Türk Kızılayı’ndan Bayırbucak Türkmenlerine sıcak aş

HATAY  – Türk Kızılayının, Hatay’ın Yayladağı ilçesine kurduğu mobil mutfak ve fırında pişirilen ekmek ve yemekler, Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine ulaştırılıyor. 

Suriye’de iç savaşın başladığı ilk günden bu yana Suriyelilerin yanında yer alan Türk Kızılayı, yoğun saldırılar nedeniyle evlerini terk edip, sınırda güvenli bölgelere yerleşen Bayırbucak Türkmenlerinin de imdadına yetişiyor. 

Kendi temin ettiği veya Türkiye’deki hayırsever kişi ve derneklerin yardımlarını 4 yılı aşkın süredir Suriyelilere ulaştıran Türk Kızılayı, Bayırbucak Türkmenleri için 2014 yılı Mayıs ayında kurduğu mobil fırının yanına sıcak yemek için mobil mutfak da tesis etti.

Yaklaşık 1,5 yıldır günlük 5 bin ekmeği Türkmen köylerine ulaştıran Türk Kızılayı, son günlerde göçün artması nedeniyle bu sayıyı günlük 10 bin ekmeğe çıkarttı. 

– Mobil mutfak devreye sokuldu

Ekipler, evlerini terk edip, Türkiye sınırı yakınlarındaki güvenli bölgelere gelen ve çadırlara yerleşen Türkmenlere sıcak yemek için mobil mutfağı da devreye soktu. 

Yayladağı ilçesine kurulu mobil mutfakta pişirilen yaklaşık 4 bin kişilik çorba, pilav ve makarna, burada tencerelere aktarılıp, sınıra getiriliyor. 

Sınırın sıfır noktasında bekleyen araca konulan yemekler, sınırın diğer tarafındaki Türkmenlere dağıtılıyor. 

Haftanın her günü 24 saat insani yardım için çalışan 20 kişilik Türk Kızılayı personeli, günlük 10 bin ekmek ve 4 bin kişilik 2 öğün sıcak yemeği Türkmenlere ulaştırıyor. 

Ekipler, kuru gıda, kıyafet, ilaç ve barınma malzemelerini de sınır ötesine ulaştırmaya devam ediyor.