TÜBİTAK 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği yapıldı

Gökyüzü kaşifleri Saklıkent’te buluştu

Varank: Türkiye Uzay Ajansı
ile birlikte ülkemizi hak ettiği yere, uzay ligine taşıyacağız

NAZ AKMAN – Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, Antalya Saklıkent’teki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde başladı. Dört gün boyunca devam edecek şenliğe 1.500 kişi katıldı. Türkiye’nin tek ulusal gözlemevinin yerleşkesinde bir araya geldi. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde (TUG) düzenlenen Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde yüzlerce uzay meraklısı, teleskop ve çıplak gözle gün batımından şafağa kadar uçsuz bucaksız gökyüzünü izledi. Bu yıl 22’ncisi düzenlenen ve bugüne kadarki en kapsamlı katılımın gerçekleştiği şenliğin ev sahipliğini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı.
TÜBİTAK Bilim Ödülleri 2019 yılı kazananlarının da açıklandığı etkinliğe Varank’ın yanı sıra, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Antalya Valisi Munir Karaloğlu katıldı. Etkinliği öğrenciler, akademisyenler, gökbilim meraklıları ve gazeteciler takip etti.
22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, Prof. Dr. Berahitdin Albayrak anısına düzenleniyor. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Prof. Albayrak, 2018’de hayatını kaybetmişti. Albayrak aynı zamanda TÜBİTAK Bilim Genç Dergisi Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Akademik Kurul eski üyesiydi.
Varank, “Türkiye Uzay Ajansı, Türkiye’nin gelecek vizyonunun nişanelerinden biri olacak”
4 gün sürecek şenliğin açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Uzay Ajansı sayesinde geliştirilecek altyapı ve insan kaynağıyla yalnızca dünyada değil uzayda da Türkiye’nin hak ve menfaatlerini koruyacaklarını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu

Varank, Türkiye Uzay Ajansı ile ülkeyi hak ettiği yere uzay ligine taşıyacaklarını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye Uzay Ajansı ile birlikte ülkemizi hak ettiği yere, uzay ligine taşıyacağız. 3 gece boyunca astronominin doğal laboratuvarı olan gökyüzünü hep birlikte gözlemleyeceğiz. Gökyüzünün gizemlerini birkaç günlüğüne de olsa keşfetme heyecanını birlikte yaşayacağız. Geçtiğimiz yıl 300 katılımcı varken, bu yıl 6 bin başvuru arasından kura ile seçilen 1.500 kadar gökbilim meraklısını burada ağırlıyoruz. Katılımın, dolayısıyla havacılık ve uzay bilimine olan merakın bu denli artıyor artmasından ayrıca memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Burası sıradan bir yaz kampı ya da şenlik değil, gençlerimize yeni ufuklar açacak bir gelecek simülasyonudur. Geleceğin Türkiye’sini işte burada bir araya gelen bilime âşık, öğrenmeye sevdalı nesiller olarak sizler inşa edeceksiniz. Biz size güveniyor, inanıyoruz. Siz, içinizdeki gençlik ateşini, heyecanını, arayışını heba etmiyor, doğru yerlerde değerlendiriyorsunuz. Siz gördüklerinizle yetinmiyor, görebileceklerinizin peşine düşüyorsunuz. Uzay Ajansı sayesinde geliştireceğimiz altyapı ve insan kaynağıyla yalnızca dünyada değil uzayda da ülkemizin hak ve menfaatlerini koruyacağız. Tasarımdan analize, üretimden teste, operasyondan entegrasyona kadar uzanan kabiliyetleriyle Türkiye Uzay Ajansı, Türkiye’nin gelecek vizyonunun nişanelerinden biri olacak. Türkiye Uzay Ajansı’nın yönetimi için adeta bir yıldızlar kadrosu oluşturmaya çalıştık. Yakın zamanda kamuoyuna da açıklayacağımız bu ekibin öncülüğünde, alanında uzman kadrolarla, ülkemizi havacılık ve uzay alanında dışa bağımlı olmayan, rekabetçi bir konuma getireceğiz. Türkiye Uzay Ajansı ile birlikte ülkemizi hak ettiği yere, uzay ligine taşıyacağız.”
TÜBİTAK Bilim Ödülleri açıklandı
Etkinlik kapsamında 1966 yılından bu yana verilen TÜBİTAK Bilim Ödülleri’nin 2019 yılı kazananları açıklandı. TÜBİTAK Bilim Ödülünü, Temel Bilimler alanında Prof. Dr. Ahmet Gül, Mühendislik Bilimleri alanında Prof. Dr. Erdal Arıkan, Sosyal Bilimler alanında Prof. Dr. Arzu Wasti, Sağlık Bilimleri alanında Prof. Dr. Kazım Şahin kazandı. Teşvik ödüllerini alan isimler arasında ise Temel Bilimler alanında Doç. Dr. Uğur Bozkaya, Mühendislik Bilimleri alanında Doç. Dr. Alper Uzun, Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş Çukur, Sağlık Bilimleri alanında Doç. Dr. Nurhan Özlü Sıcakkan, Prof. Dr. Gülüz Nigâr Güncü, Doç. Dr. Uğur Canpolat, Sosyal Bilimler alanında Doç. Dr. Ferdane Nükhet Harmancıoğlu, Doç. Dr. Şener Aktürk, Prof. Dr. Yavuz Akbulut, Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas ve Doç. Dr. Gül Günaydın yer aldı.
İslam Bilim Tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına ilk kez Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi ödülü verildi. Ödülün sahibi, Prof. Dr. Esin Kâhya oldu.
Ziyaretçiler, 3D Yazıcı Uygulamaları, Taşların Üzerine Takımyıldızı Çizdirilmesi, FAI Uzay Modelleri, F16 Planör Atölyesi, Helyum Balonlu Uydu Maketi Atölyesi, Drone Atölyesi, Drone’u Fotoğraf-Video Çekimi, Gök Atlası, Güneş Saati, Hayalimdeki Uzay olmak üzere pek çok atölyeye katılma fırsatı buldu.
Antalya Beydağları üzerinde 2700 metre yükseklikteki Bakırlıtepe zirvesinde 1997 yılında kurulan TUG, Türkiye’nin ilk ve tek ulusal gözlemevi. TUG’da, 150 cm ayna çapına sahip RTT150 teleskobu bulunuyor. Gözlemevinde ayrıca 100, 60 ve 48 cm çapında 3 teleskop daha yer alıyor.
Antalya Valisi Munir Karaloğlu da “Antalya, Türkiye’yi uzaya galaksilere açıyor. Amacımız gençlerimizi daha çok bilimle buluşturmak. Bu etkinliklerle gençlerimiz daha çok bilim insanı olsun” dedi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise “Etkinlikte 1.500’e ulaşan konuklarımız var.
Toplumda bilim ve teknoloji farkındalığını oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yıl 10-20 yaş grubundan yoğun bir katılım oldu” diye konuştu.
2019 “gönüllülük yılı”
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da “Bizler şanslı bir nesiliz çünkü şanlı bir ecdadın torunlarıyız. Bu kutlu emaneti geleceğe güçlü bir şekilde aktarmalıyız. Bunun için de daha çok çalışacağız. Bakanlık olarak 2019’u gönüllülük yılı ilan ettik. Gönüllü gençlerimizin aramızda olmasının da mutluluğunu yaşıyoruz” sözlerine yer verdi.