Avrupa ülkelerinde kısıtlamalar geri geldi

BUDAPEŞTE – Belçika’da günlük ortalama vaka sayısı 16 bini geçerken, 20 Kasım itibarıyla açık havada ve kapalı mekanların bir kısmında kaldırılan maske takma zorunluluğu, kaç kişinin bulunduğuna bakılmaksızın geri getirildi. Ayrıca maske zorunluluğu 12 yaş yerine 10 yaş üstü herkes için uygulanmaya başlandı. İç mekanlarda 50, dış mekanlarda 100’den fazla kişiyi içeren ve “Güvenli Kovid Belgesi” ile girilen yerlerde de maske takmak zorunlu hale getirildi. Söz konusu belge, kişilerin aşılarının tam olduğunu, son 48 saatte PCR testi yaptırarak negatif sonuç aldıklarını ya da yakın zamanda hastalığı atlattıklarını kanıtlıyor. Ayrıca ülkede 12 Aralık’a kadar haftanın 4 günü evden çalışma şart koşuldu.
Fransa
Fransa’da Kovid-19 vaka sayılarındaki artışa karşı 65 yaş üstü kişilerin hatırlatma dozu olarak adlandırılan üçüncü dozun vurulması zorunlu hale geldi. Üçüncü dozu uygulamayan kişilerin Kovid-19 sağlık kartı onaylanmayacak. Ağustostan bu yana yürürlükteki Kovid-19 sağlık kartı uygulaması kapsamında 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlara, restoranlara, kafeteryalara, sinema salonlarına ve müzelere girişlerde aşıların tamamlandığını gösteren belge isteniyor.
Almanya
Almanya’da en yoğun vaka sayısının bulunduğu Bavyera eyaletinde çeşitli tedbirler alındı.
24 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan tedbirlere göre, en fazla 2 haneden 5 kişi bir araya gelebilecek. Bu sayıya 12 yaşın altındaki çocuklar ve aşı olanlar dahil edilmeyecek. Böylece aşı olmayanlara yönelik temas kısıtlaması uygulanacak.
Tüm barlar ve diskotekler 3 hafta kapalı tutulurken, restoranlar saat 22.00’den sonra kapatılacak ve Noel pazarları bu yıl kurulmayacak.
Avusturya
Avusturya’da 20 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Dördüncü dalganın etkili olduğu ülkede, günlük vaka sayılarındaki ciddi artış nedeniyle aşılı ya da aşısız fark etmeksizin herkes kısıtlamalara tabi tutulacak. Zaruri ihtiyaçların giderildiği, market, eczane gibi alışveriş yerlerinin dışında kalan restoran, alışveriş merkezi, otel ve kişisel bakım merkezleri kapalı tutulacak.
İtalya
Son haftalarda günlük vakaların ortalama 10 binlere çıktığı İtalya’da, vakaların yoğun olduğu kuzeydeki Alto Adige Özerk Bölgesi’nde tedbirler sıkılaştırılacak. ANSA ajansının haberine göre, salgının bu yeni dalgasını durdurmak için bölgedeki tüm diskotek, dans salonları yeniden kapanacak, açık havada maske takma zorunluluğu getirilecek. Ayrıca toplu taşımada “FFp2” model maske şartı olacak.