu arada Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, yaptığı bir açıklamada, “Ülkemizde 11 milyon diyabetli olduğunu belirterek, Türkiye’de diyabet her 10 yılda bir yüzde yüz oranında artarak diyabet sayısının dünyanın 2. Avrupa’nın ise 3 katı oranındadır ve diyabetin dünyadaki ölüm nedenleri içinde 6’ncı sırada yer almaktadır,” demiştir.
Engelliler, Gaziler ve Şehit Aileleri için yardım istendi
“Engelliler, Gaziler, Şehit Aileleri için özel kaza ve sağlık sigortası” adlı bir proje, Engelsiz Yaşam Vakfı ve de HDI Sigorta işbirliği ile hayata geçirilen bir proje İstanbul BomontiHotel’de düzenlenen bir etkinlikle, tanıtılmıştır. İstanbul’un ünlü iş insanları ve Cemiyet hayatının ünlü konukları katıldığı davette, Engelsiz Yaşam Vakfı Başkanı Atilla Kaplakarslan, yaptığı konuşmada hayırseverlerden engelliler, gaziler ve şehit yakınları için destek beklediklerini belirtmiştir.
Kanser Hastaları için saçlarını bağışladı
Kanser Savaşçıları Derneği’nin kemoterapi gören hastaları için başlattığı, “Saçım saçın olsun” kampanyasına katılan tanınmış oyuncu Seda Tosun, bu etkinlikten fazlası ile etkilenerek, kampanyanın davetlileri arasında bulunan İstanbul’un tanınmış kuaförü Yusuf Yalmancı’nın Altunizade’de bulunan Şan Kuaför adlı iş yerine giderek saçlarını kestirmiştir. Kesilen saçların kanser hastalarına peruk yapıldığını belirten ünlü saç kesim ustası, “Bu tip sosyal sorumluluk kampanyalarına elimizden geldiğince destek veriyoruz. Hepimiziniz bu konuda duyarlı olmamız gerekir,” demiştir.
Nefes Koçluğu Federasyonu ücretsiz nefes seansları düzenliyor
İstanbul’da faaliyet gösteren, “Nefes Koçluğu Federasyonu” Kanser Derneği’nin İstanbul dışında yaşayan yoksul hastaları tedavi sürecinde misafir etmek için hizmete soktuğu Mucizeevi’nde ücretsiz nefes seansları düzenleyerek, radyoterapi alan ve ilaç tedavisi görenlerle birlikte çalıştıklarını açıklayan nefes koçu Ezgi Akçakoca, “Doğru nefes almanın kemoterapi kadar etkili olduğunu söylemekte ve çalışmaları karşılığında hiçbir ücret almadıklarını belirtmiştir.
Kazasız kul olmaz ve trafik kazaları
Ülkemizde günde ortalama 5 ile 10 arası trafik kazası meydana gelmekte ve en aşağı 2 ile 3 kişi, bazen 4 ile 6 kişi hayatlarının baharında hayata veda etmektedir.
Trafik kazalarına dikkat çekmek amacıyla hazırlanmış bulunan bir canlı sahne gösterisi 81 ilimizde gösterime girecektir. Bu konuda, “Kazasız kul olmaz” adlı eğitsel standup sanat danışmanlığını Türk sahne dünyasının ünlü oyuncusu Zihni Göktay yapmaktadır. 7’den 70’e her yaştaki seyirciye hitap edecek olan bu projede asıl yükü tanınmış sanatçı Yavuz Seçkin ile Zahrettin Çelik beraberliği taşıyacaklardır.
İstanbul Gelişim Sanat tarafından organize edilen bu proje ile trafik kazalarının insan sağlığına ve ülke ekonomisine verdiği zararlar değişik bir ifade tarzı ile konuklara sunulacaktır.
“Kalbin tekrar sevecek”
Organ bağışına dikkat çekmek maksadıyla, Koç Üniversitesi Hastanesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nin müşterek organizasyonu olan, “Kalbin tekrar sevecek” etkinliğine katılan konuklara organ naklinin hayati önemi anlatılmıştır. Ünlü oyuncu Zeynep Beşerler ise “Her organ bir nefestir. Elimizi taşın altına koyarak, bu işin üstesinden gelebiliriz” demiştir.
Tülin Şahin “Yeşilay iyi ki var”
Zarafeti ve sosyal faaliyetleri ile tanınan ünlü manken Tülin Şahin, 40. Vodo1fone İstanbul Maratonu’nda koşarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Yeşilay’ın gönüllü markası olarak yaptığı açıklamada şunları söylemiştir, “Kendine saygı duyan kadınlar olarak, bağımlılıklardan uzak hayat için mücadele edelim. Ülkemizde bu mücadeleye öncülük eden Yeşilay, iyi ki var.”