Ulaştırmada gelecek yıla ‘bilişim’ damga vuracak

ANKARA  – Türkiye, gelecek yıl 5G’yi ilk kullanan ülkelerden biri olmayı hedeflerken, Türksat 5A’yı da uzaya göndermeyi planlıyor.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yürüttüğü projeler ile 2020 yılı hedefleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tamamlanan bütçe görüşmelerinde ortaya konuldu.
Buna göre, ülkenin coğrafi avantajlarından en iyi şekilde faydalanarak modlar arası ve çok modlu uygulamaların geliştirilmesi, demir yolu ve deniz yolu taşıma paylarının artırılması, hızlı, esnek, emniyetli, güvenilir ve entegre ulaştırma sisteminin tahkim edilerek lojistik maliyetlerin düşürülmesi, bu sayede ticaretin kolaylaştırılması ve ülkenin rekabet gücünün artırılması temel amaç olarak belirlendi.
Türkiye 5G’ye ilk geçen ülkelerden olacak
Bakanlığın ulaştırma ve haberleşme alanında çok büyük ve önemli projeleri, 2003’ten bu yana 757,2 milyar lira yatırım yapılarak hayata geçirildi.
Bu kapsamda gelecek yılın en önemli çalışmalarından biri 5G olacak. Türkiye’nin 5G’yi kullanmaya başlayan ilk ülkelerden biri olması amacıyla 5G ve ötesi teknolojilerine yönelik çalışmalar hızlandırıldı. En ileri teknolojilerin vatandaşlara sunabilmesi amacıyla 4,5G’nin ardından bu alanda da yeni ürünler geliştirilmeye başlandı.
Bu amaçla Bakanlık öncülüğünde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonunda 5G Türkiye Forumu kurulurken, oluşturulan 5G Vadisi Açık Test Sahası (5G VATS) Projesi ile üniversitelerin, teknoloji firmalarının test yapabilmelerine imkan sağlandı.
5G’nin ilk uygulaması ise İstanbul Havalimanı’nda yapılacak. Böylece işletmeciler, ileriye yönelik 5G operasyonlarını test etme şansına sahip olacak.
Kuzey Marmara Otoyolu’nun tamamı 2020’de açılacak
Marmara Bölgesi’nde oluşturulan otoyol ringinin önemli bir parçası olan 398 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu, transit ve yük trafiğini İstanbul şehir merkezinden uzaklaştıracak. Yaklaşık 253 kilometresi trafiğe açılan otoyolun tamamının 2020’de hizmete girmesi hedefleniyor.
Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz ulaşımı sağlayacak 330 kilometrelik Ankara-Niğde Otoyolu da gelecek yılın ortalarında hizmete sunulacak.
Toplam 846 kilometre uzunluğundaki 7 otoyol projesinin öncelikle hayata geçirilmesi, bu güzergahlarda oluşan trafik yoğunluğunun çözülmesi hedefleniyor.
Çağın öncelikleri arasında yer alan yolların akıllanması çalışmaları üzerinde de önemle duruluyor. Bu kapsamda Türkiye’de ilk defa 505 kilometre uzunluğundaki güzergahta akıllı ulaşım altyapısı tamamlandı. Hedef, 5 aşamada 5 bin 406 kilometre yolda altyapıyı oluşturmak olarak belirlendi. Altyapısı tamamlanan 505 kilometrelik yolun mimari tasarımı tamamlanacak. Türkiye’nin ilk akıllı yolunun yapımına da gelecek yıl başlanacak.
Ankara-İstanbul hattına ekspres sefer
Globalleşen dünyada demir yolları yeniden gelişme dönemine girdi. Bunun bir yansıması olarak hızlı tren işletmeciliği bugün dünyada yaklaşık 48 bin kilometrelik uzunluğa ulaştı.
Türkiye’de yüksek hızlı tren (YHT) ulaşımı 4 destinasyonda 13 il ile ülke nüfusunun yüzde 42’sine hizmet veriyor. Toplam yolculuk sayısı 52 milyona yaklaştı. Günde ortalama 48 sefer ile 22 bin insan hızlı trenlerle seyahat ediyor.
Gelecek yıl içinde yeni alınan YHT setleriyle öncelikli olarak Ankara-İstanbul hattında ekspres seferler düzenlenecek. Böylece iki kent arasındaki seyahat süresi yarım saat kısalacak.
Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 12 saatten 2 saate düşürecek YHT hattının altyapı çalışmalarında yüzde 94 fiziki ilerleme sağlandı. Gelecek günlerde test sürüşlerine başlanacak hatta, 2020 yılının ilk yarısında işletmeciliğe geçilmesi hedefleniyor.