Uyumadan önce telefona bakmak İnsomnia hastalığına neden oluyor!

GLOBALNET İnternet Teknolojileri ve Yazılım Firması Genel Müdürü Ertan Barut

NAZ AKMAN – Günümüzde her yaş grubunun vazgeçilmezi haline gelen cep telefonları, gerek ruhsal gerekse fiziksel sağlığın bozulmasına neden oluyor. Uzmanlar, uyumadan önce elektronik cihaz kullanımının kaliteli bir gece uykusu için risk taşıdığına dikkat çekiyor. Araştırmacılar günlük 7 ve 9 saat arasındaki bir uykunun aktif nöronların yalnızca dinlenmesini değil aynı zamanda beyinde oluşan nörotoksinlerin (sinir sisteminin görevini bozan zehir) temizlenmesinde önemli olan santral sinir sistemindeki glia hücreleri de desteklediğini belirtiyor. Yeterli miktarda alınamayan uykunun ise glia hücrelerinin doğru bir biçimde çalışamamasına ve ilerleyen dönemlerde dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu ve hafıza problemleri gibi sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. Uluslararası kuruluşlar tarafından cep telefonu kullanım alışkanlıklarına ilişkin yapılan araştırmalar göre uyumadan hemen önce akıllı telefon kullanımı yalnızca biyolojik anlamda bozulmalara değil, sosyal anlamda da zayıf ilişkiler kurulmasına ya da mevcut ilişkilerin bozulmasına sebep olabiliyor.
GLOBALNET İnternet Teknolojileri ve Yazılım Firması Genel Müdürü Ertan Barut, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından uykudan önce telefonlarla olan iletişime yönelik yapılan araştırma sonuçlarını masaya yatırdı.
Cep telefonu şirketlerinin sponsor olduğu bu araştırmada, akıllı cep telefonlarının uykuya dalmadan önce kullanılmasının, hem uyku düzenini etkilediği hem de derin uykuya geçişi geciktirdiği yönünde bulgular elde edildiği bilgisi yer alıyor. Barut, geceleri uyumadan önce telefonu kurcalamanın özellikle sosyal medyada vakit geçirmenin bağımlılık düzeyine ulaştığını hatırlattı. Teknolojinin ilerlemesiyle sosyal medyanın revaçta olmasının ve akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasının bağımlılığı tetiklediğini ifade eden Barut, “Uyku öncesi telefon kullanımın zararları hakkında kısmen bilgi sahibi olsak da sonuçları hakkında yeterli bir bilgiye sahip değiliz” dedi.
Uyumadan önce telefona bakarsak ne olur?
Barut araştırmanın verilerine ilişkin şöyle konuştu:
“Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan bu araştırmaya göre uykudan önce telefona bakarken alınan radyasyon, uyku kalitesini etkiliyor ve uyuyamama hastalığına (insomnia) neden oluyor. Yapılan bu araştırma türünün en kapsamlı örneklerinden biri. Araştırma kapsamında yapılan bir deneyde ‘radyasyon alan insanların derin uykuya daha uzun sürede geçtikleri’ tespit edilen bulgular arasında yer alıyor. Hem uyumadan önce hem de gün içerisinde çok fazla telefon ekranına bakmak, radyasyona maruz kalmak uyku kalitesini düşürmenin yanı sıra baş ağrısı, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon eksikliği, düşük akademik performans gibi olumsuz etkileri de beraberinde getiriyor. Dijital dünyanın değişimlerine, dönüşümlerine kayıtsız kalmak mümkün olmadığı gibi, teknolojinin son derece geliştiği günümüzde sosyal medyadan veya akıllı telefonlardan soyutlanmak düşünülemez. Teknoloji sizin kullanım amacınız ve kullanım şekliniz doğrultusunda olumlu ya da olumsuz olarak şekillenerek sizin hayatınızda yer almaya devam edecektir. Ancak teknolojinin olumlu yanlarından faydalanırken sağlığı tehlikeye atacak, yaşam kalitesini düşürecek etkenlerden de uzak durmamız gerektiğini de unutmamalıyız.”