Yerli yazılımın gururları

Microsoft Türkiye’nin desteklediği yerel yazılım sağlayıcıları Evreka, Advancity ve Motiwe temsilcileri Ankara’da düzenlenen basın toplantısında başarı hikayelerini anlattı

NAZ AKMAN (ANKARA) – Microsoft Türkiye, yerli yazılım sektörünü geliştirmek amacıyla kamu sağlık, finans, perakende ve üretim sektörleri ile önümüzdeki dört yıl içinde Türkiye’ye yerli yazılım pazarında önemli bir dijital ekonomik pay sağlamayı hedefliyor. Bu sene 25’inci yılını kutlayan Microsoft Türkiye, özellikle yerli girişimcileri desteklemeye devam ediyor. Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen etkinlikte Evreka, Advancity ve Motiwe’nin temsilcileri yerli yazılımda geliştirdikleri yazılımları ve faydalarını anlattı.
Toplantıda konuşan Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Erkul, yapay zekanın geleceğe yön vereceğini, gelecek için hevesli ve heyecanlı olduklarını söyledi.
“Hedef, Made in E-Turkey algısını yaygınlaştırmak”
Türkiye’nin dijitalleşme sürecinde ihtiyaç doğrultusunda kamu ve özel sektörde değişimin hızını artırdıklarını belirten Erkul, yapay zeka çözümleri ile akıllı şehirler konularına yoğunluk verdiklerini söyleyerek, “Microsoft Türkiye 25’inci yaşına girerken bugüne kadar 100 binin üzerinde istihdam sağlayarak, 20 bin çocuğa eğitim, 28 öğretmen ile ortak çalışma, 400 binin üzerinde bilişim uzmanı ile 250 bin yazılım öğrencisine katkı sağladı. Şehirlerin akıllı teknolojilerle buluşmasına ilişkin çalışmalar yapıyoruz. Belediyeler ve yerel yönetimlerle beraber akıllı uygulamalara imza atıyoruz. Akıllı şehir teknolojilerine dünya ölçeğinde yatırımların 2023 yılında 27,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2023’te dünyadaki şehirlerin 88’i akıllı şehir olacak. Amacımız kamu başta olmak üzere, sağlık, finans, üretim ve perakende gibi kritik sektörlerde daha fazla yerli yazılım şirketine destek olma ve Türkiye’nin bilgi odaklı ekonomisini ateşleyerek, yurt dışında Made in E-Turkey algısını yaygınlaştırmak” dedi.
“Türkiye’deki KOBİ’lerin teknolojiyi kullanması gerekiyor”
Microsoft Türkiye Kanal ve KOBİ Segmetinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsü de Türkiye’nin yazılım pazarında henüz yolun başında olduğunu ancak KOBİ ülkesi olarak daha fazla girişimciye destek verilerek her şirketin global olarak rekabet edebilecek hale getirilmesini vizyon edindiklerini bildirdi. “Anadolu kaplanlarından yazılım devleri çıkarmak istiyoruz” diyen Tüzünsü, “Bilgi teknolojileri pazarında dünya çapında daha gidecek yolumuzun olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin hak ettiği noktaya gelmesi ve yazılım alanında dünya devi olması için yazılım ekositemi tüm gücümüzle çalışıyor ve binlerce girişimciye destek vermeye devam ediyoruz. Türkiye’de yerli yazılım pazarı 2017 yılında yıllık yüzde 4.7 artışla 315.85 milyon dolara ulaştı. 2022 yılında 450 milyon dolara çıkmasını bekliyoruz. Türkiye’deki KOBİ’lerin teknolojiyi kullanması gerekiyor. Microsoft bir platform şirketidir” ifadelerini kullandı.
Yerli yazılımla global başarılara imza attılar
Eğitimde inovasyon
Microsoft Azure bulut teknolojisi üzerinden uzaktan eğitim yönetim çözümleri sunan Advancity temsilcisi Cem Atacık, yaptıkları girişim ile eğitim sisteminde önemli kolaylıklar sunduklarını ifade etti. Akademik sorunlara ilişkin yerli yazılımlarla cevap verdiklerini belirten Atacık, Advancity’nin kendi alanında Yerli Malı Belgesi alan ilk firma olduklarını ifade etti.
Akıllı atık toplama sistemleri
Türkiye’deki 20 belediye ile akıllı atık toplama sistemleri üzerinde çalışan Evreka da geleneksel çöp toplama sistemleri için geliştirdiği akıllı sensörler aracılığıyla çöp kutularının doluluk oranını izleyebiliyor. Daha çevreci ve hızlı çözümler sunduklarını bildiren Evreka temsilcisi Mert Barutçu, geliştirdikleri yazılımı 8 ülkeye ihraç ettiklerini söyledi.
Videoları denetleyen yapay zeka yazılımı
Yeni nesil video çözümleri geliştiren Motiwe ise Microsoft Azure bulut sistemi üzerinden yazılımını geliştiren ve videoları denetleyen yapay zeka yazılımlarıyla her şeyi denetleme gücüne sahip. Motiwe temsilcisi Mete Bayrak, videolardaki kişilerin duygu durumlarının belirlendiğini güvenlik kameralarındaki kişiler veya nesnelerin kriterlere göre aranabildiğini bildirdi.