Yüzlerce hayata dokunan proje; “Sosyalgep”

İhtiyaç sahibi çocuklara ve gençlere ulaşan Sosyalgep platformu, köy okullarına yardımdan, evleneceklere çeyiz desteğine kadar birçok alanda sosyal sorumluluk faaliyeti gerçekleştiriyor, iyiliğin yayılmasına öncülük ediyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Sosyalgep, henüz lise öğrencisiyken insanlara faydalı olmak isteyen Enes Yay ve Kübra Vıcıl tarafından 3 yıl önce kuruluyor. Lisedeyken, üniversite öğrencileri tarafından düzenlenen ”İyilik Şampiyonası” adında bir projeye katılan Yay ve Vıcıl, bu projenin hayatlarını yönlendirmede önemli bir yeri olduğundan bahsediyorlar. İyilik Şampiyonası, yaratıcıları tarafından katılımcıların yaptıkları iyilikler doğrultusunda puanlar alıp iyilikte yarıştıkları dünyanın tek iyilik oyunu olarak tanımlanıyor. Bu oyunda gol atarak değil iyilik yaparak puan kazanılıyor ve şampiyona boyunca en çok iyilik yapan ekipler çeşitli ödüller alıyorlar. Şampiyona, yarışan öğrencilerin sosyal girişimciliklerini geliştirdiği gibi toplum ve dünya için onlarca iyiliğin hayat bulmasını sağlıyor. Bu projede iyilik yapmanın hissettirdiği güzel duygularla tanıştıklarını söyleyen Yay ve Vıcıl, şampiyonanın ardından ihtiyaç sahiplerine yararlı olabilecek projeler yapmak istediklerine karar vererek üniversiteye başladıkları 2015 yılında Sosyalgep’i kuruyorlar. Bugün, arkadaşları, aileleri ve gönüllülerinin yardımıyla yüzlerce kişiye ulaşan büyük bir iyilik ağını yürütüyorlar.
Sosyalgep’in ayırt edici özelliklerinden biri, gönüllülerin yalnızca ekip tarafından projelere katılarak değil, kendi ürettikleri projeleri de bu çatı altında hayata geçirmeleri. Sosyalgep ailesi ile iyilik sürecine dahil olan gönüllüler, kendi günlük hayatlarında da iyilik döngüsünü devam ettiriyorlar. Sosyalgep, köy okullarını yenileme, ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye ve giysi yardımları gönderme, evlenecek gençlere çeyiz desteği sunma gibi birçok “iyilik” faaliyeti gerçekleştiriyor. Gönüllü ağının büyümesiyle, iyilik platformunu farklı bölümlere ayıran ekip, yakın zamanda Kadınlarla İlgili Projeler, Engelliler İle İlgili Projeler, Köy Okulları İçin Projeler gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Derneğin en dikkat çekici projelerinden biri, annelerin istekleri ile “Çeyiz projesi” gerçekleştirmeleri. Evlenecek olan ihtiyaç sahibi kadınlar için gönüllü iyilik anneleri kapı kapı çeyiz topluyor, küçük ev aletlerinden temel ev ihtiyaçlarına kadar birçok ürün annelerin desteğiyle genç kadınlara ulaştırılıyor. Bir kadının evlenirken ihtiyaç duyabileceği her türlü yardımı topladıklarını ve bu sayede onların ailesi olarak düğünlerine katıldıklarını söyleyen Yay ve Vıcıl, bu projede çalışan bir annenin kendi köyünün kadın kolunda dernek başkanı olarak amaçladıkları iyilik hareketini devam ettirdiğini söylüyorlar.
Sosyalgep, bugüne kadar 3500 çocuğun hayatına dokundu
Köy okulları projeleriyle bugüne kadar 6 köyde 9 okulu baştan yaratan iyilik hareketi, gittikleri ilde okuyan üniversite öğrencilerini de projeye dahil ediyorlar. Bu doğrultuda kulüplerle iletişim kuruyor, okulların sosyal medyasında duyurular yapıyorlar. “Çünkü çoğu üniversite böyle projelere dahil olacak imkanlar bulamadığından şikayetçi” diyorlar.
Köy okulları projelerinin organizasyon kısmında bulunan 20 kişilik ekipte herkesin farklı bir görevi var ve projelerde özgür bir ortam olmasına özen gösterildiği için herkes en iyi yapabildiği şeylere odaklanıyor. Köy Okullarında duvar boyama bir grupta, fotoğraf ve video çekimleri bir grupta, sponsor bulma bir grupta, resmi işler, izin alma işlemleri de bir grupta toplanıyor.
Yay ve Vıcıl, gazetemize yaptıkları açıklamada “Gerçekten her zaman tüm ekip yaptığımız işlere kalbini koyarak en güzelini yapmaya gayret ediyor. Yaptığımız işlerde en önemsediğimiz şeylerden biri de insanları iyilik yapmaya alıştırmak, iyilik yapmayı sevdirmek. Özellikle gittiğimiz okullardaki köy okulundaki çocuklar ”biz de büyüyünce böyle şeyler yapacağız” diyorlar. Bundan büyük mutluluk da yok bizim için” diye konuşuyorlar.
Sınıflarda gereken eşyaları yenileyip, duvarlarına çizimler yaparak sınıfları renklendirip öğrencilerin daha mutlu olacağı ortamlar inşa ediyorlar, her köy okulu için öğrencilere hediye, kırtasiye malzemeleri, sınıf için etkinlikler için akıl oyunları yardımları da topluyorlar. Ayrıca tüm gittikleri tüm okullarda yüz boyama, kitap ayracı, müzikli oyunlar gibi etkinlikler de yapıyorlar.
Küçük dokunuşlar Ağrı’dan Şırnak’a, tüm çocukları ısıttı
Son projeleri olan atkı örme kampanyasında gönüllülerin evlerinde, işyerlerinde ördükleri atkılar Sosyalgep’e ulaştırıldı ve köy okullarının ihtiyaçlarına göre yerlerine gönderildi. Toplanan 3000 atkı, 35 köy okuluna dağıtıldı. Atkı projesi sürerken bazı okulların mont, kırtasiye malzemeleri ihtiyaçlarını karşılayan birçok gönüllüye de ulaşıldı.
Sosyalgep sivil toplum kuruluşu, “Bugüne kadar yaptığımız tüm projelerde hep gördük ki birlikte çok güzeliz. Herkesin küçük dokunuşu uzanıp Ağrı’yı Şırnak’ı ısıtıyor. Atkı projesinden sonra öğretmenlerimizden gelen mesajlar da bizleri çok duygulandırdı. ‘Öğretmenim uyurken atkımı, şapkamı nereye bırakayım’ diyen bir öğrencimiz vardı, teneffüste de atkılarıyla gezen öğrencilerimiz, ilk defa atkım oldu diyenler. Ağrı’daki hocamız da şöyle söylemişti ‘’Geçen yıllarda çocuklar geldiğinde derse başlamadan önce ısınma hareketleri yaptırıyordum soğuk etkisini azaltsın diye, şimdi kar bizim için sadece bir eğlence. Dışarı çıkıyoruz diyorum ve hepsinin montu, şapkası, atkısı, eldiveni var. Bundan büyük mutluluk yok’. Bizce de bundan büyük mutluluk yok. Bu projeden sonra en çok söylediğimiz şey dolabımız tıka basa dolu olsa da onları mutlu etmiyorsak hiçbir şeyimiz yok aslında” açıklamasında bulunuyorlar.
İmece usulü çalışma sistemi
Farklı illerde yaşayan pek çok üniversite öğrencisiyle iletişimde olan Sosyalgep gönüllüleri, gidecekleri okulları tespit etmek konusunda onlardan yardım alıyorlar. Proje, kalacak yer parası verme gibi bir bütçe ayırmayarak gelen yardımların yalnızca çocuklar için harcanmasına özen gösteriyor. Ekip arkadaşlarının çoğu üniversitede olduklarından gittikleri illerde yakınlarının, arkadaşlarının misafiri oluyorlar. Yay ve Vıcıl, “Aslında tam bir imece usulü uyguluyoruz. Herkes bir konuda katkı sağlıyor. Okullarımızı belirledikten sonra okullarımızın ihtiyaçlarına göre ihtiyaç listeleri oluşturuyoruz. Bu eksikleri sosyal medyada paylaştığımızda kısa sürede yardımlar toplanıyor” ifadelerini kullanıyorlar.
Her aya bir proje
Sosyal sorumluluk hareketinin faaliyetleri her ay değişiklik gösterse de, 30 günlük süre içerisinde mutlaka bir proje yapılıyor. Sene başında planlanan projelerin dışında, ekipten gelen taleplere göre de projeler gerçekleştiren Sosyalgep hareketi kurucuları, “Bu ay bir çocuğun doğum gününü kutlayacağız, bir sonraki ay da köy okulu yenileme projesi yapacağız örneğin bunlar planlı projelerimizdi. Fakat ekip arkadaşımız Elif’in fikriyle de görme engellilere ”Sesli Okuma” kayıtları çekeceğiz” açıklamasında bulunuyorlar.
Sosyal medyanın gücüyle ihtiyaç listeleri tamamlanıyor
Her projede 10.000 gönüllüye sahip olan sosyal medya hesabı üzerinden ihtiyaç listeleri paylaşılıyor. İnsanların çocuklar için aldıkları şeyleri kendilerinin seçmesi sağlanarak onlara dokunduklarında daha hissetmeleri sağlanıyor. İhtiyaç listelerini karşılayacak sponsor bulamadıklarında ise Sosyalgep derneği çalışanları evlerinde yiyecekler hazırlayıp pazarlarda kermesler düzenliyorlar. “Sosyalgep bize pazarcılığı da öğretti” diyorlar.
“İyilik toplumdaki yaraları iyileştirir”
Yay ve Vıcıl, “Bizim mottomuz ‘İyilik İyileştirir’. Bazısını bir silgi almak iyileştirir, bazısını ellerine şiş alıp çocuklar için atkı örmeyi öğrenmek… İyilik en önemlisi de toplumdaki yaraları iyileştirir, değiştirir. Ulaştığımız 3500 çocuk inanıyoruz ki yarın dünyaya çok güzel şeyler katacak. Bizim projelerimizde herkes kapımız her zaman açık. Yalnızca kendimiz iyilik yapmak için kurulmadık insanlara iyilik yaptırmak için de kurulduk… Biz küçücük bir kelebek olarak kanat çırptık Sosyalgep’i kurduk. Şimdi hep birlikte olursak kim bilir ne büyük bir iyilik kasırgası oluştururuz, ne hayatlar değiştiririz. Tüm iyilere kocaman sevgilerimizi gönderiyoruz. Tabii herkes her alanda iyilik yapmayı çok sever. Ama bazılarına acı anıları olduğu alanda projeler yapmanın çok daha iyi geleceğini düşünüyoruz. Örneğin annesi şiddet görmüş bir birey Kadınları Koruma ile ilgili projelerin içinde yer aldığında kendini daha iyi hissedecektir. Bu yüzden her zaman iyilik iyileştirir diyoruz” açıklamasında bulunuyorlar.