“Ulusal Hitabet Yarışması” 23-24 Mart tarihlerinde yapılacak

Hitabet ve liderlik konusunda eğitim veren Ankara Toastmasters Türkçe Kulübü’nün Route Sahne’de gerçekleştirdiği toplantıda, Ankara’nın cadde ve sokaklarına isim veren kişiler konuşuldu. Toplantının sunuculuğunu yapan Oktay Sağlam, Simon Bolivar, Mediha Eldem gibi sokak adlarının nereden geldiğini anlatırken, etkinlikte sunum yapan konuşmacılar da dinleyiciler tarafından değerlendirildi

Münevver Çelik

SULTAN YAVUZ  – Topluluk önünde konuşma ve liderlik kulübü Uluslarası Toastmaster Kulübü’nün Türkçe Ankara grubunun Route Sahne’de gerçekleştirdiği etkinlikte, toplantının ana teması “Ankara’nın Caddeleri” oldu. Kulüp Başkanı Özge Çağla Eren’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğin sunuculuğunu Oktay Sağlam yaptı. Sağlam, toplantı boyunca Ankara’da sokak isimleriyle anılan kişilerden bahsederken, önceden belirlenmiş konular üzerine yedi dakikayı aşmamak üzere sunum yapan üç kişi de, dinleyicilerin puanlamalarıyla değerlendirildi.
Ankara Türkçe Toastmasters Kulübü olarak 107. etkinliklerini gerçekleştirdiklerini kaydeden Kulüp Başkanı Özge Çağla Eren, kulüp adına bilgi vererek şunları söyledi:
“Ankara Türkçe Toastmasters Kulübü olarak her ayın birinci ve üçüncü pazartesi günleri liderlik ve hitabet becerilerimizi geliştirmek için toplantılar düzenliyoruz. Önceden belirlediğimiz gündeme göre yaptığımız toplantılarda katılımcılarımız görev alarak ve sahneyi kullanarak kendileriyle ilgili geri bildirimler almak suretiyle liderlik ve hitabet konusundaki becerilerini geliştiriyorlar.”
Toastmasters’ın geçen yıl “Ulusal Hitabet Yarışması”na ev sahipliği yaptığını belirten Eren, bu yıl da 23 ve 24 Mart tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek “Ulusal Hitabet Yarışması”na tüm Toastmasters kulüplerinin katılacağını ve İstanbul Türkçe Toastmasters’ın söz konusu etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Her kulübün iki yarışmacı göndereceği yarışmaya katılmak için 25 Şubat’ta kulüp içi bir yarışma düzenleyeceklerini kaydeden Eren, “Yarışmacı olabilmek için Toastmasters Kulübü olmak ve en az beş konuşma yapmış olmak gerekiyor. Bu müthiş deneyimin bir parçası olmak ister ve bu anlamda önemli isimlerle tanışmak isterseniz, bizi katılabilirsiniz” dedi.
“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri”
Etkinlikte “Toplantı Ustası” görevini alan Oktay Sağlam, Ankara’ya olan tutukusu nedeniyle böyle bir tema belirlediğini ve Ankara’ya dair araştırma yaptıkça çok ilginç bilgilerle karşılaştığını vurguladı. Sağlam, bunlardan birinin de Anıtkabir’in karşısındaki bazı sokak adlarının bir araya gelmesiyle oluşan cümle olduğuna dikkat çekti. Sağlam, “Mesela bir kaç sokak ‘Ordular’, ‘İlk’, ‘Hedef’ gibi isimler almış ve hepsini birleşetirdiğinizde, ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir’ cümlesi ortaya çıkıyor” dedi.
Günlük hayat içinde önünden geçip gittiğimiz pek çok sokak ve cadde isminin bir anlama karşılık geldiğine değinen Sağlam, “Simon Bolivar Caddesi’ndeki ismin tamamı, Simon Jose de la Santisima Trinidad Bolivar Ponte y Blaco’ymuş. Bolivar, Güney Amerikalı bir devrimci ve Venezüella, Ekvator, Peru ve Bolivya’yı İspanyol sömürgesinden kurtaran lidermiş” diye ifade etti. İsmini Pakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Ali Cinnah’tan alan Cinnah Caddesi’ne de değinen Sağlam, Cinnah’ın Pakistan bağımsızlık mücadelesinin önderi olduğunu hatırlattı.
Uzun yıllar Sincan’da belediye başkanlığı yapan Ahmet Andiçen, bir kuruş maaş alıyordu
Willy Brandt Sokağın adını veren Brandt’in ise 18 Aralık 1913’te yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğduğunu ve Yahudi Soykırımı Anıtı önünde diz çökerek tüm Almanlar adına özür dileyen ilk devlet başkanı olduğunu kaydeden Sağlam, Sincan bölgesindeki Ahmet Andiçen isminin ise etkileyici bir hikayesi olduğunun altını çizdi. Sağlam, “Vatan sevgiyle dolu olan bu kişinin soyadını Atatürk koymuş. Sincan’da uzun yıllar belediye başkanlığı yapan Andiçen, görev yaptığı süre boyunca hiç bir şekilde maaş almamış ama kanunlar gereği maaş bağlanması gerektiği için 1 kuruş alarak görevine devam etmiş. Aynı zamanda Türkiye’deki ilk kanser araştırma hastanesini de kuran kişiymiş” dedi.
Mediha Eldem Caddesi’nin ise 1906 ve 1975 yılları arasında yaşamış Cumhuriyet’in ilk hükümet doktorundan ismini aldığını söyleyen Sağlam, Tunalı Hilmi’nin de Milli Mücadele döneminde birinci ve ikinci dönem milletvekilliği yapmış ve JönTürk hareketinin önde gelen isimlerinden biri olduğunu kaydetti.
Saime Kadın isminin, 1402 yılında Ankara Savaşı’nda Osmanlılara yardım eden kadından kaynaklandığını belirten Sağlam, Kırkkonaklar semtinin isminin de, o dönemlerde semtte kırk konak bulunmasından ileri geldiğini ifade etti.
Eskiden Rumlara “Ayrancı” deniyordu
Eskiden Rumlara “Ayrancı” denildiğini söyleyen Sağlam, yoğun Rum nüfusu nedeniyle semtin Ayrancı adını aldığını ve Dışkapı’nın da o dönemler Ankara’nın giriş ve çıkışını nitelendirdiğini belirtti.
Bentderesi’nin bir zamanlar oradan akan Hatip çayına, su ihtiyacını karşılamak için yapılan bent nedeniyle bu şekilde anıldığını sözlerine ekleyen Sağlam, Ragıp Tüzün’ün de Ankara’yı planlayan kişi olduğunu ifade etti.
Sağlam’dan sonra etkinliğin hazırlıklı konuşma bölümünde sunum yapan ilk konuşmacı Özge Çağla Eren “Aşk”, ikinci konuşmacı Münevver Çelik “Duyguların dansı” isimli sunumlarını yaparken, bölümün son konuşmacısı Ömer Karapınar ise “Bombala Oski Bombala” isimli konuyla Türk sinema tarihinden bilim kurgu filmleri esprili bir dille anlattı.
Etkinliğin ikinci oturumundaki “Doğaçlama Konuşmalar Oturumu”nda ise Hasan Yaşar, iki dakikalık sunum ile dinleyicilere keyifli anlar yaşattı.