Yenimahalle’nin Konukevi, salgında güvenli liman oldu

HABER MERKEZİ-Yenimahalle Belediyesi’nin yurt içinden ve yurt dışından gelen, kanserle mücadele eden hasta ve hasta yakınları için 2014 yılında hizmete açtığı Zübeyde Hanım Konukevi, açıldığı günden beri 170 bine yakın kişiyi ağırlarken pandemi döneminde de 30 binden fazla vatandaşa kucak açtı.
Ankara’nın tek kanser hastanesi olan Onkoloji Hastanesi yanında bulunan, şehir dışından gelip günlerce hastane bahçesinde beklemek zorunda kalan hasta yakınlarının barınma sorununu çözen misafirhane, pandemi döneminde de vatandaşların sığındığı güvenli bir liman oldu.
Pandemi kurallarına uygun hizmet
Türkiye’de covid 19 vakaları başladığı günden beri özel ihtimam gösterilen konukevinde günlük dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilirken yemek ve konaklama şartları da pandemi kurallarına uygun olarak yapılıyor.
4 bin 600 metrekare alana sahip konukevinde birer, ikişer, üçer kişilik oda seçenekleri ile 5 yıldızlı otel konforu sunuluyor. Banyodan televizyona kadar her ayrıntının düşünüldüğü merkezde ayrıca ücretsiz 3 öğün yemek olanağı, mescit ve otopark da yer alıyor. 200 yatak kapasiteli merkez, bu zor günlerde de hasta yakınlarına ev ortamını aratmayan sıcak bir yuva oluyor.
Hem konukevi hem aşevi
Kanser hastaları ve yakınlarına konaklama imkanı sağlamakla kalmayan Zübeyde Hanım Konukevi, pandemi başladığı günden beri aşevi olarak da vatandaşların evlerine sıcak yemek servisi yapıyor.
Konukevinin yemekhanesinde, belediye aşçılarının hijyen şartlarda hazırladığı birbirinden lezzetli 3 çeşit yemek yine belediye imkanlarıyla ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor.
Her gün 350 aileye 1500 porsiyon yemek servisinin yapıldığı konukevinde, aşevi hizmeti pandemi sonrasında da devam edecek.